Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Unikátní zelená oáza v centru Havlíčkova Brodu slaví 130. narozeniny

  17:27aktualizováno  17:27
Není mnoho měst, která by se takovou vzácností mohla pyšnit. Jen pár desítek metrů od hlavního havlíčkobrodského náměstí začíná rozlehlý park. Zelenou oázu se spoustou vody takřka uprostřed města obdivují urbanisté i architekti. Park Budoucnost letos oslaví 130 let od svého založení.

Park Budoucnost neodmyslitelně patří k Havlíčkovu Brodu už od konce 19. století. Založen byl v roce 1889 jen pár desítek metrů od hlavního brodského náměstí. | foto: Archiv městského úřadu

Ve druhé polovině 19. století se tehdejší Německý Brod prudce rozvíjel. Napomohlo tomu přivedení železnice a založení mnoha nových továren. Vznikaly nové obytné čtvrti mimo původní obdélníkový půdorys města. Rozvíjela se kulturní činnost, lidé si život chtěli více užívat. A také trávit více času v přírodě, mimo město. 

„Kde dříve chodili jen pocestní a krajánkové, tam nyní směřují první hromadné občanské výlety. K tomu ovšem chybělo to nejdůležitější - park. Každé větší město je urychleně zakládalo, neboť park se stával hmatatelným důkazem jeho pokrokové přítomnosti,“ napsal před desítkami let brodský patriot, malíř a spisovatel 20. století Jiří Veselý.

Tak se také stalo v Brodě. Po letech příprav se 9. května 1886 poprvé sešel Okrašlovací spolek Budoucnost. Téměř okamžitě začal s drobnými úpravami cest a sadbou keřů na okraji Kalvarského lesa. Postupně vznikla školka s až dvaceti tisíci sazenicemi.

Za samotné založení parku je však považován až rok 1889. V tu dobu spolek zakoupil 2,4 hektaru polí na jih od Kalvárie a oznámil, že právě zde vznikne moderní park. Peníze na to získal neobvyklým způsobem.

Peníze na zřízení parku získal okrašlovací spolek vydáním akcií

„Příspěvky brodské obce byly malé, a protože rovněž tehdejší členské příspěvky 194 členů neznamenaly podstatný přínos, použil spolek jediného možného zdroje v podobě vydání akcií. Kupodivu tato odvážná myšlenka se rychle ujala a všechny akcie byly v krátké době rozprodány,“ píše Veselý.

Fotogalerie

Od té doby se park postupně rozrůstal. Dařilo se získávat další a další pozemky, vysazovat stromy i keře, upravovat cesty. Roku 1894 byl připojen lesík pod břevnickou silnicí, o rok později příkopy mezi hradbami a rybníkem Hastrman, roku 1903 pak pozemky u rybníků Obora a Valšička. Roku 1910 měl park výměru téměř 15 hektarů.

Aby se do něj obyvatelé města snáze dostali, byl na počátku 20. století za kostelem Nanebevzetí Panny Marie ubourán kus středověkých hradeb. V parku se objevily petrolejové lampy i dřevěný altánek, který byl dílem slavného místního stavitele Josefa Šupicha.

Ještě před první světovou válkou se park rozšířil o prostory dnešní Kotliny. Zřízeny zde byly tenisové kurty a prostor pro divadlo v přírodě. Upravena byla skalnatá propast pod rybníkem Rantejch. Brodský park byl v té době označován za jeden z nejkrásnějších v republice.

Výstavba v Kotlině byla necitlivým zásahem do koncepce parku

Po válce však spolek na údržbu parku neměl peníze. V roce 1919 ho tak nabídl městu. To ho převzalo za částku 8 467 tehdejších československých korun. Ihned stanovilo jeho správce i zahradníka a park přejmenovalo na Městské sady Havlíčkovy. 

I nadále pokračoval rozvoj parku. Největší změny doznal ve dvacátých letech. V roce 1924 byl odhalen monumentální pomník Karla Havlíčka Borovského nad rybníkem Hastrman. Upravena byla stráň pod ním i břehy dalších rybníků.

