Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 17. srpna 2022 Petra

Koronavirus ohrožuje morový průvod na Jihlavsku, letos by měl symboliku

  8:49
O poslední neděli v srpnu by se měl uskutečnit historický morový průvod v Brtnici na Jihlavsku. Koná se na památku záchrany města před morem v roce 1715. Vzhledem k aktuální epidemii by měla symboličtější význam, než kdy jindy. Zatím ale není jasné, zda se bude moci letos uskutečnit.

V Brtnici nedaleko Jihlavy se v neděli podvacáté konal průvod masek k výročí poslední morové rány. Ta město stihla v roce 1715. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Pořadatelé si dali čas na rozhodnutí do konce května. „Mluvíme o tom ve vedení města denně. Já osobně tomu moc nevěřím, ale třeba ještě je šance, pokud se koronavirové onemocnění nezačne znovu šířit,“ řekla starostka Brtnice Miroslava Švaříčková.

Od pondělí je nouzový stav díky pozitivnímu vývoji počtu nových onemocnění v České republice rozvolněn, mohly by se tedy už konat akce do sto účastníků...

Morový průvod v Brtnici v roce 2015

„Jenže my bychom potřebovali, aby byla možná účast kolem tisíce lidí. Běžně se totiž našeho morového průvodu účastní kolem dvou tisíc lidí, z toho až 250 z nich jde přímo v průvodu v historických kostýmech,“ podotkla Švaříčková.

Historický morový průvod se v Brtnici koná vždy o posledním srpnovém víkendu, letos by tedy jeho konání vycházelo na neděli 30. srpna. Průvod ve městě organizují vždy jednou za pět let, naposledy se uskutečnil v roce 2015.

Město už nechalo ušít nové kostýmy pro dvořany

Zatím v Brtnici s předběžnými přípravami morového průvodu pro jistotu pokračují, jako by se letos konat měl.

„Nechali jsme si ušít nové kabáty pro dvořany, takže máme v průvodu 230 kostýmovaných postav. Zpravidla se vždy ještě přibližně dvacet lidí v kostýmech k průvodu přidává z vlastní iniciativy. Zkoušky děláme během letních prázdnin, ale už předem například obvoláme účastníky a připravujeme koordinaci pořadatelské služby. S tím jsme ještě letos nezačali, stejně jako s propagacemi a reklamou na akci,“ vysvětlila brtnická starostka.

Větší šanci na uskutečnění má související každoroční brtnická církevní pouť Anděla Strážce, jež se koná co nejblíže svátku sv. Jiljí, který je 1. září. Té se na rozdíl od „světského“ morového průvodu účastní řádově méně lidí.

„Farnost určitě chce církevní průvod pořádat. I letos se církevní průvod vydá na brtnický most k soše sv. Rocha, kde jsme v průběhu karantény zapalovali svíčky jako znamení naděje a jako znamení propojení s minulostí,“ předpokládá brtnický farář Petr Balát.

Oba průvody by se na mostě setkaly a šly společně

Průvod chodí se sochou anděla strážného, kterou v roce 1715 vytvořil sochař z Brtnice David Lipart. „Také letos se církevní průvod vydá na brtnický most k soše sv. Rocha, kde jsme v průběhu karantény zapalovali svíčky jako znamení naděje a jako znamení propojení s minulostí,“ vysvětlil kněz Balát.

Průvod podle tradice chodívá v sobotu večer od kostela sv. Jakuba k místu, kde byla morová jáma - hrob obětí moru poblíž židovského hřbitova. Tam se lidé modlí za zemřelé.

V neděli pak následuje církevní průvod, v němž nesou družičky sochu Panny Marie a muži sochu Anděla Strážce. Tento průvod jde z kostela sv. Jakuba na náměstí k soše ochránce proti moru sv. Rocha na mostě.

Pokud by se v letošním roce konal současně i historický morový průvod, potom by se na mostě u sochy sv. Rocha oba průvody setkaly a šly společně ke kostelu blahoslavené Juliány a sv. Karla Boromejského u zámku.

Letos by měla akce silnou a výjimečnou atmosféru

„Současná pandemie má mnoho paralel s morem 1715. Po jeho skončení tehdy naši brtničtí předkové slíbili, že budou každým rokem v tomto průvodu chodit,“ připomněl farář Balát.

