Pátek 17. ledna 2020, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. ledna 2020 Drahoslav

Lepší koupit stroje než živit „nenažrané firmy“, rozhodla se Přibyslav

  8:54aktualizováno  8:54
Stavební práce jsou v současnosti příliš drahé a velice špatně se odhaduje, jak se jejich ceny budou lišit od projektovaných nákladů. Tak radnice v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku vysvětluje, proč bude v příštím roce investovat jen velmi omezeně. Místo staveb se vrhne na nákup nové techniky.
Poslední velkou investicí Přibyslavi byla rozsáhlá přestavba základní školy. V příštím roce si i kvůli rostoucím cenám dá město od stavebních prací pauzu.

Poslední velkou investicí Přibyslavi byla rozsáhlá přestavba základní školy. V příštím roce si i kvůli rostoucím cenám dá město od stavebních prací pauzu. | foto: Archdesign

„Do žádných velkých a sofistikovaných staveb se v příštím roce pouštět nechceme. V situaci, kdy jsou konečné náklady od těch uvedených v projektu až o padesát procent vyšší, už to považujeme za jistou nenažranost stavebních firem,“ ostře zhodnotil přibyslavský starosta Martin Kamarád (ODS).

S velkými investicemi mají v posledních letech v Přibyslavi spoustu zkušeností. Vedle rozsáhlých oprav ulic či úpravy skládky v místní části Ronov mají za sebou například kompletní rekonstrukci základní školy za zhruba sto milionů korun či budování přístavby školky.

„Raději než do staveb nyní dáme více peněz na obnovu techniky,“ vzkázal Kamarád.

Nejistotě ve stavebních investicích odpovídá i sestavování návrhu rozpočtu města na příští rok. Ten v tuto chvíli nelze považovat ani za přebytkový, ale ani za schodkový.

Radnice se poučila už dřív, kdy se odhady cen hodně lišily

Čtyřtisícová Přibyslav na příští rok počítá s příjmy ve výši 86 milionů korun. Výdaje by mohly dosáhnout až 136 milionů korun. O tak výrazném schodku ale podle Kamaráda nemůže být řeč.

Celkem 83 milionů korun z výdajů totiž tvoří takzvaný rezervní fond. Z toho bude v průběhu roku město rozpočtovými změnami brát peníze na investice. „Je to částka, kterou máme nyní k dispozici. Ale zcela jistě ji příští rok nevyčerpáme celou,“ uvedl starosta.

Neobvyklou a na první pohled složitější formu sestavování rozpočtu Přibyslav volí kvůli zkušenostem z minulosti.

Hlavně u stavebních investic se totiž odhadované a skutečné náklady výrazně lišily, což během roku dělalo radním problémy. Nyní vedení města peníze z rozpočtu na jednotlivé akce vyčlení až po výběrovém řízení na zhotovitele.

Nejvyšší položkou je nákup kompaktoru na výdělečnou skládku

Nejvýraznější položkou v připravovaném rozpočtu má být nákup nového kompaktoru na skládku v Ronově. Ta slouží desítkám obcí z Havlíčkobrodska a Žďárska a městu každoročně několik milionů vydělá. Nový stroj by měl stát kolem deseti milionů korun.

„Máme tam jeden, který už pomalu dosluhuje. Stoupají náklady na jeho provoz a údržbu a hlavně, pokud je delší dobu v opravě, významně to omezuje provoz celé skládky,“ vysvětlil Kamarád.

Pro potřeby města chce radnice pořídit i zcela nový traktor se všemi možnými nástavbami a rameny, včetně třeba zařízení na sečení trávy podél silnic. „Je to i otázka bezpečnosti. S vlastním ramenem na sečení budeme pružnější a práce budou levnější,“ domnívá se místostarosta Michael Omes.

Dosud si na tyto práce radnice najímala silničáře. Jenže ti měli na činnost pro město čas až poté, co dokončili svou práci. A mnohdy se ukázalo, že to už je pozdě.

Ze stavebních investic zbylo pouze odbahnění rybníků

Nový traktor by měl mimo jiné sloužit i k údržbě a prořezání zeleně podél oblíbené cyklostezky do Sázavy. A vedení města touží ještě po jednom stroji. Má jím být plně vybavená multikára na chodníky, která pomůže s jejich zimní údržbou i třeba běžným úklidem.

Další část výdajů by měl činit nákup pozemků pro budoucí rozšíření nově vznikajícího sídliště v lokalitě Pod Osivou. To by se v příštích letech mělo rozrůstat směrem k silnici na Hřiště. Vzniknout zde mají nejen stavební parcely pro rodinnou výstavbu, ale i hřiště nebo komerční prostory.

Ze stavebních investic se radnice v příštím roce - vedle oprav komunikací - dá pouze do odbahnění a kompletní opravy hrází dvou rybníků v České Jablonné. Počítá při tom s výdaji kolem pěti milionů korun. Další opravy chodníků, budování výtahu v domově s pečovatelskou službou nebo zateplení bytovky v Ronově je odvislé od přidělení dotací.

  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Zastřelením chovné fenky spáchal myslivec jen přestupek. Majitelka žádá soud

Policie na Vysočině ukončila vyšetřování případu, při němž myslivec zastřelil fenu chovného psa přímo před očima její...

Děti se s učitelkami loučí ráno, v jihlavské školce se saunou nocují

Od loňského září je v Jihlavě v provozu mateřská škola, kde mohou děti strávit noc. Režim jedné ze tříd je nastaven...

Nabídku dopingu jsem kdysi dostala a odmítla, řekla Neumannová v Rozstřelu

Během příštího víkendu (18. - 19. ledna) se do Nového Města na Moravě sjede to nejlepší, co aktuální svět běžeckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na hranici Čech a Moravy vytvořili recesisté přechod, střeží ho loupežník

Unikátním hraničním přechodem se chlubí silnička mezi vesnicemi Sirákov a Újezd na Žďársku. Místního tvůrce před lety...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Před 190 lety se v Herálci narodil jeden z nejslavnějších českých malířů

Před 190 lety se na zámku v Herálci u Havlíčkova Brodu narodil budoucí slavný malíř, jeden z nejvýznamnějších českých...

O babybox ve Žďáře se Hess roky snaží marně. Vyzkoušel jsem vše, říká

Jen tři okresní města v České republice zatím nemají svůj babybox. Jsou to Tachov, Louny a Žďár nad Sázavou. Zakladatel...

Jihlava rozjíždí „Kulový blesk“, po opravě domů přestěhuje úředníky

Jihlava začala s rekonstrukcí dvou historických domů v ulici U Mincovny. V centru města dříve sloužily armádě,...

Přibyslavská věž je celý rok bez kříže, nikomu se s ním nahoru nechce

Věž stojící u kostela svatého Jana Křtitele v Přibyslavi je už rok bez kříže na své špičce. Poté, co se loni v lednu...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.

Najdete na iDNES.cz