Netopýr v oleji, ptáci v kmeni. Stanice loni zachránila stovky zvířat

  14:29aktualizováno  14:29
Příběhy zvířat, která se loni dostala do záchranné stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou, jsou někdy k neuvěření. „Ale na druhou stranu zase ukazují, jak jsou zvířata houževnatá a jak se snaží přežít nejrůznější lidské zásahy,“ říká ředitel záchranné stanice Zbyšek Karafiát.

Příkladem může být třeba netopýr pestrý, který se do Pavlova dostal poté, kdy byl při revizi výtahové šachty nalezen v nádobě s mazacím olejem. „Museli jsme u něj provést sérii masážních koupelí s odmašťovacími přípravky, abychom z něj olej dostali. Netopýr přežil, vykrmili jsme ho a teď spokojeně zimuje. Na jaře ho vypustíme,“ líčí ředitel stanice.

Titul za houževnatost a vůli přežít by si však zasloužila nejspíš čtyři mláďata strakapouda velkého. Ta totiž cestovala několik dní ukrytá v dutině pokáceného stromu. Na to, že jsou uvnitř bezbranná mláďata, se přišlo až při štípání kmene.

Loni přijali do stanice v Pavlově celkem 701 živočichů. „Bylo to o 50 zvířat víc než v předchozím roce. Zhruba 40 procent tvořila mláďata. Z přijatých zvířat bylo 60 procent ptáků a zbytek savců,“ probírá se statistikou Karafiát.

Loňský rok byl na stanici opravdu pestrý. „Měli jsme tu snad všechny možné druhy savců. Od lišky přes vydru, křečka polního, králíky až po kuny,“ dodává ředitel.

Vydří slečna Mája už ve stanici zůstane, přilnula ke člověku

Například na přelomu července a srpna přijali do stanice přibližně šest týdnů starou samičku vydry říční. Do Pavlova doputovala až od Dalešické přehrady. Při příjmu vážila 400 gramů.

Fotogalerie

„Matka tam měla noru a při přenášení mláďat ji zřejmě něco vyrušilo. Tohle mládě tam nechala a pak už se na to místo bála vrátit. Zkoušeli jsme tam vydřičku nechat pro případ, že by pro ni přišla, ale nestalo se tak,“ líčí Karafiát osud malé vydří slečny, kterou ve stanici pojmenovali Mája.

Ve stanici už vydra zůstane natrvalo. „V těchto případech, kdy je mládě příliš malé a závislé na mléku, hrozí, že přilne ke člověku, který se o něj stará. Bohužel se to stalo i v tomto případě,“ vysvětluje ředitel, proč už nemůže být Mája vrácena do volné přírody.

V záchranné stanici se však setkávají i s případy, kdy už zvířatům nedokážou pomoci. Zranění jsou tak závažná, že nejsou slučitelná se životem. K těm nejhorším případům, které se prakticky nedají léčit, patří podle ředitele Karafiáta popálení elektrickým proudem od drátů vysokého vedení.

„Na konci léta jsme ošetřovali denně několik takto popálených poštolek. Jedna z nich měla popálené křídlo a nekrózy na obou nožkách. Veterinář jí zkrátil utrpení,“ dodal Karafiát.

Nejčtenější

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Rybářství posekalo rákosí i s hnízdy a mláďaty ptáků, firmě hrozí pokuta

Jediné hnízdo, které nebylo zcela zničeno při vysečení, bylo hnízdo motáka...

Ochránce přírody a ornitology šokoval případ z chráněné lokality na Pařezném rybníce na Žďársku. Rybáři z Pohořelic na...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

S dcerou bych si už nepinkl, říká kouč Mucha. S Jihlavou myslí na postup

Legendární záložník fotbalové Sigmy Josef Mucha slaví 47. narozeniny.

Na konci května se při jednom rozhovoru svěřil, že by se v budoucnu moc rád vypravil na tenisový Wimbledon. Tehdy však...

Další z rubriky

Ptáci barona Dalberga jsou pro jihlavské muzeum jako sbírka drahokamů

„Dalbergova kolekce byla první základní ucelená zoologická sbírka, kterou...

Jedná se v pravém smyslu slova o poklad, i když jej docení především znalci z oboru. Jedna z nejcennějších tuzemských...

Světlá koupila koupaliště, opravit ho a otevřít lidem se však nechystá

Kousek od světelského náměstí, na břehu řeky Sázavy, se nachází rozlehlý, ale...

Město Světlá nad Sázavou na Havlíčkobrodsku kupuje od soukromého vlastníka areál někdejšího koupaliště. Pozemky o...

Na Třebíčsku shořel stroj na těžbu dřeva. Škoda je 15 milionů korun

Hasiči v neděli dopoledne vyjížděli k požáru stroje na těžbu dřeva na Třebíčsko...

Šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů vyjelo v neděli dopoledne k požáru stroje na těžbu dřeva a lesního...

Najdete na iDNES.cz