Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. srpna 2022 Lada

V Brodě vzniká další alternativní škola, slibuje demokracii a empatii

  8:52
V Havlíčkově Brodě se od září otevře nová soukromá alternativní škola, ve městě už druhá. Děti má vést k sebeuvědomování, demokracii, empatii a sociálním dovednostem. Jak ukázal zápis, nastoupit by mohlo kolem deseti dětí. Kapacita se ale má postupně rozrůst až na desetinásobek.

Nová alternativní základní škola v Havlíčkově Brodě si chce brát to nejlepší z nejrůznějších vzdělávacích metod. Zčásti bude brát inspiraci i u takzvané Montessori pedagogiky. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Základní škola EQ. Tak zní její název. Už z něho je patrné, na jakou oblast se bude nejvíc zaměřovat.

„Nejdůležitější pro nás je podpora budování měkkých dovedností, které úzce souvisejí se sociálně-emoční inteligencí (EQ). Lidé s vyšším EQ mají předpoklady být úspěšní ve svém oboru i jako partneři,“ vysvětluje Josef Výborný, jeden ze zakladatelů školy.

Výuka by měla vycházet z principů intuitivní pedagogiky a waldorfské školy a je inspirována kutnohorskou Základní školou Hůrka. Pro část programu je inspirací i Montessori vzdělávání.

Škola si klade za cíl ctít respektující a demokratické prostředí před autoritativním. „Pravidla, pokud jsou potřeba, vytváříme společně,“ říká spoluzakladatelka školy Hana Kučerová.

Chyba jako důkaz a vítaný jev

„Vnitřní motivace a samostatnost je pro nás více než vynucenou povinností. Budeme se snažit objevit potenciál dětí, proto s nimi budeme pracovat individuálně. Snažit se je poznat a ve vzájemné spolupráci vytvořit individuální plán tak, aby měly dostatečný prostor pro realizaci svých zájmů,“ dodává.

Dalším základním principem ZŠ EQ je spolupráce. Ta má být důležitější než vzájemné soutěžení. Proto se ve škole nebude známkovat a i vysvědčení bude v podobě slovního hodnocení. Děti se budou ve skupinách od sebe učit navzájem.

Škola zároveň slibuje, že bude učit děti kriticky myslet a pracovat s chybou. „Chyba je u nás vítaným jevem, dále s ní pracujeme a považujeme ji za důkaz o probíhajícím učení,“ poukazuje Výborný.

Jak on sám říká, k založení takové alternativní školy ho přiměly jeho čtyři děti.

„Chtěl jsem jim dopřát něco jiného, než jsme zažili my. Začal jsem se o různé jiné formy vzdělávání více zajímat,“ usmívá se. „Rodiče na Havlíčkobrodsku nemají příliš velký výběr, alternativní školy tu chybí,“ vysvětluje Výborný, proč jeho zájem vyústil až v založení nového zařízení.

Vedení města vznik školy vítá

V posledních dvou letech pořádal na téma vzdělávání řadu besed. Vytvořila se skupina podobně smýšlejících rodičů a z ní se rekrutují první zájemci o studium. V počátku by skupinu mělo tvořit zhruba deset dětí ve věku od šesti do osmi let.

„Ministerstvem školství schválenou kapacitu máme v současné době 28 dětí. Postupně bychom ji chtěli navyšovat až na zhruba sto dětí,“ líčí Josef Výborný.

Žáci budou rozděleni do takzvaných trojročí. V jedné skupině spolu budou děti tří klasických školních ročníků. Tento způsob výuky vychází z Montessori pedagogiky. Výuka bude probíhat ve dvou hodinu a půl trvajících blocích s půlhodinovou přestávkou.

Ve vedení města má vznik nové soukromé školy podporu. Radnice ho nevnímá jako konkurenci pro městské školy. „Vítáme v této oblasti všechny aktivity. Jsme rádi, že zde rodiče budou mít ke státním školám alternativu a nemusí kvůli ní jezdit třeba do Jihlavy,“ konstatuje místostarosta Vladimír Slávka.