„Plán výstavby parku počítal se vznikem vycházkové trasy dlouhé čtyři až pět kilometrů, roubené zalesněnými stráněmi a množstvím rybníků,“ popisují webové stránky města.

Jenže po druhé světové válce a nástupu socialismu nový režim na park mnoho ohledů nebral. Koncepci parku silně narušila výstavba zimního stadionu. Otevřen byl 20. října 1957, o více než dvě desetiletí později pak byl zastřešen. V jeho blízkosti vyrostl koncem tisíciletí i krytý bazén.

Cesty zarůstaly, mobiliář chátral. Teď zase nastávají lepší časy

Dnes havlíčkobrodský park zaujímá rozlohu přibližně 25 hektarů. Postupně byl obestavěn ze všech stran, stal se tudíž jakousi perlou ve středu města. Základ zdejších porostů tvoří lípy, smrky, javory, habry, jasany, ale i jedlovce, borovice vejmutovky, duby červené a akáty. Roste zde i několik druhů vzácných dřevin jako liliovník tulipánokvětý, zmarličník japonský a jinan dvoulaločný.

Park sám o sobě však v uplynulých desetiletích nebyl příkladně udržován. Mnoho cest zarostlo či bylo rozbito, kdysi dominantní prvky zarostly keři a stromy, notně zchátral mobiliář. 

„Mnohde je pohled na park tristní. Mnohahektarový areál nemá sociální zařízení, má nulovou vybavenost, není udržovaný, nefungují ani lavičky. Odpovídá to stavu v 70. a 80. letech minulého století,“ kritizoval před časem zahradní architekt Zdeněk Sendler.

To vše se radnice nyní snaží změnit. V uplynulých letech byl upraven tok Cihlářského potoka nad Hastrmanem i nad zimním stadionem, celý rybník byl odbahněn, na jeho břehu vznikla nová cesta. Naposledy byla kompletně přestavěna plocha mezi AZ Centrem a Hastrmanem. Prořezávají se dřeviny, vracejí se sem ty původní, park se postupně obnovuje a doplňuje mobiliář.

  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Zastřelením chovné fenky spáchal myslivec jen přestupek. Majitelka žádá soud

Policie na Vysočině ukončila vyšetřování případu, při němž myslivec zastřelil fenu chovného psa přímo před očima její...

Děti se s učitelkami loučí ráno, v jihlavské školce se saunou nocují

Od loňského září je v Jihlavě v provozu mateřská škola, kde mohou děti strávit noc. Režim jedné ze tříd je nastaven...

Nabídku dopingu jsem kdysi dostala a odmítla, řekla Neumannová v Rozstřelu

Během příštího víkendu (18. - 19. ledna) se do Nového Města na Moravě sjede to nejlepší, co aktuální svět běžeckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Vysočině se objevila ptačí chřipka, v Česku je znovu po třech letech

V Česku se po třech letech objevila nákaza ptačí chřipkou. Vysoce patogenní typ H5N8, který se ale nepřenáší na lidi,...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Na Vysočině bývávaly zimy, že do závějí zapadaly vlaky

„To za našich mladých let bývávaly zimy,“ slýcháme často od pamětníků. Zatímco minulá zima byla na sníh bohatá, ta...

Dovezeme si tygra přímo z Indonésie, plánuje ředitel jihlavské zoo Vašák

Historicky nejvyšší návštěvnost měla loni jihlavská zoologická zahrada. Jejími branami prošlo za 12 měsíců 346 600...

Po srážce u Jihlavy zemřel řidič osobního auta, silnice na Brod je zavřená

Vážná dopravní nehoda uzavřela hlavní silniční tah mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem. U Antonínova Dolu se střetlo...

Zastřelením chovné fenky spáchal myslivec jen přestupek. Majitelka žádá soud

Policie na Vysočině ukončila vyšetřování případu, při němž myslivec zastřelil fenu chovného psa přímo před očima její...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz