Stromům v Jihlavě pomohly přežít letošní sucho speciální vaky s vodou

  8:44aktualizováno  8:44
Letošní velmi suché léto dalo zeleni ve městech pořádně zabrat. A i když v posledních dnech trochu zapršelo, stromy se z letošních teplotních extrémů budou ještě dlouho vzpamatovávat. I proto letos Jihlava pořídila třicet speciálních zavlažovacích vaků, které stromům hodně pomohly.

Na dně speciálních vaků jsou otvory, jimiž voda postupně v malých dávkách odtéká do půdy. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Listnaté stromy v Jihlavě jsou na řadě míst povadlé, listí mají prořídlé. „Sice vypadají, že jsou unavenější, a shazují listí dřív, ale jedna taková sezona by jim nemusela výrazně ublížit,“ domnívá se Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.

Podle ní se následky letošního extrémního sucha projeví u vzrostlých stromů až za rok či dva, a to i v závislosti na tom, zda bude sucho pokračovat i v dalších letech. „Pokud to bude krátkodobě, třeba jeden rok, tak to stromy zvládnou,“ dodává.

Přesto se městská zeleň bez pravidelné zálivky v posledních letech už neobejde. Nejhůř snášejí teplotní extrémy mladé a čerstvě vysazené stromky.

„Před lety jsme zalévali jenom podzimní výsadby předchozího roku a aktuální jarní výsadbu. Dnes musíme zalévat i tříleté stromy, protože jinak je nejsme schopní při současných klimatických podmínkách dopěstovat,“ vysvětluje s tím, že největší zátěž nese zeleň v městské zástavbě, například na náměstí.

Spojené vaky dodají až 120 litrů vody. Dávají stromu malé dávky

Proto vedení jihlavské radnice letos nechalo zakoupit první třicítku speciálních zavlažovacích vaků s tím, že vyzkouší jejich efektivitu.

„Jeden vak pojme 60 litrů vody, pokud se dva vaky spojí, můžeme vzrostlému stromu dodat až 120 litrů,“ připomenul Arnošt Hejda z jihlavské správy městských lesů s tím, že vodu do zásobních vaků doplňují každý den, s výjimkou těch dnů, kdy prší. A takových bylo letos jen minimum.

Na první pohled vypadá takovýto zásobní pytel na vodu na stromě jako jakýsi „oděv“. Zelený vak má důmyslný systém zapínání. Okolo paty kmene stromu jej spojí zip. Do zásobního prostoru se pak nalije voda. Uvnitř je speciální fólie, která zabraňuje tvorbě řas. Na dně jsou otvory, jimiž voda postupně v malých dávkách odtéká do půdy.

Největší výhoda je podle odborníků v tom, že vláha se uvolňuje postupně a voda se tak dostává hluboko pod povrch půdy okolo stromu nebo keře.

Technologie vznikla v USA, běžně se využívá třeba ve Stockholmu

Efekt je podle Ruschkové dvojí. „Když voda odchází postupně, strom ji dokáže lépe využít a voda se navíc neodpařuje. Druhá výhoda je také v tom, že vak strom přistíní,“ vysvětluje s tím, že vaky se v letošní sezoně osvědčily a odbor životního prostředí by proto chtěl na příští rok nakoupit další.

„Máme je například na náměstí, ale dáváme je i novým výsadbám do vzdálenějších lokalit, například v Kosovské ulici, a do míst, kam máme problém se zavlažovací multikárou dojet,“ poznamenala.

Zelené pytle na vodu mohou lidé vidět například i na Masarykově náměstí u dvou mladých lip nebo v Hamerníkově ulici v aleji mladých hlohů.

Technologie vznikla v USA před třiceti lety, ale v Česku není příliš rozšířená. Běžně ji využívají například ve švédském Stockholmu.

Zavlažováním speciálními vaky se snaží odborníci například zachránit i stoletou lípu v Medlešicích u Chrudimi. Vaky využívají například i v botanické zahradě v Praze. Jihlava je první město na Vysočině, které tuto metodu zavlažování zavedlo.

Nejčtenější

Řidič neměl šanci. Dodávku na D1 částečně slisoval pod zádí kamionu

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazilo nákladní auto s...

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazila dodávka s kamionem. Řidič vozu po převozu do nemocnice...

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák. Jeho pilot na místě zemřel

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák, jeho pilot nehodu nepřežil....

Na letišti v Havlíčkově Brodě se kolem nedělního poledne zřítilo bezmotorové letadlo. Při jeho pádu utrpěl smrtelná...

Řidič dostal ve vysoké rychlosti na mokru smyk, vůz slisoval pod náklaďák

Na dálnici D1 v noci na úterý havaroval dvaačtyřicetiletý řidič osobního...

Velmi rychlá jízda na mokré vozovce se v noci na úterý stala osudnou řidiči osobního vozu BMW 540. Na dálnici D1 před...

Kouč Říha: Mrzí mě, že někteří mladí se ani neomluvili

Trénink během přípravného kempu adeptů české hokejové reprezentace v Jihlavě....

V minulé sezoně sázel na jádro zkušených, se kterými obrážel turnaje Euro Hockey Tour. A nebál se kritizovat mladé i...

Mladý řidič zabil chodce a ujel, našli ho s alkoholem v těle

U železničního tunelu v Hloubětíně zemřel po partnerské potyčce pobodaný muž...

Policisté ze Žďáru nad Sázavou řeší tragickou dopravní nehodu, při které v neděli nad ránem zemřel chodec po srážce s...

Další z rubriky

Sedm lidí se zranilo při nehodě na Třebíčsku, pro jednoho letěl vrtulník

Nehoda na rozkopané Jižní spojce. (16. 8. 2019)

Po odpolední nehodě dvou osobních aut u Markvartic na Jihlavsku zůstalo sedm zraněných. Jednoho z nich přepravili...

VIDEO: Opilý řidič ujížděl policii, problém má i „vyměněná“ spolujezdkyně

Opilý muž chtěl se chtěl prohodit se splujezdkyní

S alkoholem v krvi a bez platného řidičského průkazu ve středu večer ujížděl před policií řidič osobního automobilu na...

Frekventovaná jihlavská ulice je v šachu. Úpravy se protáhnou do října

Rekonstrukce páteřní jihlavské silnice se zdržela v krajském městě Vysočiny z...

Chaos a stavební pauza v rozkopané rušné Hradební ulici v Jihlavě jsou dalším dopadem sporu, komu patří kanalizační a...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz