To znamená, že nenařídila hlavní líčení za účasti veřejnosti. Oba obvinění dostali shodně tresty odnětí svobody na dvanáct měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou roků.
„Zatím bych se k tomu nerada vyjadřovala,“ uvedla Tereza Jedličková. Víc informací poskytne, až bude rozhodnutí doručeno všem zúčastněným.
Adam B. Bartoš je překvapen, jak rychle padlo rozhodnutí, když obžaloba byla podána minulý týden. A chce, aby nakonec bylo hlavní líčení před soudem. Proto proti trestnímu příkazu podá odpor. „To samozřejmě uděláme,“ řekl Bartoš.
Státní zástupce Ivo Novák trest pro oba muže akceptuje. „Odpor proti rozhodnutí nepodám. Já osobně na projednání věci v hlavním líčení netrvám, nicméně současně je zřejmé, že s ohledem na postoj a vyjádření obviněných, patrně k nařízení hlavního líčení dojde,“ sdělil Novák.
Celá akce se odehrála před rokem, kdy si Bartoš a Zemánek udělali výlet do Polné. Navštívili hrob Anežky Hrůzové i místo, kde byla o Velikonocích roku 1899 zavražděna.
Na místě pak zanechali ceduli s její fotografií, k níž mimo jiné napsali: „Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena.“
Za tento text na ně podal trestní oznámení Michal Doležel, který je v Brně radním za politické hnutí Žít Brno.
Policejní komisař následně za pomoci odborníka na extremismus dospěl k závěru, že oba radikálové při návštěvě Polné podněcovali k nenávisti vůči Židům a hanobili je.
Anežku Hrůzovou zavraždili v roce 1899. Ze zločinu byl obviněn a poté odsouzen Žid Leopold Hilsner. V té době případ zvedl obrovskou vlnu nepřátelství vůči Židům. Zmiňované období historici nazývají hilsneriádou.