Vždy chtěla být jako její bratr. Teď už ho na atletické dráze prohání

  9:28aktualizováno  9:28
O velkou motivaci měla patnáctiletá Patricie Vrzalová postaráno odmalička. Vždycky se totiž chtěla vyrovnat svému o dva roky staršímu bratrovi Sebastianovi. Oba nejprve začínali ve Velkém Beranově s fotbalem, oba propadli kouzlu modelářství a společně se už téměř deset let věnují atletice.

Na stovce překážek by se Patricie ráda dostala pod 15 sekund. | foto: Atletika Jihlava

„Co dělal brácha, musela Páťa vyzkoušet taky,“ usmívá se jejich maminka Petra Vrzalová. „Ale na dráze už má Sebastian co dělat, aby ségru stíhal,“ doplňuje trenér Jiří Švec, který má sourozence na starosti v Atletice Jihlava.

Ale pěkně popořádku...

Když začala hrát dnes už patnáctiletá Patricie fotbal, byly jí teprve čtyři roky. Na hřiště ve Velkém Beranově to měla z domu pár kroků.

„Jenže Sebastianovi kolektivní sporty nic neříkají, takže musela přestat hrát i Páťa. Proto jsme pro oba hledali jiný sport a nakonec přešli na atletiku. Páťa si sice zkusila také gymnastiku, ale zůstalo jen u jedné hodiny. To bylo, jako když spadne pravítko,“ směje se Petra Vrzalová při vzpomínce na nesmělý kontakt své dcery s dalším sportem.

Ovšem atletika, to už bylo něco úplně jiného. Patricie se velmi rychle zařadila mezi nejšikovnější členy přípravky Atletiky Jihlava, bez problémů zvládala běžecké i technické disciplíny. I když pravé nadšení z nového sportovního odvětví se u ní dostavilo až později.

„Ze začátku jsem spíš záviděla starším dětem, co všechno už můžou dělat. Překážky, pětiboj, to se mi vždycky hrozně líbilo. O to víc bylo super, když jsem se pak do těchhle věcí mohla pustit taky,“ vypráví.

Zatím největším zážitkem byla olympiáda dětí a mládeže

Záhy se dostavily i první úspěchy. Kromě krajských závodů, kde pravidelně brávala medaile už v přípravce, se začala úspěšně měřit se špičkou také na celostátních závodech.

Fotogalerie

Předloni v květnu vyrazila na mistrovství republiky ve vícebojích a mezi mladšími žákyněmi skončila pátá. O měsíc později pak absolvovala svoji zatím největší akci - letní olympiádu dětí a mládeže, jejímž dějištěm bylo Brno. A právě setkání nejlepších žákovských sportovců z celé republiky považuje za svůj prozatím top zážitek.

I když po sportovní stránce od sebe čekala o maličko víc - v běhu na 60 metrů překážek skončila mezi mladšími žákyněmi devátá, v hodu míčkem sedmnáctá. „Na překážkách to byla smůla, běžela jsem ve větrnějším rozběhu a chyběla mi setina k postupu do finále. A míček byl strašný,“ krčí rameny.

Chuť si pak spravila ve štafetě na 4 x 60 m, kde bylo vysočinské kvarteto Vrzalová, Střešňáková, Remešová, Pavlidu šesté. „Celkově jsem si olympiádu opravdu užila. Bydlení v olympijské vesnici, super zážitky, nervozita, pocit, že jste mezi těmi nejlepšími,“ vypočítává.

Nejméně oblíbené jsou dlouhé tratě, osmistovka je nepřítel

Pravá nervozita ji však pohlcuje jen před její neoblíbenou disciplínou - během na 800 metrů.

Seriál Vysočina má talent

Regionální příloha MF DNES přináší seriál, ve kterém představuje talenty z Vysočiny.

Vysočina má talent

Ve druhé sérii se objevují nejen mladí sportovci, ale i dívky a chlapci s jinými zájmy. Pokud víte o někom, jehož schopnosti si zaslouží pozornost, dejte nám o nich vědět na uvedené kontakty: MF DNES Vysočina, Brněnská 71, 586 01 Jihlava; telefon: 564 606 210; e-mail: redji@mfdnes.cz.

„A snad ještě ve chvíli, kdy mi při rozběhání před závodem nevychází krok na překážkách. Jinak jsem v pohodě. Ale osmistovka, to je největší nepřítel. A obecně dlouhé tratě,“ přiznává Patricie, která si start na olympiádě dětí a mládeže za dva týdny zopakuje. Tentokrát vyrazí s výběrem Kraje Vysočina už jako starší žákyně na sever Čech do Jablonce.

Jestliže na straně neoblíbených disciplín figurují suverénně nejvýš dlouhé tratě, z těch preferovaných se u ní kromě už zmíněných vícebojů a překážek řadí na přední místo ještě dálka. V té dlouho usilovala o zdolání pětimetrové hranice, což se jí povedlo letos na začátku května, kdy si své maximum zlepšila už na 511 centimetrů.

„Vyšlo to skvěle,“ hodnotí svůj výkon z Třebíče. A netají, že obdivuje elitní světové dálkaře v čele s esy posledních sezon - Jihoafričanem Manyongou nebo Kubáncem Echevarríou. „U nich už jsou to opravdu skoky,“ uznale pokyvuje hlavou.

Sama si zatím dává postupné cíle. „Třeba na stovce překážek bych se ráda dostala pod 15 sekund,“ prozrazuje Patricie, jejíž kouč Švec je bývalý překážkář. „To je výhoda. Ale úplně v pohodě vycházím se všemi trenéry,“ pochvaluje si mladá atletka, na jejíž přípravě v oddíle se podílejí také Eva Suchá, Monika Pekařová a Bohumír Machovec.

Modelářství je strašný žrout času, jen se sedí a tvoří

Spokojenost zároveň panuje také na druhé straně. „Stejně jako brácha je i Páťa chytrá, dobře vychovaná a pracovitá, proto se s ní spolupracuje velice dobře,“ konstatuje Švec.

„Teď se dostala do sportovní třídy na gymnáziu a je předpoklad, že bude mít možnost víc trénovat a udržet se v rozumných sportovních mezích. Chuť do toho má, takže všechno je jen na ní,“ doplňuje.

Zatímco u atletiky Patricie vydržela, modelářství už na rozdíl od svého tatínka a bratra opustila.

„Dělala jsem jen letadýlka, hlavně taková vajíčka, jak se jim říká. I úspěchy nějaké byly, vyhrála jsem spoustu různých stavebnic. Tak mě to třeba zase jednou začne bavit. Ale v téhle chvíli to spíš vidím jako hrozný žrout času. U letadýlek se totiž jen sedí a tvoří, to atletika je mnohem akčnější,“ má jasno.

  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Snižte nájemné, nebo odejdeme. Úřad práce zatlačil Přibyslav do kouta

Odpusťte nám nájemné, nebo u vás zrušíme pobočku. Takto ultimativně chápe radnice v Přibyslavi žádost, kterou jí zaslal...

Jihlavská nemocnice má nové přístroje, magnetickou rezonanci a ultrazvuk

Přivolání těžké techniky, a dokonce i jeřábu si vyžádala úterní instalace nové magnetické rezonance v budově jihlavské...

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Festival dokumentů se letos zaměří i na 30. výročí sametové revoluce

Do zahájení 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2019 zbývá týden a stejně jako se začátek...

Najdete na iDNES.cz