Po Světlé pokukují Švédi. Jenže když se našli investoři, chybí dělníci

  13:33aktualizováno  13:33
Roky bylo ticho. A teď se roztrhl pytel. Světlá nad Sázavou registruje několik zájemců, kteří by mohli zaplnit průmyslovou zónu. Budou se však muset vypořádat nejen s konkurencí skláren, které nabírají zaměstnance, ale i s jevem ve Světlé dlouho nevídaným - nedostatkem dělníků na trhu práce.

Sklárny Crystalite Bohemia ve Světlé neustále rozšiřují výrobu a nabírají další a další zaměstnance a zvedají mzdy. Investoři, kteří přijdou do sousední průmyslové zóny, budou mít velkou konkurenci. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

O vstup do zóny se zajímá místní truhlářská firma. Pro stavbu nové dílny potřebuje pět tisíc metrů čtverečních plochy. Nabídla by tam práci desítce lidí. Podnik zabere jednu dvacetinu desetihektarové průmyslové zóny.

Není to velká fabrika, ale pro radnici je první vlaštovkou, že by se mohlo opravdu podařit průmyslovou zónu v sousedství skláren zaplnit. Pozemky pro výrobu a podnikání jsou totiž připraveny už pět let. Dosud jsou prázdné.

„Žádost o vstup investora musí posoudit meziresortní komise. Vybudování truhlárny totiž neodpovídá zcela přesně stanoveným podmínkám, co v průmyslové zóně může nebo nemůže být,“ upozornil však starosta Jan Tourek.

Světlá na zřízení průmyslové zóny dostala dvacetimilionovou dotaci od agentury CzechInvest. Dopředu si stát nalinkoval, jak zaměřené firmy mohou na jím dotovaných pozemcích být.

Po roce 2008, kdy původní sklárny zkrachovaly, nezaměstnanost ve městě vzrostla na 20 procent. Na státem dotované pozemky chtělo město zvát technologická či vědecká centra, zpracovatelský průmysl nebo strategické služby. Truhlárna do tohoto výčtu nezapadá.

Švédský investor rozmýšlí, zda potřebuje 8 hektarů, nebo jen 4

O pozemky v průmyslové zóně má však zájem více investorů. Největší plochu, až osm hektarů, by chtěla obsadit zahraniční firma se švédským kapitálem, která v České republice již podniká. Zatím si podle Tourka nepřeje zveřejnit svůj název. Město nicméně čile jedná s developerem, jenž by jí nový areál postavil.

„Zahraniční firma v České republice již působí v pronajatých prostorách, chce však stavět své vlastní sídlo,“ podotkl Jan Tourek s tím, že firma zvažuje dvě varianty - buď větší osmihektarovou, nebo menší čtyřhektarovou. Obě by přinesly více než stovku pracovních míst.

Třetím zájemcem o pozemek je česká rodinná firma. I její totožnost zatím zůstává tajemstvím. Ta by chtěla získat půl hektaru. „Kdyby všechno vyšlo, zbýval by nám v průmyslové zóně volný už jen jeden hektar,“ zasnil se starosta.

Že vše dopadne úspěšně, není vůbec jisté. Už v minulosti se několik zájemců objevilo, po prvním kontaktu už se ale neozvali. Před dvěma lety to byla naopak Světlá, kdo o investora přestal mít zájem. Pražská společnost UJP chtěla na osmi hektarech postavit závod na výrobu paliva pro jaderné elektrárny. Kvůli odporu části obyvatel ale záměr stáhla.

O dělníky z Balkánu Světlá nestojí. Ideální by prý byla věznice

Podle světelského místostarosty Josefa Hnika však investor, ať už bude jakýkoliv, bude mít problémy sehnat dostatek pracovních sil. „Máme tu nezaměstnanost pouhá čtyři procenta. Kdo pracovat chce, už si práci našel,“ podotkl.

O pokles nezaměstnanosti se nejvíce zasloužily sklárny Crystalite Bohemia. Loni po masivní kampani nabraly desítky lidí a práci dávají už 870 lidem. „Loni jsme zavedli nový mzdový systém, čímž se platy zvedly v průměru o 24 procent na 27 500 korun,“ pravil personální ředitel skláren Jan Vaněk.

Díky vyšším mzdám mohly sklárny přebrat zaměstnance i některým podnikům v širokém regionu. Výrobu přitom sklárny stále navyšují (více čtěte zde).

Světlá se tak obává, že případný nový investor by to měl vedle skláren velice těžké. A pokud by město vycítilo, že se chce (nebo musí) orientovat na levné zahraniční dělníky dovezené pracovními agenturami, nejspíš by k takovému zaměstnavateli mělo výhrady.

„Nechceme tu mít dělníky z Balkánu, to by městu přineslo víc problémů než užitku,“ pravil Jan Tourek.

„Nejlepší by bylo, kdyby tady stát chtěl postavit další věznici. To je ideální a naprosto bezproblémový zaměstnavatel,“ pousmál se světelský starosta (o vztahu Světlé k věznici se dočtete zde).

Nejčtenější

Myslivec zastřelil chovnou fenu přímo před očima majitelky

Tereza Slavotínková chovala na své farmě Sýkorův mlýn dva australské ovčáky. O...

Přímo před očima majitelky zastřelil myslivec na Pelhřimovsku chovnou fenu australského ovčáka. Stalo se to koncem...

Kanibalové v Třebíči. Skandál chtěla mladá republika ututlat

„Tázal jsem se Dvořáčka, co s tím budou dělat? To prodáme řezníkům. O maso je...

Bylo to nejhorší případ kanibalismu v moderních českých dějinách. Maso několika zavražděných Židů bylo vyuzeno, snědeno...

Za rozjetým taxíkem vlál pes. Majitelka vodítko zabouchla do dveří

Taxikář vlekl za autem psa na vodítku

Malý pes v Jihlavě absolvoval nedobrovolný běh za taxikářským vozem. Jeho majitelka totiž z nepozornosti při...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Další z rubriky

Telčský zámek se chystá na celoroční provoz, zdraží také vstupné

zámek Telč

Jedna z nejnavštěvovanějších památek Vysočiny chystá velké změny. Zámek v Telči letos zdraží vstupné, a to i na nádvoří...

Pět let nedokázal kraj prodat léčebnu. Když uspěl, hrozí mu soudní spor

Kraj Vysočina areál na Buchtově kopci poprvé nabídl k prodeji už v létě roku...

Je to zřejmě nekonečný příběh. Když už to vypadalo, že bývalé plicní sanatorium na Buchtově kopci v Daňkovicích na...

Díky sbírce by měl nad hladinou zatopeného městečka znít skutečný zvon

Zahrádka, která v sedmdesátých letech ustoupila stavbě Želivské přehrady, ožívá...

Městečko Zahrádka už několik desetiletí neexistuje. V sedmdesátých letech minulého století bylo zatopeno vodní nádrží...

Najdete na iDNES.cz