Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kvůli stále dražším emisním povolenkám Žďár zdraží teplo o desítky procent

  11:56
Lidem ve Žďáře nad Sázavou v posledním čtvrtletí skokově vzroste cena tepla z místního horkovodu. Distributor tepla, akciová společnost Satt, kterou od loňského ledna stoprocentně ovládá město, přistoupila k mimořádnému zdražení o desítky procent. Důvodem jsou vyšší ceny emisních povolenek.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MF DNES

Satt teplem zásobuje zhruba tři čtvrtiny města. Cena (bez daně) vzroste ze stávajících 447 korun za GJ na 724 Kč/GJ na primární úrovni odběru. V případě sekundárního odběru vzroste cena ze 490 Kč/GJ na 760 Kč/GJ.

„Vyšší cena bude platit pouze v posledních třech měsících roku 2021. Odráží mimořádné náklady, se kterými jsme nemohli v předběžné ceně kalkulovat, protože vznikly v první polovině letošního roku. Od ledna roku 2022 by se cena měla snížit, protože náklady na emisní povolenky budou rovnoměrně rozprostřeny do ceny během celého roku, nejen do jednoho čtvrtletí,“ zdůvodnil zdražování Jiří Malý, ředitel divize Teplo.

Podle Sattu by v případě rozpočítání vyšších nákladů do celého roku byla cena pro letošek 556 Kč/GJ, tedy asi o čtvrtinu vyšší než stávajících 447 korun.

Podle Sattu může za růst cen prudké zrychlení celoevropského přechodu k uhlíkově neutrální energetice a radikální ochraně klimatu. „Nástroj tohoto přechodu - emisní povolenky za vypouštěné oxidy uhlíku - se zásadně promítají do nákladů na výrobu tepla,“ říká Jiří Malý.

Teplo do žďárské soustavy dodává teplárna firmy Žďas. „Satt zvýšil cenu v návaznosti na zvýšení cen ze Žďasu,“ hájí krok distribuční společnosti starosta města a člen představenstva Sattu Martin Mrkos.

Emisní povolenky jako zaklínadlo

Emisní povolenky nyní slouží jako zaklínadlo pro všechny strany. „Loni jsme je nakupovali za cenu zhruba 27 eur (za tunu), podle některých prognóz vyskočí jejich cena až na více než 100 eur,“ poukazuje generální ředitel Žďasu Pavel Cesnek. Systém obchodování s povolenkami je hlavním nástrojem EU k omezování emisí skleníkových plynů, na konci srpna podražily až na rekordních 60 eur.

Satt kopíruje ceny nastavené a dojednané s výrobcem. „Pravidla hry určuje výrobce. Signály ze Žďasu přicházely, protože jednání se zástupci firmy během roku probíhala. Obecně rostou ceny energií i povolenek,“ poukázal Mrkos.

Satt také oznámil svoje další plány: z distributora tepla v dvacetitisícovém městě se chce stát výrobcem nezávislým na externím dodavateli. Od roku 2019 připravuje generální rekonstrukci svojí kotelny na Libušíně, sloužící nyní jako záložní zdroj.

„Kotelnu vybavíme moderními, vysoce účinnými plynovými kotli a kogeneračními jednotkami vyrábějícími kromě tepla i elektřinu. Libušín bude nově plnit úlohu hlavního zdroje tepla pro celé město. Teplárnu doplníme akumulačními zásobníky pro nezávislý provoz kogeneračních jednotek a okrajově i o výrobu tepla ze slunce,“ shrnul plány Jiří Malý. Podle vedení Sattu by tento krok měl stabilizovat cenu tepla a zlepšit ovzduší ve městě.

Satt nyní připravuje projektovou dokumentaci pro získání stavebního povolení. „Topnou sezonu 2024/25 by již měla zajišťovat kotelna Libušín,“ uvedla mluvčí Sattu Blanka Sobolová.

Libušín teplo nezlevní, tvrdí kritici

Skokové zdražení a oznámení Sattu vyvolalo kritické reakce. Rušno se dá čekat i na dnešním jednání zastupitelstva. Na svém facebookovém profilu se ozvalo opoziční hnutí Změna 2018. Jeho zastupitele neuspokojila ani informace o přípravě libušínské kotelny.

