„Zradili. Jdou s úhlavním nepřítelem,“ zlobí se na TOP 09 brodští lidovci

  11:10aktualizováno  11:10
Zrada! Spojení úhlavních nepřátel! Ostrá slova jsou od konce minulého týdne slyšet z úst politiků v Havlíčkově Brodě. Podle několika zdrojů se k budoucí vládě v Brodě blíží ODS, uskupení ANO se Ženami za Brod a TOP 09. Zástupci těchto stran to však nepotvrdili.

Lídr TOP 09 Libor Honzárek nechce povolební vyjednávání v Havlíčkově Brodě komentovat. „Jediné, co nyní mohu říct, je, že jsme za TOP 09 zatím nic nepodepsali,“ uvedl. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Stále jednáme, bavíme se o podobě koalice,“ zůstává maximálně stručný starosta a lídr vítězné ODS Jan Tecl.

„Nemůžu nic potvrdit ani vyvrátit. Do doby, než bude o všem jasno, se k povolebnímu vyjednávání nechci vyjadřovat. Jediné, co nyní mohu říct, je, že jsme za TOP 09 zatím nic nepodepsali,“ praví i Libor Honzárek.

Lídr TOP 09 a dosavadní brodský místostarosta je v posledních dnech pod palbou kolegů z končící koalice. Tu na radnici vedle TOP 09 a ODS tvoří ještě KDU-ČSL a nezávislá uskupení Broďáci a Společně pro Brod.

Všechny strany této koalice ve volbách uspěly a dohromady získaly 14 mandátů z celkových 25. Pohodlně by tak mohly ve stávající koalici pokračovat další čtyři roky. A těsně po volbách se na tom lidovci, obě nezávislá uskupení i zástupci TOP 09 domluvili.

Jenže teď jako zrádce v očích ostatních vypadá TOP 09. Podle Čeňka Jůzla (lídr KDU-ČSL), Jana Schwarze (Broďáci) i Tomáše Hermanna (Společně pro Brod) totiž tuto dohodu porušila. „Deset dní jsme si podávali ruce na to, že držíme spolu, postupujeme jednotně a nikdo nevkročíme do koalice s hnutím ANO. A nakonec nám ‚topka‘ oznámila, že se svým úhlavním nepřítelem půjde,“ líčí Jůzl.

Programový průsečík

Zdánlivě jednoduchou situaci zkomplikovala dohoda ODS právě s hnutím ANO. Obě strany získaly po pěti mandátech, když prvně jmenovaná zvítězila o pouhých 104 hlasů. „Našli jsme programový průsečík. Z voleb naše dvě uskupení vyšla jako nejsilnější, ANO získalo prakticky stejně hlasů jako my. Přišlo nám fér vůči voličům zkusit to spolu,“ obhajoval domluvu s dosud opozičním ANO lídr ODS a starosta Jan Tecl.

Výsledky voleb v Havlíčkově Brodě najdete zde

Občanští demokraté pak nabídli ostatním stranám, zda se do nově tvořícího spolku chtějí přidat. Až na TOP 09 všechny potvrdily, že nabídku odmítly. „Máme jasno, v koalici s ANO nebudeme,“ říká rozhodně za lidovce Jůzl.

„U nás se také nic nemění. Z celé řady důvodů do koalice s ANO nepůjdeme,“ potvrdil i Tomáš Hermann ze Společně pro Brod.

Před týdnem ještě váhali Broďáci. Ale i ti už mají jasno. „Broďáci rozhodli, že do koalice s ANO nevstoupí. Stále upřednostňujeme bývalou koalici,“ prohlašuje lídr uskupení Jan Schwarz.

Pomyslným jazýčkem na váhách se tak mohou nečekaně stát strany, které neuspěly a získaly jen jeden mandát. To je případ ČSSD a Pirátů. Jeden další hlas by totiž koalici ODS, TOP 09 a Ano se Ženami za Brod k většině teoreticky stačil.

