Pitné vody je na Vysočině stále dost. Její zdroje ale musí doplnit zima

  8:42aktualizováno  8:42
Hladiny údolních nádrží i podzemních zdrojů pitné vody na Vysočině klesají, zatím však stačí. Vodaři jsou klidní, ale zároveň doufají, že zdroje doplní voda ze sněhu.

Na Víru je dopad několikatýdenního období bez výraznějších dešťů na Vysočině asi nejviditelnější. Zatím ale vodaři uklidňují. Na Víru nebyla před suchem doplněna hladina, protože předtím byla přehrada upuštěna kvůli technických úpravám. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Přehradní nádrž Vír na Žďársku má hladinu níže o 14 metrů. Vodaři tam už najeli na mimořádný manipulační režim, jehož prioritou je zásobování pitnou vodou, pro které je Vír na Vysočině jedním z klíčových zdrojů.

Na hrázi přehrady jsou v poněkud děsivé výšce nad hladinou vidět pruhy, kam dosahovala hladina před obdobím sucha. „Hladina nádrže Vír je nyní na 49 procentech, Mostiště má 62 procent. Místy spadlo za první pololetí roku jen 50 až 70 procent průměrných srážek,“ konstatoval Petr Chmelař, tiskový mluvčí Povodí Moravy.

Na Víru je dopad několikatýdenního období bez výraznějších dešťů na Vysočině asi nejviditelnější. Zatím ale vodaři uklidňují. „Zásoby se tenčí, ale není důvod k obavám, že by nebyla pitná voda – přes zimu a jaro se nádrž doplní. Na Víru nebyla před suchem doplněna hladina, protože předtím byla přehrada upuštěna kvůli technických úpravám, i proto je tam vody méně,“ tiší emoce Karel Fuchs, ředitel žďárské divize Vodárenské akciové společnosti.

Fotogalerie

„Lidé si ale začínají uvědomovat hodnotu vody a to je možná dobře. Na vodu se lidé ptají, hlavně ti starší, kteří si pamatují, když jim vyschla studna na dvorku a jaké pak měli problémy,“ řekl Fuchs.

Jeho kolega, šéf třebíčské vodárenské divize Jaroslav Hedbávný, upozorňuje, že klíčová bude pro zásoby pitné vody letošní zima. Pro letošek zásoby vody stačí: „I přes letošní velké sucho jsme z hlediska hladiny na nádrži Vranov na tom dokonce lépe než loni, letošní scénář do konce roku nebude horší než loni.“

Co ale nastane, pokud bude zima bez sněhu a přes zimu se nepodaří Vranov doplnit? „Pak bude pokles v dalším roce daleko dramatičtější,“ upozornil Hedbávný.

Největší podzemní zdroj třebíčské vodárenské divize v lesích u Heraltic je na polovině své vydatnosti. „Na Vranově vodu vlivem tepla a poklesu hladiny čerpáme z velké hloubky, tím pádem se výroba pitné vody prodraží. Její kvalita ale stále není špatná,“ podotkl Hedbávný.

Hlubší vrty bez potíží

Vodaři zatím nemusí měnit kvůli suchu technologii úpravy surové vody. „Největší problémy máme u malých mělkých lokálních zdrojů. Mírné úbytky jsou na hladinách nádrží Hubenov a Nová Říše. U hlubších vrtů zatím nemáme potíže,“ popsala situaci na Jihlavsku mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Šebková.

Problémy se zdroji pitné vody jsou zatím jen lokální. Vodaři musí vodu dovážet například do rekreační osady Bohusoudov u Knínic, do Zborné u Jihlavy či do vodojemu v Olšanech na Telčsku.

V Olšanech mají málo pitné vody každoročně. „Někteří lidé z Olšan mají ve svých studnách vodu pořád, ale hlavní zdroje pitné vody jsou tu opakovaně v létě bez vody,“ pravila starostka Zdeňka Musilová.

Na Žďársku dováží cisterny vodu do Prosatína, Škrdlovic, Vojnova Městce či Hodíškova. „V některých lokalitách jsme omezili spotřebu na sto litrů na osobu a den, což odpovídá běžné denní spotřebě. Problém by způsobilo, kdyby se s touto vodou zalévaly i zahrádky a napouštěly bazény,“ podotkla mluvčí vodařů Šebková.

Na Vysočině se průtoky ve větších tocích pohybují mezi 5 a 30 procenty dlouhodobého měsíčního průtoku. Některé drobné vodní toky jsou skoro vyschlé. Jihlavou ve Dvorcích protéká 8 procent srpnového normálu, stejně je na tom Loučka. Želetavka je na 7 procentech.

Neobvykle dlouhé období bez dešťů se dotklo i oblíbené destinace vodáků, přírodní rezervace Stvořidla na řece Sázavě je téměř na suchu.

Už v červnu koryto řeky v Jihlavy v krajském městě Vysočiny téměř zarostlo vegetací. Jenže vyhlížené dlouhodobé období dešťů stále nepřišlo.

Nejčtenější

Silničáři: Máme sypat, tak sypeme. D1 na Vysočině osolili jako nikdy dřív

Dálnici D1 u Humpolce zasáhlo ve čtvrtek v poledne husté sněžení a bílá tma.

Lidé tuto dopravní tepnu neznají bez zpomalení, zúžení nebo nehod. Přesně před týdnem Ředitelství silnic a dálnic...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Úkaz Rittich. Český gólman dál ohromuje v NHL. Čím je výjimečný?

Matthew Tkachuk a brankář David Rittich z Calgary po výhře nad Coloradem.

Psal se rok 2015 a extraligový zelenáč David Rittich musel v kabině Mladé Boleslavi poslouchat nevlídná slova od...

Ředitel školy rozdal odměny a pak mu chybělo na mzdy. Ve funkci končí

Základní škola v Přibyslavi.

Základní škola v Přibyslavi bude od druhého pololetí bez ředitele. Její dosavadní šéf Petr Adam udělal chybu při...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Další z rubriky

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Lidé z Podoubraví si nakoupí. Prodejnu, která skončila, nahradí jiná

Ilustrační snímek

Obce v Podoubraví bez obchodu se základními potravinami dlouho nezůstaly. Poté, co před koncem roku oznámil konec...

Silný vítr a pády stromů donutily provozovatele uzavřít Vysočina Arenu

Ve Vysočina aréně v Novém Městě na Moravě v prosinci zasněžovali a mezi umělým...

Veškeré běžecké tratě ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě zůstaly zavřené. Důvodem je silný vítr v kombinaci s...

Najdete na iDNES.cz