Bukáček v nesnázích. V Pavlově týdny zachraňují nejmenší volavku

  9:21aktualizováno  9:21
Mláďata vypadlá z hnízda, ježci, netopýři, zraněné poštolky či jiní běžní dravci. To bývají docela častí klienti záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Pavlově u Ledče nad Sázavou. Čas od času se však v Pavlově objeví rarita.

Obě zlomené nohy se zahojily a v pořádku srostly a bukáček malý, nejmenší česká volavka, tak může začít s rehabilitací. | foto: Záchranná stanice Pavlov

Do této kategorie pracovníci stanice zařadili i nejmenšího českého zástupce rodiny volavek, kriticky ohroženého bukáčka malého.

„Pro tohoto úžasného opeřence jsme vyráželi desátého srpna do Náramče na Třebíčsko. Na konci více než osmdesát kilometrů dlouhé trasy na nás čekal zubožený opeřenec velikosti holuba se zlomenými běháky obou nohou,“ přibližuje ředitel stanice Zbyšek Karafiát.

Mladý pták zřejmě doplatil na střet s autem. Podle Karafiáta tomu napovídá fakt, že pták byl nalezen kousek od silnice a zlomeniny na obou nohou byly přibližně ve stejné výšce.

Fotogalerie

Bukáčka čekal transport a náročná operace ve veterinární ošetřovně v Ledči nad Sázavou. Kosti ptáků jsou totiž duté, a proto velice těžko srůstají. Dostat kosti do správné polohy pomohly dráty a také dlahy. K tomu přibyla ale i nejistá prognóza. Pták, který velice hbitě šplhá v porostech rákosin, nebyl najednou schopný se postavit – i když se o to neustále snažil.

„Vysvětlete vyplašenému opeřenci, že má v klidu sedět – či ještě lépe ležet. Nakonec velkou část prodřepěl v jogínské pozici ‚na bukáčka‘ – tedy se zobákem vztyčeným šikmo vzhůru,“ popisují pracovníci stanice.

Dlahy šly dolů

Nad očekávání všech ošetřovatelů a prý i samotného veterináře se obě zlomené nohy zahojily a v pořádku srostly. Minulý týden šly dlahy definitivně dolů. „Považujeme to za takový malý zázrak,“ přiznává ředitel stanice.

Sám veterinář prý při prvním převazu nevěřil, že bukáček tuto situaci zvládne. „Nejenže to bylo pro něj velice nepříjemné, ale nohy byly zlomené ve spodní části, kde bývají málo prokrvené. Tím pádem se vše i hůř hojí,“ vysvětluje.

Ošetřovatelé bukáčkovo zranění průběžně převazovali a zpočátku ho i ručně krmili. Nakonec si začal brát krmení sám a nohy srostly nad očekávání dobře. Bukáček nyní může začít s rehabilitací. Pro to, aby se opět naučil používat své nohy, mu ve stanici zařídili i speciální ubikaci. Snažili se ji přizpůsobit prostředí, ve kterém se přirozeně pohybuje. Má v ní svůj malý bazének, kde si sám loví malé rybičky. Také je tam spousta rákosí, po kterém se znovu učí šplhat.

Zvládne nedostatek slunce a zimní stres?

Vyhráno ale zatím nemá a zoologové zatím krotí přílišný optimismus. Bukáček malý je tažný pták a touto dobou by se měl již slunit někde v rovníkové Africe. Se svým zimním výletem do Afriky se ale zraněná nejmenší volavka musela rozloučit. Kvůli svému zranění bude muset zůstat na Vysočině.

„Otázkou je, jak bude snášet krátké dny a nedostatek slunce. Tyto ptáky to velice stresuje a velmi často se stává, že na následky stresu uhynou. Proto zvažujeme i to, že bukáčka umístíme do zoologické zahrady, která se specializuje na chov brodivých ptáků,“ říká Zbyšek Karafiát. Pokud pták zimu zvládne, na jaře by se mohl vrátit ke svým – do rákosin u vísky Nárameč.

Letošní sezona v záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Pavlově byla zatím nejnáročnější v její historii. K ošetření přijali za letošní rok již přes 800 živočichů. „Je to rekordní počet. Předpokládám, že do konce roku toto číslo stoupne a budeme na více než jednom tisíci. Loni jsme ošetřili na sedm stovek živočichů a už to jsme považovali za rekord,“ připomíná ředitel stanice.

Podle Zbyška Karafiáta stojí za takovým nárůstem i kůrovcová kalamita. „Přijímali jsme hodně mláďat z pokácených stromů. Ale tím nejdůležitějším faktorem je, že nás už lidé znají a vědí, kam se obrátit o pomoc,“ dodal.

  • Nejčtenější

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Až Gott dal chodníku slávy na Vysočině správný punc, teď tam hoří svíčky

Karel Gott má své velké pietní místo i na Vysočině. Změnil se v něj hvězdný chodník před vyhlášenou restaurací U Raušů...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Židé nasedli na transport a už je nikdo neviděl. V Polné mají další kameny

Položením dalších pěti kamenů zmizelých, které byly zasazeny do dlažby na Karlově náměstí, si Polná připomenula další...

Na Vysočině vznikají tři soukromé domovy pro seniory, klienty nezruinují

Téměř čtyři sta míst v domovech pro seniory přibude v nejbližších letech na Vysočině. Společnost SeneCura, soukromý...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz