„Zradili. Jdou s úhlavním nepřítelem,“ zlobí se na TOP 09 brodští lidovci

  11:10aktualizováno  11:10
Zrada! Spojení úhlavních nepřátel! Ostrá slova jsou od konce minulého týdne slyšet z úst politiků v Havlíčkově Brodě. Podle několika zdrojů se k budoucí vládě v Brodě blíží ODS, uskupení ANO se Ženami za Brod a TOP 09. Zástupci těchto stran to však nepotvrdili.

Lídr TOP 09 Libor Honzárek nechce povolební vyjednávání v Havlíčkově Brodě komentovat. „Jediné, co nyní mohu říct, je, že jsme za TOP 09 zatím nic nepodepsali,“ uvedl. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Stále jednáme, bavíme se o podobě koalice,“ zůstává maximálně stručný starosta a lídr vítězné ODS Jan Tecl.

„Nemůžu nic potvrdit ani vyvrátit. Do doby, než bude o všem jasno, se k povolebnímu vyjednávání nechci vyjadřovat. Jediné, co nyní mohu říct, je, že jsme za TOP 09 zatím nic nepodepsali,“ praví i Libor Honzárek.

Lídr TOP 09 a dosavadní brodský místostarosta je v posledních dnech pod palbou kolegů z končící koalice. Tu na radnici vedle TOP 09 a ODS tvoří ještě KDU-ČSL a nezávislá uskupení Broďáci a Společně pro Brod.

Všechny strany této koalice ve volbách uspěly a dohromady získaly 14 mandátů z celkových 25. Pohodlně by tak mohly ve stávající koalici pokračovat další čtyři roky. A těsně po volbách se na tom lidovci, obě nezávislá uskupení i zástupci TOP 09 domluvili.

Jenže teď jako zrádce v očích ostatních vypadá TOP 09. Podle Čeňka Jůzla (lídr KDU-ČSL), Jana Schwarze (Broďáci) i Tomáše Hermanna (Společně pro Brod) totiž tuto dohodu porušila. „Deset dní jsme si podávali ruce na to, že držíme spolu, postupujeme jednotně a nikdo nevkročíme do koalice s hnutím ANO. A nakonec nám ‚topka‘ oznámila, že se svým úhlavním nepřítelem půjde,“ líčí Jůzl.

Programový průsečík

Zdánlivě jednoduchou situaci zkomplikovala dohoda ODS právě s hnutím ANO. Obě strany získaly po pěti mandátech, když prvně jmenovaná zvítězila o pouhých 104 hlasů. „Našli jsme programový průsečík. Z voleb naše dvě uskupení vyšla jako nejsilnější, ANO získalo prakticky stejně hlasů jako my. Přišlo nám fér vůči voličům zkusit to spolu,“ obhajoval domluvu s dosud opozičním ANO lídr ODS a starosta Jan Tecl.

Výsledky voleb v Havlíčkově Brodě najdete zde

Občanští demokraté pak nabídli ostatním stranám, zda se do nově tvořícího spolku chtějí přidat. Až na TOP 09 všechny potvrdily, že nabídku odmítly. „Máme jasno, v koalici s ANO nebudeme,“ říká rozhodně za lidovce Jůzl.

„U nás se také nic nemění. Z celé řady důvodů do koalice s ANO nepůjdeme,“ potvrdil i Tomáš Hermann ze Společně pro Brod.

Před týdnem ještě váhali Broďáci. Ale i ti už mají jasno. „Broďáci rozhodli, že do koalice s ANO nevstoupí. Stále upřednostňujeme bývalou koalici,“ prohlašuje lídr uskupení Jan Schwarz.

Pomyslným jazýčkem na váhách se tak mohou nečekaně stát strany, které neuspěly a získaly jen jeden mandát. To je případ ČSSD a Pirátů. Jeden další hlas by totiž koalici ODS, TOP 09 a Ano se Ženami za Brod k většině teoreticky stačil.

