Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Za odvetným pučem v Meziříčí stojí pozemky bývalého Svitu, vlastní je Lidl

  13:04
Náhlé střídání stráží ve vedení Velkého Meziříčí provází spor o budoucí rozvoj města. Protichůdné názory se týkají hlavně využití plochy bývalého kožedělného závodu Svit jen pár desítek metrů od Náměstí za říčkou Balinkou. Pozemky vlastní řetězec Lidl. Nové vedení si od jeho návrhů chce držet odstup.

Nový starosta Alexandros Kaminaras (25. února 2020) | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Bývalou garnituru viní nový starosta Alexandros Kaminaras (Společně VM) z neodbornosti - například při zadávání stavebních zakázek. „Zhotovitelé se někdy vybírali na základě nejnižší ceny, což není nejlepší cesta, jak získat kvalitu,“ řekl Kaminaras.

Na jednání zastupitelstva 25. února jedním z navržených bodů k projednání byla i žádost společnosti Lidl o spolupráci s městem. Ta se chce na bývalých pozemcích Svitu usadit a otevřít zde supermarket. Postoj k tomuto záměru však meziříčské zastupitele ostře rozdělil na dvě fronty.

K projednání žádosti Lidlu už v úterý nedošlo, protože zastupitelé předtím sesadili stávající vedení města v čele se starostou Josefem Komínkem (ČSSD) a místostarostkou Jiřinou Jurdovou (Meziříčské fórum). Následně zvolili novou radu města a kromě zmíněného starosty Kaminarase také místostarostu Františka Smažila (ANO).

Nové vedení vzápětí jednání této schůze zastupitelstva ukončilo. Na projednání nabídky Lidlu tak už nedošlo. Téma se však zřejmě brzy obloukem vrátí zpět.

Barbarství a fraška, ale i údajná neformální dohoda s investorem

Rozvojem městského jádra se měla při zastupitelstvu zabývat pracovní skupina, která měla i nastiňovat jednání se společností Lidl. Kaminaras tvrdí, že minulé vedení města se zástupci Lidlu jednalo i separátně mimo jednání této pracovní skupiny.

„Bylo zjištěno, že nějaká jednání probíhají paralelně s jednáními té pracovní skupiny, což není úplně korektní. Protože jsme měli impulzy, že nějaká neformální dohoda mezi Lidlem a bývalým vedením už existuje, byl to pro nás signál, abychom zasáhli, a proto došlo mimo jiné ke změně ve vedení,“ pověděl Kaminaras.

Že kritickým bodem byly právě námluvy Lidlu, potvrdil i bývalý starosta Josef Komínek, který označil způsob, jakým byl on a jeho kolegové zbaven funkce, za „barbarství“ a „frašku“.

„Ti lidé, co sedí vzadu (v sále jednání zastupitelstva - pozn. red.) chtějí vědět taky něco o Lidlu,“ řekl Josef Komínek poté, co byl zbaven křesla starosty.

Zájem Lidlu trvá, firma nabízí účast i na stavbě nového mostu

Společnost Lidl sdělila MF DNES, že její zájem o otevření supermarketu ve Velkém Meziříčí trvá i po úterku.

„V souvislosti s naším záměrem vybudovat ve Velkém Meziříčí novou prodejnu mělo být na úterním jednání zastupitelstva města probíráno zlepšení dopravní situace v okolí plánované prodejny. Výsledky zastupitelstva nic nemění na našem záměru. Nadále věříme v konstruktivní dohodu,“ uvedla mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

Nabídnuté řešení mělo zahrnovat podle ní nejen stavbu nové komunikace, ale také stavbu mostu. „Jedná se o investice, na jejichž financování se bude společnost Lidl významně podílet,“ vyjádřila se Holá.

Nové vedení města podle Kaminarase bude ochotno i dál s Lidlem jednat, ale pouze „jako s kýmkoli jiným“. „Neodmítáme a priori Lidl ve Velkém Meziříčí, ale ne v té podobě, jak byl prezentován,“ řekl nový starosta Kaminaras.

Starostovi by se u řeky líbil park, sportoviště či parkovací dům

Možné využití brownfieldu po Svitu by měla podle nového starosty určit územní studie.

„To území by mohlo být využito například pro rekreaci, na kultivované plochy pro volnočasové aktivity, lavičky pro posezení ve stínu zeleně. Mohly by tam být umístěny třeba také parkovací domy, které by umožnily docílit, aby meziříčské náměstí nebylo jako nyní jenom jedním velkým parkovištěm, které se navečer a o víkendech mění v opuštěné místo duchů,“ pravil Kaminaras.

Také Lidl by podle něj v dotčené zóně mohl být zastoupen prodejnou, ale jednou z řady jiných a takovou, která by velikostně odpovídala například už stávajícím prodejnám na náměstí.

Další jednání zastupitelstva už pod taktovkou nového vedení města by se mělo uskutečnit 17. března.

Náhlá obměna vedení města se opakovala po třech letech

Úterní výměnou rady města došlo k pomyslné odvetě za „puč“, který se v Meziříčí odehrál před třemi lety. Po komunálních volbách v roce 2014 měla koalice patnáct zastupitelů z celkových třiadvaceti. Jenže pět koaličních členů tehdy přešlo postupem času k opozici.

Jedním z důvodů byly hádky kolem přípravy rekonstrukce Náměstí nebo reorganizace městského zpravodaje Velkomeziříčsko. Opozice tak získala většinovou sílu třinácti hlasů a stala se neoficiální „koalicí“.

Následně se v tichosti domluvila a v roce 2017 odvolala pět členů rady, načež rezignoval i tehdejší starosta Radovan Necid (TPM). Přitom ten jako jediný z původní rady měl v novém vedení společně s Josefem Komínkem zůstat.

  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

Den D pro jihlavskou arénu se blíží, soukromé firmy ale nejspíš nepomohou

Dvacátý prosinec má být dnem, kdy jihlavští zastupitelé rozhodnou o budoucnosti Horácké multifunkční arény. Vedení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Advent bude po dvou letech bez omezení: s bruslením i ohňostrojem

Vítání adventního období, které letos připadá na neděli 27. listopadu, patří ve většině měst na Vysočině k oblíbeným a...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Kraj se chystá na zimní vlnu válečných běženců, okamžitě může pomoct Žďár

Na případnou novou zimní vlnu příchodu válečných uprchlíků z Ukrajiny se připravuje Kraj Vysočina, to v souvislosti s...

Pohádky o mašinkách baví čtenáře už osmdesát let, teď se objeví na jevišti

V kouzelný pohádkový svět mašinek se v sobotu 3. prosince promění malá scéna Horáckého divadla v Jihlavě. Tvůrčí tým...

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Poplatek za odpad se ve Žďáře příští rok zvedne o deset korun měsíčně

Deset let se obyvatelé Žďáru nad Sázavou mohli chlubit jedním z nejnižších poplatků za komunální odpad na Vysočině – od...

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...