„Pokud si myslíte, že nás čekají lepší časy, tak jste si patrně špatně přečetli větu, že ceny emisních povolenek se promítají i v ostatních energetických komoditách. Elektřina vzrostla meziročně doposud o cca 107 procent, plyn dokonce o cca 132 procent. Takže cena tepla z plynové kotelny bude emisními povolenkami zatížena stejně jako kotle na Žďasu. Naopak k ní bude třeba přičíst stamilionové náklady na rekonstrukci Libušína,“ napsal zastupitel a exstarosta Jaromír Brychta (Změna 2018).

Ten patřil k nejhlasitějším kritikům, když město odkupovalo od menšinových akcionářů (Nové Město na Moravě, Velké Meziříčí a Dolní Rožínka) balík 38,3 procent akcií Sattu za více než 80 milionů korun.

Podle Sattu však bude mít libušínská kotelna příkon do 20 MW. „Podle současných pravidel nespadá do systému emisních povolenek,“ reagovala mluvčí Sattu.

Růst nákladů pak má pomoci zmírnit prodej vlastní elektřiny. „Ze studie z roku 2019 vyplývá, že cena tepla z rekonstruované kotelny by měla mít cenu stejnou nebo i nižší než Žďas před zdražením,“ uvedla Blanka Sobolová.

Změny čekají i teplárnu Žďasu. „Město se rozhodlo jít svou cestou a zajišťovat si teplo samostatně. My zabezpečíme svoje provozy a svoje potřeby,“ řekl Pavel Cesnek. „Musíme řešit odklon od uhlí v horizontu let 2023 až 2024, připravujeme různé varianty. Rozhodující bude cena emisních povolenek,“ míní generální ředitel strojírenské firmy.

Autor:
  • Nejčtenější

Milionový kiosek pobouřil Brod. Teď jsou jeho zbytky na prodej za cenu šrotu

23. května 2024

Premium Pro někoho luxusní designový kousek, pro jiného ošklivá psí bouda. Mnoho označení ve své době nesl...

Králík by Rusy přizval: Jejich vyřazení popírá staroolympijské myšlenky

19. května 2024

Premium Ve své době patřil k absolutní gólmanské špičce. A to nejen na domácím hokejovém poli, ale i v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na D1 u Jihlavy se převrátil kamion a vysypal náklad, tvořily se kolony

23. května 2024  10:16,  aktualizováno  13:42

Provoz na dálnici D1 na Vysočině několik hodin komplikovala dopravní nehoda. Na 115. kilometru ve...

Sedmnáctiletá dívka vzala na vycházku dvouměsíční dceru, do ústavu se nevrátily

22. května 2024  16:10

Pelhřimovští policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii Stojkové a jejím malém dítěti. V pátek se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidič se s autobusem coural a míjel zastávky, nadýchal přes tři promile

23. května 2024  12:32

Policisté hledají svědky, kteří jeli v únoru linkovým autobusem z Kamenice do Jihlavy s opilým...

Analýza DNA potvrdila, že útočil vlk. Případů přibývá, stáda potřebují ochranu

26. května 2024  9:22

Vlkům se na Vysočině zalíbilo. Na území kraje byli v novodobé historii zaznamenáni v roce 2016,...

Podceňujeme význam kreativity, říká ilustrátorka a lektorka výtvarných kurzů

25. května 2024  9:08

Že chce svůj profesní život jednou zasvětit malování, to věděla Michaela Málková už od dětství. A...

Hastrman získá nová šlapadla. Parkovat budou u mola rybníka v parku Budoucnost

24. května 2024  14:22

Město Havlíčkův Brod na letní sezonu připraví jednu neobvyklou novinku. Na rybníce Hastrman v parku...

Vozím míček s pandou. Stolní tenistka Blašková o talismanu, studiu i partě

24. května 2024  11:34

Stolní tenistky Havlíčkova Brodu mohou dnes slavit extraligový titul. Po prvním finálovém duelu s...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...