„Se mnou se nepočítá, držím smutek,“ podotýká místostarostka Jana Mojžyšková (ČSSD), již smířená se svým koncem ve vedení města. „Z dosavadních jednání jsem byla vynechaná. Jeden mandát to nevytrhne,“ dodala.

V podobném duchu odpovídá i Pirát Jan Kerber. „Žádná nabídka nepřišla, asi to vzhledem k jednomu mandátu není ani na pořadu dne,“ pravil.

S KSČM a SPD odmítají občanští demokraté vyjednávat.

Podle Jana Tecla by mohla být koalice domluvená během několika dní. „Snad ke konci tohoto týdne by mohlo být jasno,“ věří. Volba nového vedení města se odehraje v pondělí 5. listopadu.

Chotěboř: každý den změna

Nepřehledná situace je týden před ustavujícím zasedáním nového zastupitelstva i v Chotěboři. „Mění se každým dnem, dokonce možná každou hodinou,“ konstatoval stávající starosta města Tomáš Škaryd. Ten už jednání svolal na 31. října.

Výsledky voleb v Chotěboři naleznete tady

Se svou ČSSD skončil ve volbách druhý za vítěznou koalicí Pojďme to změnit (PTZ), kterou tvoří TOP 09, Piráti a Zelení. Ta se po volbách dohodla na spolupráci s lidovci. Dohromady mají 8 mandátů z 21 a shání ještě minimálně jednoho spojence. Má jím být buď ODS, nebo ČSSD. „Jenže jednání uvázla na mrtvém bodě. Předjednaná varianta s ČSSD padla. Široká koalice i s ODS je zase neakceptovatelná pro nás. To by pak na radnici k žádné změně nedošlo,“ soudí lídr PTZ David Šafránek.

„Chotěboř není město, kde je nutné vytvářet koalici a opozici. Pro obyvatele by bylo nejlepší, kdyby v radě města pracovala společně ČSSD, ODS, lidovci i uskupení Pojďme to změnit,“ domnívá se Škaryd.

Podle Šafránka je ale v připravované koalici místo jen pro jednu z těchto dvou tradičních stran. „Větší programovou shodu máme s ODS,“ přiznává kandidát na nového chotěbořského starostu. Podle něj už není možné, aby strany uskupení PTZ obešly.

Nejčtenější

Myslivec zastřelil chovnou fenu přímo před očima majitelky

Tereza Slavotínková chovala na své farmě Sýkorův mlýn dva australské ovčáky. O...

Přímo před očima majitelky zastřelil myslivec na Pelhřimovsku chovnou fenu australského ovčáka. Stalo se to koncem...

Kanibalové v Třebíči. Skandál chtěla mladá republika ututlat

„Tázal jsem se Dvořáčka, co s tím budou dělat? To prodáme řezníkům. O maso je...

Bylo to nejhorší případ kanibalismu v moderních českých dějinách. Maso několika zavražděných Židů bylo vyuzeno, snědeno...

Za rozjetým taxíkem vlál pes. Majitelka vodítko zabouchla do dveří

Taxikář vlekl za autem psa na vodítku

Malý pes v Jihlavě absolvoval nedobrovolný běh za taxikářským vozem. Jeho majitelka totiž z nepozornosti při...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Další z rubriky

Státní zástupce podal obžalobu na žďárského soudce kvůli týrání družky

Ilustrační snímek

Bývalý předseda Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou Roman Švaňhal sám stane na lavici obžalovaných. Státní zástupce na...

Jako Fénix z popela. Zhubl padesát kilo a založil úspěšný kickboxový klub

Josef Bílek dal dohromady jeden z nejúspěšnějších klubů kickboxu v zemi -...

Ten příběh by stačil i na filmový scénář o lidské vůli a cílevědomosti. Josef Bílek byl ještě před deseti lety mužem,...

Domu vrátil původní secesní podobu. Celou rekonstrukci financoval sám

Restitucí v roce 1990 se dům vrátil do majetku rodiny původního investora –...

Ozdobou města Černovice v kraji Vysočina je dům, o jehož mimořádně podařenou obnovu se postarala soukromá osoba,...

Najdete na iDNES.cz