„Se mnou se nepočítá, držím smutek,“ podotýká místostarostka Jana Mojžyšková (ČSSD), již smířená se svým koncem ve vedení města. „Z dosavadních jednání jsem byla vynechaná. Jeden mandát to nevytrhne,“ dodala.

V podobném duchu odpovídá i Pirát Jan Kerber. „Žádná nabídka nepřišla, asi to vzhledem k jednomu mandátu není ani na pořadu dne,“ pravil.

S KSČM a SPD odmítají občanští demokraté vyjednávat.

Podle Jana Tecla by mohla být koalice domluvená během několika dní. „Snad ke konci tohoto týdne by mohlo být jasno,“ věří. Volba nového vedení města se odehraje v pondělí 5. listopadu.

Chotěboř: každý den změna

Nepřehledná situace je týden před ustavujícím zasedáním nového zastupitelstva i v Chotěboři. „Mění se každým dnem, dokonce možná každou hodinou,“ konstatoval stávající starosta města Tomáš Škaryd. Ten už jednání svolal na 31. října.

Výsledky voleb v Chotěboři naleznete tady

Se svou ČSSD skončil ve volbách druhý za vítěznou koalicí Pojďme to změnit (PTZ), kterou tvoří TOP 09, Piráti a Zelení. Ta se po volbách dohodla na spolupráci s lidovci. Dohromady mají 8 mandátů z 21 a shání ještě minimálně jednoho spojence. Má jím být buď ODS, nebo ČSSD. „Jenže jednání uvázla na mrtvém bodě. Předjednaná varianta s ČSSD padla. Široká koalice i s ODS je zase neakceptovatelná pro nás. To by pak na radnici k žádné změně nedošlo,“ soudí lídr PTZ David Šafránek.

„Chotěboř není město, kde je nutné vytvářet koalici a opozici. Pro obyvatele by bylo nejlepší, kdyby v radě města pracovala společně ČSSD, ODS, lidovci i uskupení Pojďme to změnit,“ domnívá se Škaryd.

Podle Šafránka je ale v připravované koalici místo jen pro jednu z těchto dvou tradičních stran. „Větší programovou shodu máme s ODS,“ přiznává kandidát na nového chotěbořského starostu. Podle něj už není možné, aby strany uskupení PTZ obešly.

Nejčtenější

Silničáři: Máme sypat, tak sypeme. D1 na Vysočině osolili jako nikdy dřív

Dálnici D1 u Humpolce zasáhlo ve čtvrtek v poledne husté sněžení a bílá tma.

Lidé tuto dopravní tepnu neznají bez zpomalení, zúžení nebo nehod. Přesně před týdnem Ředitelství silnic a dálnic...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Úkaz Rittich. Český gólman dál ohromuje v NHL. Čím je výjimečný?

Matthew Tkachuk a brankář David Rittich z Calgary po výhře nad Coloradem.

Psal se rok 2015 a extraligový zelenáč David Rittich musel v kabině Mladé Boleslavi poslouchat nevlídná slova od...

Ředitel školy rozdal odměny a pak mu chybělo na mzdy. Ve funkci končí

Základní škola v Přibyslavi.

Základní škola v Přibyslavi bude od druhého pololetí bez ředitele. Její dosavadní šéf Petr Adam udělal chybu při...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Další z rubriky

Lidé z Podoubraví si nakoupí. Prodejnu, která skončila, nahradí jiná

Ilustrační snímek

Obce v Podoubraví bez obchodu se základními potravinami dlouho nezůstaly. Poté, co před koncem roku oznámil konec...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Silný vítr a pády stromů donutily provozovatele uzavřít Vysočina Arenu

Ve Vysočina aréně v Novém Městě na Moravě v prosinci zasněžovali a mezi umělým...

Veškeré běžecké tratě ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě zůstaly zavřené. Důvodem je silný vítr v kombinaci s...

Najdete na iDNES.cz