Většina oslovených společností na Vysočině vychází svým pracovníkům vstříc a výplaty, ať již plošně, nebo individuálně, v novém roce navýšila, případně se o jejich růstu jedná.
„Inflace a zdražování komplikují život většině lidí, a proto chápeme i tlak na zvyšování mezd. Snažili jsme se už loni uspořené prostředky investovat do zaměstnanců a naši pracovníci to poznali na předvánočních odměnách. Budeme se pochopitelně snažit během následujících vyjednávání najít optimální dohodu o mzdách i pro další období,“ uvedl Radim Rovner, předseda představenstva Dopravního podniku města Jihlavy.
Vzhledem k platnosti kolektivní smlouvy do konce března 2022 tam vyjednávání ještě u konce není.
Sklárny rozšířily výrobu, hledají zaměstnance
Také zaměstnanci sklárny Crystal Bohemia ze Světlé nad Sázavou mají podle majitele Pavla Loudy zájem o zvýšení platů a řeší to jak přes odbory, tak osobními požadavky.
„Ne vždy jim můžeme vyhovět tak, jak by si představovali. Ale nabízíme jisté a dlouhodobé zaměstnání s řadou benefitů, což v dnešní době není samozřejmost,“ zdůraznil Louda. Úpravy mezd dělá společnost během roku, poslední větší změna proběhla v červenci 2021. „Tento krok pomohl větší úrovni produktivity práce,“ zhodnotil majitel sklárny.
Průměrný plat ve firmě dle jeho slov neustále roste. U zkušených strojníků vysoce překračuje 30 tisíc korun hrubého, včetně bonusů. Vzhledem k plánovanému letošnímu rozšíření výrobních kapacit shánějí navíc ve Světlé hned tři desítky dalších zaměstnanců na všechny pozice.
Získat nový personál však není na Vysočině snadné, díky čemuž se také zaměstnanci nezdráhají žádat o tučnější výplatu. „Tlak na zvýšení platu pociťujeme obzvláště v určitých skupinách zaměstnanců – jde především o kvalifikovanější pracovníky. Jednak je to kvůli vyšším životním nákladům, ale i kvůli lanaření z jiných firem. Vyjednávání je ale spíše na individuální úrovni nežli kolektivní,“ potvrdil Vladimír Chládek, generální ředitel žďárské firmy Tokoz.
Dodal, že přidáno lidé dostanou, přesné údaje však firma zveřejňovat nechce. „Bude to o něco více než v předchozích letech, protože růst životních nákladů a nedostatek lidí na trhu práce šroubují cenu lidské práce nahoru,“ konstatoval Chládek. V podniku, známém hlavně skrze své zámky, kování a zabezpečovací systémy, jsou zaměstnány asi čtyři stovky lidí.
Bosch uzavřel novou kolektivní smlouvu
Zhruba 4 600 zaměstnanců, kmenových i agenturních, má jihlavská firma Bosch Diesel, největší zaměstnavatel v kraji. Ještě před koncem minulého roku se tam povedlo uzavřít kolektivní smlouvu pro roky 2022 a 2023, což pracovníci firmy poznají – v pozitivním slova smyslu – na výplatách. „Celkové mzdové prostředky budou v roce 2022 navýšeny o 5,3 % a v dalším roce 2023 taktéž o 5,3 %,“ uvedl Ladislav Melichar, předseda odborů Bosche.
Letošní nárůst všech tarifních tříd bude o 4,1 %, příští rok o 4,2 %. Dále půjde o individuální navýšení platové třídy o 0,4 %. Zaměstnanci se dočkají i vyššího příplatku za noční práci a vyššího příspěvku na penzijní připojištění.
Na meziročním růstu mezd o 4,8 procenta se shodly i odbory a vedení Jaderné elektrárny Dukovany, jež zaměstnává bezmála 1 500 lidí.
V průměru o 2 500 korun měsíčně si polepší řidiči jihlavské společnosti ICOM transport, kde pracuje zhruba 1 800 lidí. Mzdy tam navyšují každoročně a na tlak ze strany pracovníků nečekají.
„Snažíme se přijít s navýšením vždy první. Životní náklady se zvyšují samozřejmě i našim zaměstnancům. To je daň za neskutečné plýtvání končící vlády i v období hospodářského růstu,“ uvedla koncem minulého roku ředitelka firmy Kateřina Kratochvílová.
Enormní navyšování nákladů
Výrazný růst cen ale pociťují nejen zaměstnanci, ale i podniky. „Kromě úprav mezd řešíme enormní navyšování provozních nákladů – dramatické zvyšování cen energií, nákladů jak přímých, tedy surovin, tak nepřímých – obalů, palet, dopravy,“ řekl Pavel Louda s tím, že tyto aspekty budou hrát roli i ve výsledném řešení výše mezd.
Jeho slova potvrzuje i Petr Charvát, manažer společnosti Futaba z Havlíčkova Brodu, jež patří k předním výrobcům automobilových dílů. „Každého se dotýká zejména skokové zdražování cen energií, potravin, spotřebního materiálu a podobně. Bohužel to ale má stejný dopad i na výdajovou složku rozpočtu zaměstnavatele,“ upozornil manažer.
Kolektivní smlouva ve firmě, kde průměrný plat činí 33 160 korun, platí až do konce března 2022. „Očekáváme tedy, že kolektivní vyjednávání bude oproti minulému obtížné, ale korektní a s respektem,“ dodal Charvát.