Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Na Vysočině již lze zajít do muzea, kina, zoo nebo hradního parku

  11:24
Život ovlivněný pandemií koronaviru se pomalu navrací do běžných kolejí, a lidé se tak mohou i na Vysočině opět vydat za zábavou, do kina nebo na sportoviště, 25. května se pak otevře většina hradů a zámků. Stále však platí omezení týkající se počtu lidí na jednom místě, rozestupů a nutnosti nosit roušku.

Vnitřní parkoviště v areálu jihlavské nemocnice se změnilo v autokino. Poslední projekce jsou na programu o víkendu. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Například v jedno velké kino se od minulého týdne proměnilo vnitřní parkoviště v areálu jihlavské nemocnice. Kraj Vysočina tam umístil velkou LED obrazovku a po dobu deseti dní dvakrát denně promítá filmy pro děti a dospělé. Poslední projekce autokina jsou o tomto víkendu – vždy v 17 hodin a ve 20.30. Promítat se budou i tyto snímky: Jumanji, Teroristka, Přes prsty či Jak vycvičit draka 3. 

„Podmínkou je, aby diváci autokina měli na internetu předem zajištěnou rezervaci a aby na promítání dorazili vozem s funkčním autorádiem,“ uvedla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Autokino na parkovišti jihlavské nemocnice

Vnitřní parkoviště v areálu jihlavské nemocnice se změnilo v autokino. Poslední projekce jsou na programu o víkendu.

O projekce byl největší zájem hlavně o uplynulém prodlouženém víkendu. „Páteční večerní promítání české komedie Ženy v běhu bylo vyprodáno za dva dny,“ řekl za pořadatele Zbyněk Čech.

Mimochodem desetidenní program autokina bude zřejmě jedinou veřejnou akcí, kterou Kraj Vysočina letos nabídne veřejnosti v rámci oslav 20. výročí svého založení.

Provoz už zahájila i některá klasická kamenná kina. Například jihlavská Dukla promítá od pondělí.

„Obsazuje se každá druhá řada a musí být mezi diváky rozestupy. Zajistit jsme museli i on-line prodej a rezervace. Náš největší sál má 162 míst a odhadem se tam teď vejde kolem čtyřiceti lidí,“ řekla marketingová pracovnice Kateřina Fousová.

Program je složený hlavně z repríz. „Premiéry velkých filmů distributoři zatím odložili,“ podotkla.

Zpřístupněná jsou již také krajská muzea a galerie. Například v havlíčkobrodském muzeu Vysočiny je k vidění výstava Bejvávalo, bejvávalo dobře aneb Život na přelomu 19. a 20. století. Představuje život obyvatel regionu, jejich řemesla, svátky a zvyklosti. Řadu věcí návštěvníci jistě poznají z dob svého mládí nebo se jim k nim budou pojit nostalgické vzpomínky – například na prázdniny u babičky.

Muzeum Vysočiny Jihlava ode dneška v prostorách muzejních arkád nabídne výstavu, která mapuje celoživotní tvorbu fotografa Antonína Chloupka.

Může dorazit autobusový zájezd

Po dvouměsíční vynucené pauze lze znovu prozkoumat i pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit. Hned při pondělním znovuotevření byla do Rekordmanské síně slávy uvedena Jarmila Kratochvílová, legendární atletka s nejdéle platným světovým rekordem v dějinách lehké atletiky.

A co se týče omezení počtu návštěvníků? „V tom u nás problém nenastane. Jsme schopni přijmout i celý autobusový zájezd,“ řekl Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den Pelhřimov.

Přístupné jsou rovněž expozice Muzea Vysočiny Pelhřimov. Od 22. května zde bude k vidění nová výstava s názvem O krávě. Přiblížit má chov hovězího dobytka jako dříve neodmyslitelnou součást každodenního života.

Své prostory zpřístupnilo již také Muzeum Vysočiny Třebíč i Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě. Pouze pobočky muzeí v Jemnici a v Moravských Budějovicích jsou zatím ještě uzavřené. S otevřením vyčkává i žďárské Regionální muzeum, kde pauzu využili k rekonstrukci interiérů budovy Tvrze.

Na své otevření od 19. května se chystá muzeum ve Velkém Meziříčí. Navštívit je možné výstavní sál, kde je až do konce června výstava o historických cukrárnách. Ta byla v březnu pro návštěvníky otevřena pouze dva týdny a následně bylo muzeum uzavřeno. Zbytek expozic v obou patrech bude zpřístupněn po 25. květnu, jelikož svým charakterem odpovídají hradům a zámkům, které budou otevírány až v další vlně.

Pro milovníky přírody otevírá o víkendu své brány pavlovská stanice ochrany fauny pro handicapované živočichy. Komentované prohlídky s průvodcem budou však nejdříve až od 25. května. Zatím si mohou zvířata umístěná ve stanici prohlížet lidé sami bez komentáře průvodců.