„Letos by měl morový průvod asi zvláště silnou atmosféru, protože bychom nějak vnímali, že se historie opakuje. Tehdy epidemie moru trvala od jara do konce roku. Na druhou stranu by to asi nebylo ono, kdyby v průvodu šli účastníci s rouškami,“ míní starostka Švaříčková.

Morový průvod v Brtnici v roce 2015:

30. srpna 2015

Kdyby se letos v Brtnici morový průvod nepodařilo uskutečnit, tak ho zde plánují uspořádat v příštím roce - ovšem pak se opět vrátit k původní pětileté periodě. Další průvod by tak byl v roce 2025.

Tradice kostýmovaného morového průvodu sahá do roku 1926, kdy se uskutečnil v přibližně současné podobě poprvé. Další se pak konaly v letech 1927, 1928, 1929, 1931, 1932 a 1935, po druhé světové válce v roce 1945.

Průvod v roce 1968 se neuskutečnil kvůli srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy. Poté se akce konala opět každoročně v letech 1969 až 1973. Od roku 1974 se průvod už nekonal. K jeho zvažovanému obnovení v roce 1980 nedošlo.

Při moru zemřel každý šestý občan Brtnice

Po sametové revoluci se uskutečnil v roce 1990 a v dalších letech potom v nepravidelných intervalech, od roku 2010 v plánovaných pětiletých intervalech. Letošní akce by měla být v pořadí jednadvacátou.

Ústřední figurou brtnického průvodu je od roku 1929 chmurná postava moru, který je v novodobých ztvárněních černě zahalený, má široký klobouk a je doprovázený čtyřmi pážaty.

Historický morový průvod byl v roce 2016 poctěn zápisem na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina.

Mor v Brtnici v roce 1715 usmrtil pravděpodobně celkem 183 lidí, přičemž první zemřelí byli evidováni 24. dubna. Lidé přestali umírat koncem října. V městečku tehdy žilo přibližně tisíc lidí, takže zemřel každý šestý. Vojskem po dobu epidemie uzavřené město bylo znovu otevřeno začátkem prosince toho roku.

„Město se začalo vzpamatovávat z uzávěry, která neznamenala jen přechodnou a okamžitou škodu, ale měla i následky trvalé, především cesta z Vídně do Prahy, která Brtnicí procházela, musela být odkloněna a už nikdy se do původní trasy nevrátila,“ napsala historička Dana Novotná, která se tragickou brtnickou epidemií moru podrobně zabývala.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Seznamy kandidátů: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou

  • Nejčtenější

U Jihlavy bouralo sportovní auto. Řidič v nemocnici zemřel

V sobotu v brzkých ranních hodinách havarovalo u Jihlavy sportovní auto. Řidič vyjel ze silnice a narazil do stromu,...

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cena haly vyvolala v Jihlavě paniku. Vyhlašme referendum, žádá sdružení

Výstavba Horácké multifunkční arény v Jihlavě budí emoce a neutuchající diskuse nejenom mezi veřejností, ale stává se i...

Třebíč za půl miliardy přestaví hokejový stadion s tragickou historií

Zatímco Jihlava má na začátku hokejové sezony zavřený zimní stadion a neví se, jak to přesně bude s případnou stavbou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zrušeného brodského hřbitova vykoukly na archeology záhadné stavby

Třiadvacetitisícový Havlíčkův Brod nepřestává archeology překvapovat. Po nedávném nečekaném objevu základů nejstarších...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

V centru Jihlavy vyrostl beachvolejbalový kurt, zkusí ho mistři i amatéři

Tuny křemičitého písku tvoří základ velkého beachvolejbalového kurtu, který v uplynulých dnech vyrostl na Masarykově...

U Jihlavy bouralo sportovní auto. Řidič v nemocnici zemřel

V sobotu v brzkých ranních hodinách havarovalo u Jihlavy sportovní auto. Řidič vyjel ze silnice a narazil do stromu,...

Třebíč za půl miliardy přestaví hokejový stadion s tragickou historií

Zatímco Jihlava má na začátku hokejové sezony zavřený zimní stadion a neví se, jak to přesně bude s případnou stavbou...

Rekordní oprava jihlavské ulice je skoro hotová, trvalo to čtyři roky

Oprava přibližně 300 metrů dlouhé ulice Jiřího z Poděbrad v Jihlavě, která začala před čtyřmi lety, se blíží ke konci....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...