Socha sovětského vojáka v pozoru se samopalem v ruce vyvolávala ve čtyřtisícovém městě po napadení Ukrajiny ruskou armádou emoce. Jedni lidé ji oblékali do ukrajinských vlajek, druzí je opakovaně strhávali. Když zmizel i ochranný obal sochy, rada města schválila odstranění sochy.
„Chtěli jsme tím v první řadě uklidnit situaci a zároveň místo učinit bezpečnějším. Lidé na pomník museli vylézt a, jak jsme až při sundávání zjistili, socha byla na podstavec postavena, aniž by byla nějak zajištěná. Dost možná jsme tak zabránili i případné tragédii,“ uvedl přibyslavský místostarosta Michael Omes.
Jak dodal, důvodem k odvezení sochy byla i obava o její bezpečnost. I přes svůj vzhled šlo o památku, jejíž odvoz museli památkáři schválit. Při opakovaném věšení a sundávání vlajek hrozilo její poškození.
Jeřáb sochu z podstavce sundal až za tmy v úterý večer. Podle místostarosty firma, která měla práce na starosti, nechtěla odvoz medializovat, chtěla mít klid na práci. Pokud by se odvoz sochy konal v obvyklejším denním čase, hrozily by konflikty s odpůrci takového kroku.
O záměru sochu odvézt informovala radnice v minulém týdnu. Tehdy starosta města Martin Kamarád přidal ještě jeden důvod.
„Nepovažujeme za vhodné, aby po příchodu do Přibyslavi ukrajinské uprchlíky vítal sovětský voják se samopalem v ruce,“ vysvětloval. Od zahájení bojů přišlo do Přibyslavi pět desítek lidí z Ukrajiny.
Zda se socha na náměstí někdy vrátí, není jisté
Co bude se sochou dál, zatím není jisté. „Odstranění sochy je příležitost pro její restaurování,“ podotkl Omes. Zda se pak vrátí zpět na Bechyňovo náměstí, ale zatím odpovědět nedokázal. „Budeme se tím teprve zabývat,“ vzkázal.
Vedení města stále přemýšlí, zda je hlavní náměstí tím pravým místem pro poměrně výrazný pomník padlým z první a druhé světové války. Vedle sochy ho tvoří pískovcový podstavec s reliéfy a nápisy. Patří k němu i dva hroby sovětských vojáků po stranách pomníku.
Situaci se sochou chce radnice řešit až po ukončení konfliktu na Ukrajině, případně i v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí náměstí. Už dříve starosta města hovořil o případném přesunutí celého památníku do vhodnějších míst, zmiňoval například hřbitov.
Pískovcový památník obětem obou válek v parčíku na Bechyňově náměstí se sochou rudoarmějce stojí od roku 1948. Autorem umělecky pojatého monumentu byl sochař Karel Samohrd. Voják se samopalem nahradil původní kamennou plastiku matky se synem v náručí, která zde byla od roku 1928. Ta nyní v parku u kostela.