Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Do škol se na Vysočině dobrovolně vrátila zhruba polovina dětí

  8:37aktualizováno  8:37
Po téměř třech měsících se v pondělí mohli do školních lavic vrátit žáci prvního stupně základních škol. Ovšem o dobrovolnou znovuobnovenou prezenční výuku nemají rodiče na Vysočině zas tak velký zájem, jak by se dalo očekávat. Například v Lukách nad Jihlavou nastoupili do školy jenom dva žáčci.

Děti prvního stupně, které se po dlouhých týdnech vrátily do lavic, musely například předložit prohlášení, ve kterém jejich rodiče podpisem stvrzují, že děti nepřišly do styku s nakaženým koronavirem, že nespadají do žádné rizikové skupiny. Takto poslední květnové pondělní ráno mířili do tříd žáčci Základní školy Březinova v Jihlavě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Přičítám to hlavně tomu, že vláda schválila ošetřovné ve výši osmdesát procent platu až do 30. června,“ míní Šárka Skasko, zástupkyně ředitelky Křesťanské základní školy v Jihlavě, kde o obnovu výuky požádalo dvacet procent rodičů.

Podle vedoucího odboru školství jihlavského magistrátu Tomáše Koukala se v krajském městě do lavic vrátilo asi padesát procent žáků prvního stupně. A o dobrovolný návrat do škol projevilo zájem rovněž padesát procent žáků ve školách v Třebíči i ve Žďáře nad Sázavou.

Možnosti poslat své potomky zpět do lavic nevyužila například Pavlína Teplá ze Žďáru nad Sázavou. Dcery v první a druhé třídě chce i nadále vyučovat doma podle instrukcí ze školy.

„Přišlo mi zbytečné je kvůli jednomu měsíci vystavovat tomu, aby musely několikrát denně používat dezinfekci, nosit roušky či chodit organizovaně na záchod,“ vyjádřila se žena, jež nyní musí společně s manželem skloubit výuku dcer s prací z domu.

„Hlavně zpočátku to bylo náročné, ale už jsme si v učení utvořili nějaký systém a zjistili, jak na to. I to je důvod, proč to teď nechceme měnit,“ dodala Pavlína Teplá.

Naopak jsou rodiče, kteří se na obnovení školní docházky vyloženě těšili. „Už jsme to doma nedávali. Syn chodí do první třídy. Nejsme schopni mu látku vysvětlit tak dobře, jako paní učitelka,“ přiznal tatínek, který ráno vedl svého synka do základní školy Kollárova v Jihlavě.

Po nucené pauze ožila i největší základní škola ve Žďáře nad Sázavou – ZŠ Švermova.

„Na prvním stupni máme 480 žáků, o docházku projevilo zájem zhruba 250 z nich, takže více než polovina. Kromě toho tu už čtrnáct dní učíme deváťáky, s nimiž se připravujeme na přijímací zkoušky,“ zhodnotil ředitel zařízení Jaroslav Ptáček.

Přípravy na obnovení výuky byly podle něj velmi náročné, vedení školy i vyučující vyřizovali v posledních dnech stovky telefonických hovorů s rodiči.

Školy musely přijmout řadu opatření, aby vyhověly přísným nařízením hygieniků. Třeba jihlavská Základní škola Kollárova, kam se opětovně navrátilo 48 procent žáků prvního stupně, což je 170 žáků, otevřela pro děti všechny své čtyři vchody do školy. Tam si pro ně pak v předem daných intervalech chodili jednotliví pedagogové.

Patnáct minut na oběd

Ředitelé škol dlouho řešili například i to, jak to bude s výdejem stravy. „Pokud by se přihlásila byť jen nadpoloviční většina žáků, hrozilo by, že se výdej stravy protáhne na sedm hodin,“ obával se Tomáš Zeman, ředitel ZŠ Kollárova.

Nakonec se jídelna otevřela již v půl jedenácté a obědy se vydávaly v předem daných časových úsecích do 12.45. A tak by to mělo být i v dalších dnech.

„Každá skupinka dětí má na oběd patnáct minut. Pak máme my pět minut na dezinfekci všech stolů a židlí, aby mohla přijít další várka strávníků,“ dodal Zeman. Podobně to mají zařízené i na žďárské ZŠ Švermova.

„Dokonce dětem, které mají třídu ve školní družině, obědy vozíme. Musíme prostě zajistit, aby se jednotlivé skupiny nepotkávaly,“ poznamenal ředitel Ptáček.

Asi největší organizační problém dělala včera ředitelům organizace předání dětí rodičům po skončení vyučování. Ti totiž do škol nemohou. „Rodiče si museli pevně stanovit čas, kdy si dítě převezmou. Na něj pak čekají venku a vychovatelka jim dítě předá,“ popsal Tomáš Zeman.