Dvě alternativní školy vedle sebe

EQ škola bude sídlit v areálu hotelové školy v Kyjovské ulici. „Střední škola ho nevyužívá celý, má tu volné prostory. Pro výuku jsou kolaudovány, což je pro nás ideální. Zatím jsme domluveni na nájmu na dva roky s možným prodloužením,“ prozrazuje Výborný.

Děti tu budou moci využívat i zázemí, jako je tělocvična nebo venkovní hřiště.

Zajímavostí je, že v tomto areálu se sejdou obě soukromé alternativní základní školy, jež v Brodě působí. Od loňského září prostory hotelové školy využívá i pobočka Mateřské a základní školy Slunečnice z Okrouhlice.

Původně jsme měli vyhlédnuté prostory přímo na havlíčkobrodském náměstí, ale to nevyšlo. Proto jsme se dohodli s hotelovou školou,“ praví zakladatelka Slunečnice Hana Belingerová.

Její zařízení tu funguje jako Montessori škola. Pobočku v Kyjovské ulici navštěvuje zhruba dvacet dětí ve dvou trojročích - čtvrtá až šestá třída a sedmá až devátá. Do Brodu odcházejí poté, co v Okrouhlici absolvují první trojročí i případnou mateřskou školu.

„Určitě se tu nebudeme vnímat jako konkurenti. Sama jsem zřizovatelům EQ školy s několika drobnostmi pomáhala. Každá škola bude mít svůj jasný program. Snad se sem všichni i po čase vejdeme,“ praví Belingerová.

Protože EQ škola bude soukromá, bude do určité míry závislá i na příspěvcích od rodičů. Ti by měli platit za dítě školné. „Jeho výše by se mohla pohybovat okolo tří tisíc korun měsíčně. Není to ale částka pevná, bude záležet na individuální domluvě,“ naznačuje Josef Výborný.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

O plavání s rejnoky i zklamání v NHL. Klub má Nečase v hrsti: Třeba mě vymění

Premium Po vypadnutí Hurricanes z druhého kola play off dychtil třiadvacetiletý Martin Nečas po odpočinku. Aspoň chvíli nechtěl...

Rozdělování na fakta a dezinformace je nebezpečná nálepka, tvrdí Nielsen

Právník Tomáš Nielsen, který u Nejvyššího správního soudu napadal proticovidová opatření vyhlašovaná minulou vládou, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muže přepadli lupiči ve věku 14 a 15 let, také vykradli domy a odcizili auto

Dva mladí hoši ve věku teprve 14 a 15 let stihli na Jihlavsku během posledních týdnů vykrást dva domy, přepadnout muže...

Žďár truchlí za horolezce zahynuvší v Alpách. Byli plni energie a optimismu

Tragické úmrtí Marka P. a Pavly M. otřáslo Žďárem nad Sázavou. Před střední zdravotnickou školou spontánně vzniklo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Arénu firmy nabídly postavit za dvě miliardy. Tak moc Jihlava nečekala

Výrazně vyšší ceny, než jaké si magistrát představoval, nabídly firmy za stavbu nové Horácké multifunkční arény v...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Žďár zakázal pyrotechniku ve městě, výjimku má jen Silvestr a Nový rok

Zastupitelé ve Žďáru nad Sázavou zpřísnili regulaci hlučné zábavní pyrotechniky. Nově už nebude možné bez postihu...

Sto let po příjezdu spisovatele Haška ve Světlé nad Sázavou opraví nádraží

Se zpožděním, ale přece. Správa železnic nechá opravit památkově chráněnou nádražní budovu ve Světlé nad Sázavou. Pro...

Muže přepadli lupiči ve věku 14 a 15 let, také vykradli domy a odcizili auto

Dva mladí hoši ve věku teprve 14 a 15 let stihli na Jihlavsku během posledních týdnů vykrást dva domy, přepadnout muže...

Ze sklárny plánuje Žďár zřídit multifunkční inovační centrum s dílnami

Další kroky k oživení parku na Farských humnech a přilehlého okolí plánují ve Žďáře nad Sázavou. Město koupilo objekt...

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Studie: Sankce jsou pro Rusko drastické. Automobilový sektor je před kolapsem

Po několika měsících od počátku invaze na Ukrajinu přišli američtí výzkumníci s první komplexní analýzou hospodářských...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...