Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Spor o cyklostezku přes zahrady v Jihlavě nekončí, majitelé mluví o soudu

  9:11
Uplynul půlrok od zrušení stavebního povolení na výstavbu kontroverzního úseku cyklostezky G04 podél řeky mezi jihlavskými ulicemi Mlýnská a Helenínská. Nyní běží nové stavební řízení. Magistrát věří, že v létě se 900 metrů cyklostezky začne stavět. Rozhořčení majitelů pozemků z jednání radnice však trvá.

Cesta cyklistů do přírody začala útokem na přírodu - letos na jaře na dotčeném břehu řeky pod jihlavskou Helenínskou ulicí bez předchozího varování padly desítky stromů. Tím eskaloval spor radnice a místních, kteří nad přípravou cyklostezky nejásají. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Jak zahrádkáři z osady pod Purkyňovou ulicí, tak i majitelé přilehlých zahrad u obytných domů pod Helenínskou ulicí jsou odhodláni obrátit se na právníky a bránit se i soudní cestou, pokud magistrát nevyhoví jejich připomínkám k záměru.

Výhrady zahrádkářů i vlastníků zahrad u rodinných domů se točí kolem zásadního problému: projektanti nakreslili cyklostezku do stísněného prostoru břehu řeky, na kterém jsou buď ploty zahrad, chatky, studna, či třeba jediná přístupová cesta k zahradám, a kousek vedle navíc vede dosluhující potrubí páteřní městské kanalizace.

Zahrádkáři se také bojí, co v tomto záplavovém území, kde při povodních voda zaplavuje zahrady a chaty, udělá zvýšený násep cyklostezky, který zúží koryto řeky. To je nyní v úseku pod Helenínskou ulicí už nyní zúženo živelně vzniklým nábřežním náspem pod novými rodinnými domy v ulici V Zahrádkách.

Sporný je také potenciální plot u cyklostezky, který by měl zaručit lepší soukromí majitelům zahrad. Zatím není jisté, zda tam plot může vůbec být a kdo jej bude udržovat, pokud je budou zanášet naplaveniny a ničit velká voda.

Nová kanalizace bude muset jít zahradami

Se zmíněnou páteřní kanalizací se pojí problém, který bude řešit příští generace místních obyvatel: kanalizace ze šedesátých let má před sebou ještě asi dvacet let životnosti. Pak se bude muset vybudovat takzvaný by-pass - nové vedení kanalizace vedle té stávající.

Jenže mohutné potrubí té nové kanalizace bude v případě již existující sousedící cyklostezky nutné položit vedle stávajícího opět do zahrad, čímž se zahrady zničí a znehodnotí.

„Kanál a cyklostezka jsou dva samostatné projekty a my v tom nevidíme problém. Až se bude jednou kanál rekonstruovat, tak to zasáhne do zahrad, ale v případě tak důležité investice se nedá nic jiného dělat,“ vyjádřil se jihlavský uvolněný radní a duchovní otec cyklostezky Jaroslav Vymazal, známý jako nadšený cyklista.

Zahrádkáři od Purkyňovy ulice trvají na zachování přístupové cesty k zahrádkám. Po té jediné stávající by totiž měla vést cyklostezka, na kterou ale až na výjimky nesmí vjet auta.

„Radnice s námi nediskutuje, radnice direktivně rozhoduje. Naše požadavky nesplnili, jinak by museli přestat s tou stavbou, protože my máme zásadní požadavek na zachování dopravní obslužnosti k zahradám,“ řekl předseda zahrádkářského spolku Jaroslav Štěpánek, zástupce sedmi desítek zdejších vlastníků zahrad. „Jestli to jinak nepůjde, obrátíme se na právníky a budeme se bránit soudně,“ dodal Štěpánek.

„Kdo chce sportovat, může vyjet kopec“

„Zahrádka mě drží při životě, je to moje radost, hospodařím tu čtyřicet let. V našem věku nám tenhle stres ubírá roky života,“ pravila třiasedmdesátiletá zahrádkářka Alena Peňázová.

Jedna z nejfrekventovanějších cyklostezek v kraji by zde měla vést dva metry od dveří její chatky. Kde je nyní travnatý břeh řeky, má být asfaltová, tři metry široká cesta, po které projede i tisíc cyklistů denně.

Jedním z argumentů pro cyklostezku po břehu řeky je, že povede po rovině. To zahrádkáře Štěpánka rozčiluje. „Kdo chce sportovat, tak mu přece na kole nemůže vadit nějaký kopeček, jsme na Vysočině,“ tvrdí.

Mluvčí magistrátu Radovan Daněk přinesl opačné stanovisko. Cyklostezka prý naopak bude pro zahrádkáře výhodná. „Výstavbou cyklostezky se zvýší komfort v přístupu pro zahrádkáře, protože budou moci i oni přicházet a přijíždět na kole na své zahrádky po nově budované cyklostezce po rovině podél řeky z ulice Mlýnská.“

První stavební povolení zrušil krajský úřad

Majitelé zahrad u Helenínské ulice proti návrhu cyklostezky podali písemnou námitku, kterou podepsalo šest vlastníků pozemků.

Magistrát přesto věří, že už v příštím roce se bude stavět. „Je zahájené sloučené územní a stavební řízení. Uděláme všechno proto, abychom mohli nejpozději v létě 2022 zahájit stavbu,“ sdělila Alena Kottová, vedoucí magistrátního odboru rozvoje města.

Projednávání stavby dlouhodobě kontroverzní cyklostezky podél řeky Jihlavy mezi ulicemi Mlýnská a Helenínská se vrátilo na začátek na konci března. Krajský úřad zrušil městu Jihlavě stavební povolení s tím, že bylo vydáno v rozporu s právními předpisy. Podle něj magistrát záměr předem řádně neprojednal s vlastníky dotčených pozemků. Ti proti takovému jednání magistrátu protestovali.

Projekt této části cyklostezky byl už předtím poznamenán sporem radnice s firmou Plastikov, která má areál u Mlýnské ulice. Firma odmítla odstoupit část svého pozemku u břehu řeky pro cyklostezku. Plastikov a město spolu vedly spor kvůli neuskutečněné rekonstrukci městské kanalizace.

Místa, kudy má cyklostezka vést. Záběry jsou z února 2021:

26. února 2021

  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Jihlavy narazil vlak do spadlého stromu. Provoz bude stát až do pondělí

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od nedělního rána zastavený provoz. Lokomotiva...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Kraj se chystá na zimní vlnu válečných běženců, okamžitě může pomoct Žďár

Na případnou novou zimní vlnu příchodu válečných uprchlíků z Ukrajiny se připravuje Kraj Vysočina, to v souvislosti s...

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Žďárskou jedli v evropském parlamentu zdobí foukané secesní ozdoby

Čtyřmetrová jedle ze Žďáru nad Sázavou voní od úterý v Evropském parlamentu v Bruselu. Ozdobená je ručně vyráběnými...

Oprava trolejí po pádu stromu do kolejí se protahuje, jsou fatálně poškozené

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od nedělního rána zastavený provoz. Lokomotiva...

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...