Ovšem ne před každou školou se hromadily děti. Například do Základní školy v Lukách nad Jihlavou, kde je k docházce na prvním stupni přihlášeno 158 žáčků, se včera vrátili jenom dva školáci.

„Od příštího týdne se počet navýší ještě o jednoho, tedy na tři. Zájem ze stany rodičů o výuku tu nebyl. Ale i kdyby se nahlásil jeden jediný žák, máme povinnost školu pro něj otevřít. Naopak velký zájem byl o umístění do školky, kde máme otevřené tři třídy po dvaceti dětech,“ poznamenala Hana Švaříčková, zástupkyně ředitelky Základní a mateřské školy v Lukách nad Jihlavou.

Místo pedagogů asistenti

Distanční formě výuky dávají přednost také rodiče žáků na ZŠ Křesťanská v Jihlavě. Do školy tam nastoupilo necelých dvacet procent školáků prvního stupně.

„Jedná se o dvacet dětí. Vytvořili jsme dvě skupiny a jednu odpolední družinu. Vzhledem k tomu, že nám většina žáků zůstává doma, tak paní ředitelka rozhodla, že místo pedagogů budou ve skupinách asistenti pedagoga. Učitelé se věnují distanční formě studia,“ dodala Šárka Skasko, zástupkyně ředitelky.

Na nezájem rodičů o prezenční výuku jejich ratolestí si nemohou stěžovat třeba v malotřídce v Netíně na Velkomeziříčsku, kde se věnují dětem od prvního do pátého ročníku.

„Ze čtrnácti dětí, které u nás máme, jich do školy přišlo deset. Zbývající zůstávají u distanční výuky především ze zdravotních důvodů,“ přiblížila ředitelka školy Gabriela Holá.

Tím, že jde o malotřídku, kde se žáci vejdou do stanoveného počtu patnácti osob, nemusela škola řešit dělení do skupin.

Školáci se prý zpět do lavic hodně těšili, alespoň částečný návrat k normálu však uvítal i personál.

„Jsme rádi za ten měsíc, kdy můžeme vše shrnout, zakončit a my jako učitelé získat přehled o tom, jak na tom žáci s učivem jsou. Mezi jednotlivými dětmi jsou poměrně velké rozdíly, ty ale byly patrné i v běžném režimu,“ zhodnotila Holá.

  • Nejčtenější

Ve Větrném Jeníkově je dalších třináct lidí pozitivních na koronavirus

Dalších 13 obyvatel pozitivních na koronavirus odhalili hygienici ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Zatím tam...

Objednali čtyřicet chlebů, třicet zbylo. Jeníkov kvůli koronaviru osiřel

Nezvyklý klid panuje ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku, kde hygienici evidují již čtrnáct obyvatel nakažených...

Aspoň budu mít co vyprávět, říká překážkář Svoboda o rvačce se zloději

Premium Před pár dny si překážkář z Budišova na Třebíčsku Petr Svoboda zašel v Praze do jednoho z tamních železářství. A když...

Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů

Sdružení přátel Jaroslava Foglara před třemi týdny informovalo o neutěšeném stavu Sluneční zátoky u Ledče nad Sázavou....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V třebíčském rybníku Kuchyňka se v neděli utopil osmnáctiletý mladík

Policejní potápěči našli v neděli před 23:00 v rybníku Kuchyňka v Třebíči mrtvého osmnáctiletého muže. Jeho kamarád,...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

V třebíčském rybníku Kuchyňka se v neděli utopil osmnáctiletý mladík

Policejní potápěči našli v neděli před 23:00 v rybníku Kuchyňka v Třebíči mrtvého osmnáctiletého muže. Jeho kamarád,...

Zvažovaný kruhový objezd u Svatého Kříže může uzavřít cestu pro farmáře

Nové a bezpečnější napojení havlíčkobrodských místních částí Svatý Kříž, Ovčín a Mendlova Ves na silnici číslo 38 bude...

Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů

Sdružení přátel Jaroslava Foglara před třemi týdny informovalo o neutěšeném stavu Sluneční zátoky u Ledče nad Sázavou....

Knihovna v Brodě je téměř hotová, má osm kilometrů regálů a zarostlé stěny

Nová budova krajské knihovny Vysočiny je po dvou letech stavby prakticky hotová. Fasáda už obrůstá suchomilnými...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Velká část českých potravin není ve skutečnosti česká, říká šéf Globusu

Návrh na povinný podíl českých potravin by z regálů vymetl i některé české výrobky, říká v rozhovoru pro MF DNES...