ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Tábory zájemci vykoupili za pár hodin, obrovský zájem pořadatele překvapil

  • 4
Pořadatelé letních pobytů pro děti čelí letos enormnímu přívalu zájemců. Přestože volná místa někde při troše štěstí ještě sehnat lze, populární pobyty, a zvláště pak ty příměstské, jsou mnohdy plné již od zimy. Někteří organizátoři zkoušejí sehnat další vedoucí, aby dali šanci alespoň pár náhradníkům.

„Kapacita našeho příměstského tábora se nám naplnila ani ne za 48 hodin od zahájení přihlašování a poté, ač jsme avizovali, že už máme obsazeno, se ozývali a stále ozývají další zájemci - chtějí se registrovat aspoň jako náhradníci,“ popsal Roman Bednář, místopředseda a trenér Basketbalového klubu Vlci Žďár nad Sázavou.

V současné době je dle jeho slov poptávka téměř dvojnásobná oproti reálné kapacitě tábora, jež činí 48 dětí. Klub proto zjišťuje časové možnosti trenérů, aby se mohlo toto číslo ještě o pár míst navýšit. Za vzrůstajícím zájmem vidí Bednář hlavně pozitivní reference na loňský vydařený tábor a také skutečnost, že jde o pobyt příměstský, což je varianta, kterou vítá čím dál víc školáků a jejich rodičů.

„Děti mohou během dne zažít a vyzkoušet plno nových věcí, ale později odpoledne a na noc se pak vracejí domů, takže mají čas i na jiné kamarády a aktivity a odpadají i obavy z cizího prostředí a nocování mimo domov,“ míní trenér.

Stoupající popularitu „příměšťáků“ potvrzuje také Jarmila Pavlíčková, ředitelka Domu dětí a mládeže (DDM) Třebíč. „Zájem o tábory je u nás rok od roku větší – a ani letošek nebyl výjimkou. Nabídku jsme na náš web umisťovali 7. ledna a do několika dnů byla většina příměstských táborů obsazená,“ vylíčila ředitelka Pavlíčková.

Třebíčský DDM zaplnil šestnáct „příměšťáků“

Na pobytových táborech, které pořádá třebíčský DDM čtyři, bylo v tomto týdnu už jen pár posledních míst. Na příměstských, jichž se letos koná na různá témata úctyhodných šestnáct, je však už plno, kromě tábora SCIO-NADA, jenž pojme až stovku dětí.

„Obliba příměstských táborů stoupá. Je to dobré řešení pro děti, které nechtějí spát mimo domov, a i cena takového pobytu je pro rodiče příznivější,“ konstatovala ředitelka.

Také dva běhy klasického příměstského tábora pořádaného v zámku ve Žďáře nad Sázavou byly celkem šedesáti dětmi obsazeny hned po vypsání termínů letos v únoru.

„Naše táborové kapacity jsme loni premiérově rozšířili o příměstské tábory s Chytrou rukou zaměřené na tradiční řemesla. V těch ještě pár volných míst máme,“ popsala mluvčí zámku Martina Sedláková s tím, že i v tomto případě jde o dva běhy - červencový a srpnový.

Pobyty omezoval covid, teď se vše otočilo

Ale ani zájem o pobytové tábory rozhodně neklesá, což dokládá třeba zkušenost žďárské pobočky organizace Duha - sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi. Ta opět pořádá dvoutýdenní pobyt u Železných Horek na Havlíčkobrodsku.

„Vždy jsme měli kapacitu tábora do 45 dětí a přihlášky přibývaly průběžně i v květnu. Letošek nás však překvapil. Během měsíce bylo plno, nebo spíš přeplněno. Nakonec pojede na tábor kolem 50 dětí a klidně bychom zaplnili i 70 míst, což ale kapacitně nelze,“ řekl Radek Zlesák, jeden z táborových vedoucích.

Kvůli covidu býval podle něj zájem spíš vlažný, rodiče vyčkávali, jak se vyvine situace. „Teď se vše úplně otočilo. Všichni chtějí jet na tábor a přihlašují se co nejdříve,“ dodal Zlesák.

Velká poptávka a rychle obsazeno – takový model je poslední roky už tradicí rovněž v jihlavském DDM. A ani letos tomu nebylo jinak. „Většina táborů je už naplněná, někde ještě přijímáme náhradníky nebo máme pár posledních volných míst,“ uvedl v úterý Vilibald Prokop, ředitel DDM Jihlava.

Příměstské tábory podle něj preferují hlavně mladší děti či táborníci, kteří takto tráví prázdniny poprvé. „Když se takzvaně otrkají, míří třeba už další rok na tábory pobytové,“ popsal Prokop.

Active chystá i pobyty pro děti z Ukrajiny

Hned čtyři pobytové tábory na základně v obci Sklené a devět pobytů příměstských pořádá letos žďárská příspěvková organizace Active – středisko volného času. Přibýt by k nim ale měly ještě čtyři „příměšťáky“ určené pro děti uprchlíků z Ukrajiny.

Půjde o týdenní adaptační pobyty s výukou českého jazyka. „Aktuálně sháníme lektory,“ popsal ředitel Activu Luboš Straka s tím, že na pořádání těchto táborů bude možnost čerpat dotace.

Že by si pobyty nenašly své účastníky, z toho obavy rozhodně nemá. Organizace totiž už delší dobu nabízí ukrajinským dětem možnost zdarma navštěvovat zájmové kroužky. A tuto příležitost zatím využívá kolem dvou až tří desítek malých Ukrajinců.

„Navštěvují v souhrnu nějakých patnáct až osmnáct kroužků, od moderní gymnastiky přes tanec až po keramiku,“ nastínil Straka s tím, že pro vedoucí jednotlivých kroužků je to samozřejmě dost náročné, protože děti česky zatím neumějí, ale během aktivit je potřeba s nimi komunikovat a vše jim vysvětlit.

A právě výukové příměstské tábory by mohly tento problém alespoň částečně vyřešit.