Občanští demokraté v Brodě udělali nečekaný veletoč, dohodli se s ANO

  8:52aktualizováno  8:52
Po volbách vypadalo sestavení vládnoucí koalice v Havlíčkově Brodě jednoduše, ale teď se začíná notně komplikovat. Překvapivý krok učinila ODS, která v úterý večer podepsala dohodu s hnutím ANO a Ženami za Brod o společném vyjednávání. Stávající koaliční partnery tím zaskočila.

Podle starosty a lídra ODS Jana Tecla je dohoda s ANO respektováním vůle voličů. „Z voleb naše dvě uskupení vyšla jako nejsilnější,“ vysvětluje Tecl. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Je to šok. V předvolebních programech jsme se všichni chlubili, jak koalice pracuje dobře, co všechno ve městě za dvanáct let dokázala. Počítali jsme, že budeme pokračovat, protože jsme dohromady dokonce získali ještě o dva mandáty víc. Teď se situace dokonale otočila,“ nemohl uvěřit dohodě ODS s ANO a Ženami za Brod lídr nezávislých Broďáků Jan Schwarz.

Podobně překvapen byl i lidovec Čeněk Jůzl, dosavadní brodský místostarosta.

„S ODS jsme jednali o pokračování dosavadní koalice. Nabízeli jsme jí post starosty a místostarosty. Je nám záhadou, že se dohodla s ANO, když na celostátní úrovni jsou to oponenti,“ podivoval se.

V Havlíčkově Brodě dosud vládla středopravá koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, nezávislých uskupení Broďáci a Společně za Brod a ČSSD. Toto sdružení dohromady ve volbách získalo, i bez přívěsku v podobě sociální demokracie, čtrnáct mandátů z pětadvaceti a tudíž pohodlnou většinu. Každý čekal, že v tomto složení bude pokračovat i čtvrté volební období v řadě.

„V minulém týdnu jsme se jako členové této koalice vyjma ODS, které jsme vyhověli kvůli senátním volbám, sešli a dohodli se, že bychom rádi v tomto složení pokračovali,“ potvrdil Jan Schwarz.

Lídr ODS: Zkusit to s ANO nám přišlo fér vůči voličům

Jenže ODS se rozhodla jinak. „Našli jsme programový průsečík. Z voleb naše dvě uskupení vyšla jako nejsilnější, ANO získalo prakticky stejně hlasů jako my. Přišlo nám fér vůči voličům zkusit to spolu,“ objasnil vznik nečekaného spojenectví s dosud opozičním hnutím starosta a lídr ODS Jan Tecl.

Podle lídra ANO Vladimíra Slávky o takovém spojenectví rozhodli voliči svými hlasy. Ti jednak chtějí pokračování ODS a starosty Jana Tecla, který získal s náskokem nejvíc hlasů. Zároveň ale dali spoustu hlasů ANO s Ženami za Brod.

Výsledky voleb v Havlíčkově Brodě najdete zde

„Vycházíme z toho, že voliči chtěli částečnou změnu. V tom jim vycházíme vstříc. V programech jsme našli několik průsečíků, jako jsou řešení dopravní situace, parkování nebo výstavba sociálních bytů,“ prozradil Slávka.

Podle Jana Tecla nyní ODS pošle nabídku ke vstupu do vznikající koalice všem ostatním stranám vyjma KSČM a SPD. A bude čekat, zda se někdo z nich přidá k jednání. Nová koalice by mohla být uzavřena v příštím týdnu.

K většině scházejí tři hlasy. Najít je však nebude jednoduché

Jak ale iDNES.cz zjišťoval, nově vznikající koalice to bude mít velmi těžké, ne-li přímo nemožné. Nikdo z dosavadních koaličních partnerů do takového spolku momentálně vstupovat nechce. A ODS s ANO mají dohromady deset hlasů, k většině jim tři chybí.

„ANO nepovažujeme za demokratickou stranu, do koalice s ním nepůjdeme. S jejich metodami to pro nás není partner. Nechceme, aby Andrej Babiš ovládl další město,“ striktně odmítl budoucí spolupráci lidovec Čeněk Jůzl.

„Pokud bychom takovou nabídku obdrželi, nejspíš bychom o ní ani nepřemýšleli. Takovou koalici nepokládáme za dobré řešení. Jednoznačně preferujeme pokračování stávající koalice, která získala silnější mandát, než před čtyřmi roky,“ vzkázal Tomáš Hermann za Společně za Brod.

Odmítnutí se dá očekávat i od TOP 09, která je proti ANO roky vyhraněná. Jediným, kdo zatím neřekl jednoznačné ne, zůstává Jan Schwarz. „Je to pro nás nová a absolutně nečekaná situace. Svoláme se a pobavíme se o dalším postupu,“ řekl.

Jestliže ODS nechce vyjednávat s komunisty ani zástupci SPD, zbývají v zastupitelstvu jen dva „volné“ mandáty. Jeden patří místostarostce Ivaně Mojžyškové z ČSSD, druhý nováčkovi Pirátovi Janu Kerberovi. I s nimi by ovšem koalice měla pouhých dvanáct hlasů. A to nestačí.

„Čas ukáže, zda se na tomto základě podaří koalici sestavit,“ dobře si uvědomuje situaci Vladimír Slávka.

Na domluvu mají strany a uskupení v Havlíčkově Brodě čas ještě dva týdny. Starosta Tecl už vyhlásil termín konání ustavujícího zasedání zastupitelstva. Konat by se mělo v pondělí 5. listopadu a nejspíš ve slavnostním prostředí společenského sálu Staré radnice.

Nejčtenější

Myslivec zastřelil chovnou fenu přímo před očima majitelky

Tereza Slavotínková chovala na své farmě Sýkorův mlýn dva australské ovčáky. O...

Přímo před očima majitelky zastřelil myslivec na Pelhřimovsku chovnou fenu australského ovčáka. Stalo se to koncem...

Kanibalové v Třebíči. Skandál chtěla mladá republika ututlat

„Tázal jsem se Dvořáčka, co s tím budou dělat? To prodáme řezníkům. O maso je...

Bylo to nejhorší případ kanibalismu v moderních českých dějinách. Maso několika zavražděných Židů bylo vyuzeno, snědeno...

Za rozjetým taxíkem vlál pes. Majitelka vodítko zabouchla do dveří

Taxikář vlekl za autem psa na vodítku

Malý pes v Jihlavě absolvoval nedobrovolný běh za taxikářským vozem. Jeho majitelka totiž z nepozornosti při...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Další z rubriky

Do krovu kostela se dostanou turisté, projdou po lávkách pod střechou

Dělníci pracovali na opravě střechy kostela sv. Jakuba i přes zimu. Všechny...

Práce na obnově střechy a krovu kostela svatého Jakuba Většího v Jihlavě se blíží do finále. Po jejich dokončení bude...

Přípravu průmyslové zóny u Brodu farmář zastavil, nejdřív ukáže studii

Stavba Technologického parku v holešovské průmyslové zóně.

Jednání o vzniku velké průmyslové zóny, kterou plánuje majitel pozemků zřídit na jihovýchodním okraji Havlíčkova Brodu,...

Albatros je na železnici nezbytný, na pendolino zapomeňte, říká modelář

Digitálně řízené kolejiště meziříčských modelářů má přes 144 metrů kolejí....

Často se zavírají do suterénu Základní umělecké školy ve Velkém Meziříčí, nebo tvoří sami doma. Klub železničních...

Najdete na iDNES.cz