Sovy i návštěva hradního parku

První větší akci připravuje na tento víkend také jihlavská zoologická zahrada. V sobotu i v neděli mohou lidé vidět letové ukázky sov a dravců. „Vhledem k bezpečnosti kvůli koronavirové nákaze bude počet míst na letové ukázky omezen,“ upozornil mluvčí zoo Martin Maláč.

Většina hradů a zámků plánuje otevření na 25. května. Ovšem třeba hrad Kámen na Pelhřimovsku zatím návštěvníkům zpřístupnil hradní park.

A otevřeno má už i zámek ve Žďáru nad Sázavou. Přístupné tam je multimediální Muzeum nové generace a také putovní výstava Včela – Cesta do včelího města. „Prodloužili jsme ji až do konce července,“ říká Martina Sedláková z marketingu zámku. Prohlídková trasa Po stopách Santiniho však bude přístupná až od 25. května.

Na svatojánskou pouť smí jen pár poutníků

Výrazně komornější než v jiných letech bude letošní svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou. Věřící ji oslaví zítra, tedy přesně v den svátku sv. Jana Nepomuckého, patrona poutního kostela na Zelené hoře. Místo několika tisíc lidí tam však zamíří spíše jen desítky poutníků. 

„Tím, že jsme nevěděli, v jaké fázi bude uvolňování vládních opatření, jsme nedělní pouť nezaváděli. Mše svatá bude jen v sobotu v 18 hodin. Musíme být obezřetní, na místě bude pořadatelská služba,“ říká farář Vladimír Záleský.

Slavná Santiniho stavba, jeden z českých divů na prestižním seznamu UNESCO, navíc aktuálně prochází velkou obnovou. Letos se práce soustředí v interiéru, všechny kaple nyní obklopuje lešení. „Dolů pustíme sto lidí, padesát jich pozveme na první ochoz. Je to jiný prostor s vlastním vchodem,“ vysvětluje Vladimír Záleský.

Farnost také ozvučí venkovní prostor mezi kostelem a ambitem pro ty, kteří se nedostanou dovnitř kvůli limitům nastaveným vládou. Kdo přijde na poslední chvíli, toho už pořadatelé do kostela zřejmě nepustí. Zítřejší slavnostní mši v 18 hodin budou technici přenášet živě na YouTube, dostupná je na kanálu Farnost Žďár nad Sázavou 2.

V kostele budou do 15 hodin turistické prohlídky, od tří do pěti pak bude přístupný k modlitbě. Večer od 20 do 22 hodin ještě následuje Nikodémova noc, kdy bude objekt znovu přístupný k modlitbě.

V poutním kostele, který ročně navštíví kolem 30 tisíc platících turistů, se provádí už od pondělí 11. května.

„Nejsme hrad ani zámek, otevřeli jsme tedy v termínu jako muzea a galerie. Zájem turistů je zatím malý, první tři zájemci si rezervovali místo na úterý odpoledne,“ hlásí kastelánka Michaela Kokojanová. Vyšší zájem čeká právě až o poutním víkendu.

Ke svatojánské pouti se ve Žďáře váže i její světská část. Podle počtu atrakcí patří k největším v Česku. Město ji už v předstihu odložilo na 18. až 20. září.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

U Jihlavy bouralo sportovní auto. Řidič v nemocnici zemřel

V sobotu v brzkých ranních hodinách havarovalo u Jihlavy sportovní auto. Řidič vyjel ze silnice a narazil do stromu,...

Ruské vlajky a nápis Smrt Ukrajině. Sporný pomník někdo počmáral

Neznámý vandal o víkendu poškodil pomník padlým v Přibyslavi. Křídou na něj nakreslil ruské vlajky a v azbuce vyvedl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

Cena haly vyvolala v Jihlavě paniku. Vyhlašme referendum, žádá sdružení

Výstavba Horácké multifunkční arény v Jihlavě budí emoce a neutuchající diskuse nejenom mezi veřejností, ale stává se i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé žďárské Hvězdy 2022? Koncert v Praze vyjde dráž, odpovídá Nečas senior

Chystají akci, kterou jim může závidět nejedna daleko věhlasnější hokejová bašta v republice. Do Žďáru nad Sázavou se...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Původní brodské hradby nejsou tam, kde měly být, zjistili archeologové

Hradební opevnění Havlíčkova Brodu se vyvíjelo jinak, než se historici až dosud domnívali. Zjistili to archeologové při...

Proměna světelského náměstí pokračuje, v pondělí se pro dopravu uzavře

Přeměna náměstí Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou vstupuje do další fáze. Zemní práce se více přesouvají na severní...

U Jihlavy bouralo sportovní auto. Řidič v nemocnici zemřel

V sobotu v brzkých ranních hodinách havarovalo u Jihlavy sportovní auto. Řidič vyjel ze silnice a narazil do stromu,...

U Jihlavy začaly opravy dálničních mostků, výrazná omezení si nevyžádají

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo opravy dvou dálničních mostků na D1. Za rekonstrukce propustků pro menší potoky na...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR KONSTRUKTÉR (25-38.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 38 000 Kč

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...