Starosta Humpolce Karel Kratochvíl.

Starosta Humpolce Karel Kratochvíl. | foto: Archiv ODS

Stavby v Humpolci zkoumá státní zastupitelství, starosta pochybení odmítá

  • 2
Kvůli postupu humpolecké radnice při zadávání stavebních zakázek podal člen finančního výboru města Zdeněk Rýzner trestní oznámení. Rýzner dlouhodobě kritizuje, že vedení města situaci nechce důkladně prošetřit, opakovaně také vyzýval starostu Karla Kratochvíla z ODS k rezignaci.

„Trestní oznámení se týká vážného podezření z netransparentního nakládání s veřejnými prostředky města Humpolec a financování staveb ve městě. Jak se od roku 2019 postupně ukázalo, nejedná se o ojedinělé záležitosti, nýbrž existuje důvodné podezření, že zde funguje důmyslný systém vyvádění veřejných prostředků z městského rozpočtu ve prospěch několika soukromých společností,“ informoval Rýzner v tiskovém prohlášení.

Zároveň oznámil, že k 30. červnu odešel ze sdružení nezávislých kandidátů HumpolecGo! „Je to z toho důvodu, abych zamezil stupňujícímu se tlaku a účelovým manipulacím vůči mým kolegům a znevažování, že se jedná čistě o politický boj v našem městě,“ zdůvodnil Rýzner.

Podle svých slov nyní nemá politické ambice, ale v budoucnu nevylučuje, že se do politiky vrátí. „Pokud návrat do komunální politiky, tak jen s HumpolecGo!,“ dodal.

Trestní oznámení podal na neznámého pachatele. Doručeno bylo 7. května na Vrchní státní zastupitelství v Praze.

„Po vyhodnocení obsahu podání bylo rozhodnuto o postoupení části podání Okresnímu státnímu zastupitelství v Pelhřimově, jednak jiné jeho části Krajskému státnímu zastupitelství v Českých Budějovicích. A to z důvodu věcné a místní příslušnosti k vyřízení těchto částí podání uvedenými státními zastupitelstvími,“ uvedl ředitel odboru trestního řízení soudu Jaroslav Dolejš.

Je to pro mě novinka, reagoval starosta

Starosta Humpolce Karel Kratochvíl se o podání trestního oznámení dozvěděl od novinářů. „Je to pro mě novinka. Nikdo mě v této záležitosti zatím nekontaktoval,“ uvedl.

„Nicméně kdokoliv má pochybnosti a cítí potřebu podat trestní oznámení, má na to samozřejmě právo. Pana Rýznera jsme v rámci jeho veřejných vystoupení, kdy absolutně nereflektoval naše argumenty a odpovědi, opakovaně vyzývali, aby své pochybnosti řešil na úrovni, efektivně a s orgány, které je řešit mají,“ dodal.

Podotkl, že vedení města i dalších 16 zastupitelů opakovaně v této souvislosti čelí veřejné dehonestaci. „Zastupitelstvo schválilo usnesení, aby se zastupitel Tomáš Voplakal (HumpolecGo!) a Zdeněk Rýzner omluvili za svá účelová, nepodložená, lživá a urážlivá obvinění. To se však nestalo, tak i s ohledem na pokračující veřejnou dehonestaci mé osoby a dalších členů zastupitelstva podáme skupinovou žalobu na ochranu cti a dobrého jména, jak už jsem též veřejně avizoval. V tuto chvíli ji mají na stole právníci,“ pravil Kratochvíl.

Podle Rýznera byly ve městě opakovaně pokládány v letech 2013, 2015 a 2018 černé stavby (vodovodní a kanalizační potrubí) do staveb města. S městskou investicí uložil do země své potrubí i Rodinný pivovar Bernard.

„Město hradilo svoji plnou cenu za stavební práce místo toho, aby se na ceně spolupodílela soukromá společnost. Navíc bez platného stavebního povolení,“ řekl Rýzner.

Žádost o dodatečné povolení

Stanislav Bernard, spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard a zastupitel za ODS, již v minulosti uvedl, že pivovar sám uspořádal výběrové řízení na dodavatele, kterým se stala firma VODAK, které bylo vše uhrazeno, což pivovar také doložil.

V případě chybějícího stavebního povolení pivovar podle Bernarda využil regulérní možnosti požádat o dodatečné stavební povolení.

Opozice si nechala vypracovat znalecký posudek od autorizovaného soudního znalce, který určuje, jaká škoda mohla vzniknout na majetku města.

Starosta mohl podle Rýznera situaci uklidnit transparentní nezávislou kontrolou, ke které byl vyzýván.

„To neudělal. Místo toho dlouhodobě umlčuje opozici často s argumentací, že jsou mé loutky, a byli tak zastrašováni. Zároveň není jasné, na základě čeho se rozhodovala většina členů finančního výboru a členové koalice, kteří dostali k dispozici posudek autorizovaného soudního znalce, nekonali a bylo odkazováno na posudek právního zástupce města, který toto neřeší,“ poznamenal Zdeněk Rýzner.

Starosta má podporu většiny

Vedení města dlouhodobě pochybení odmítá. Podporu starostovi, který čelil kvůli tomu i výzvě k rezignaci, potvrdilo šestnáct z 21 zastupitelů včetně opoziční ČSSD a KSČM.

Vedení města se po celou dobu odkazuje na právní stanovisko advokátky Ladislavy Lebedové, podle kterého město nijak nepochybilo a nedopustilo se v rámci své působnosti protiprávního jednání.

„Stavební řízení a další technické záležitostí jsou pak věcí státní správy (Vodoprávního úřadu). K realizaci forenzního auditu – jen podotýkám, že forenzní audit je velmi složitý a vážný proces – nepřesvědčil ani finanční výbor zastupitelstva, jehož je (Zdeněk Rýzner – pozn. red.) členem, a později ani zastupitele,“ dodal k tomu starosta Kratochvíl.