Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Piknikové louky, mola, altánky, tak by mohl vypadat park Budoucnost

  18:08
V Havlíčkově Brodě přemýšlí, jak co nejlépe upravit park Budoucnost. Budován byl před 110 lety tehdejšími nadšenci živelně bez koncepce. Novou podobu mu dá architekt i veřejnost na plánovaných besedách. Cíl má město jediný, aby park nabídl více možností vyžití obyvatelům.

Park Budoucnost by měl sloužit hlavně pro lidi. Měli by dostat řadu míst, kde si mohou odpočinout, zasportovat i kam by chodili třeba za kulturou. | foto: Okrašlovací spolek Budoucnost, Petr Lemberk,  MAFRA

Kavárny, altánky, louky pro pikniky, hřiště, kamenné cesty. A také méně stromů a keřů, více prostoru a řada průhledů do zajímavých lokalit. Tak by za pár let mohl vypadat brodský park Budoucnost.

Park Budoucnost

Spolek pro okrašlování Německého Brodu začal roku 1889 budovat park ve východní části města. Začalo to koupí Štěpánčiných sadů na východní stráni nad rybníkem Rantejch, jež byly založeny na počest sňatku Rakousko-Uherské princezny Stéphanie de Belqique a prince Rudolfa Rakouského. Parkem teče Cihlářský potok, na němž je několik rybníků. Základem parku byl obecní les na stráni mezi sv. Trojicí a Kalvárií. Postupně se pomocí nákupů a úpravy pozemků rozšiřoval.

Pomalu končí revitalizace toku Cihlářského potoka. A čím dál víc se začíná mluvit o pokračování přeměny parku. "Chtěli bychom na tyto práce navázat a už třeba příští rok se do první minietapy pustit," prohlásil Tomáš Hermann.

Je brodským radním a také předsedou výboru pro životní prostředí. Právě ten se budoucností parku detailně zabývá. Přizval i architekta Zdeňka Sendlera, který už před třemi roky vytvořil první studii, jak by mohl nový park vypadat. "Z jeho modelu bychom chtěli vycházet," konstatoval Hermann.

Městský park v Brodě je velmi cenným a využívaným. Táhne se od centra města až k jeho severnímu okraji, kde navazuje na rekreační zónu Vlkovsko. Leží v údolí podél Cihlářského potoka, obsahuje kaskádu několika rybníků a celou řadu cest.

Budován byl na přelomu 19. a 20. století živelně, bez koncepce. "Tvorba parků v té době probíhala s nadšením, ale obvykle bez účasti zahradních architektů. Území bylo osázeno a upraveno, ale už se nedělala další údržba," prohlásil na jednání výboru Sendler.

Za sto let park zarostl, zmizely tehdejší průhledy. Například na sochu Karla Havlíčka Borovského nad rybníkem Hastrman bylo před sto lety vidět od kostela. Dnes jsou všude mohutné stromy.

Přeměna se neobejde bez masivního kácení stromů

Chystané úpravy mají tyto chyby napravit. Ale mají jít i mnohem dál. Už dříve se navrhovalo park rozčlenit do několika zón. Do čistě parkové úpravy poblíž centra města a postupně směrem k Vlkovsku jeho charakter měnit v lesopark s důrazem na přírodu.

Taková koncepce by se líbila i pokračovatelům zakladatelů parku, Okrašlovacímu spolku Budoucnost, který před dvěma roky obnovil činnost. "Park musí dostat novou tvář a jednotný rukopis," souhlasí jeho předseda Jan Schneider.

Jak konkrétně by měl vypadat, se teprve bude řešit. Každopádně je jasné, že od řeky až k Chotěbořské ulici by měl mnohem více zohledňovat potřeby obyvatel. "Chybí otevřené plochy k radosti a odpočinku," naznačuje Zdeněk Sendler.

Vzniknout by zde mohly louky pro pikniky i altánky a kavárny. Ustoupit bude muset mnoho stromů. "Bez toho se to neobejde," je jasné i Schneiderovi. Na rybníku Hastrmanu se plánuje zřízení mola, třeba ke koncertům.

Mezi Žižkovem a Kotlinou by mohlo vzniknout sportovní hřiště, u rybníka Rantejch zase hřiště pro děti, podél potoka písčitá pláž. Vše by měl doplnit nový mobiliář a nové cesty. Některé asfaltové, jiné hliněné, další třeba kamenné.

Od rybníka Cihláře by pak na sever mohla vést naučná stezka mokřadem s vyhlídkovými moly. I zde by měly být nové altánky. Kvůli stezce kolem Cihláře by se přesunula část zahrádkářské kolonie.

Kdy a v jakém rozsahu k přestavbě parku Budoucnost dojde, je ale ve hvězdách. Vše chce město nejprve na besedách projednat s obyvateli. Tu první pořádá okrašlovací spolek 3. listopadu. Pozván byl Zdeněk Sendler i odborníci z výzkumného ústavu krajinářského.

  • Nejčtenější

Devítiletá dívka už čtyřikrát darovala svoje vlasy na paruky nemocným

Neobvyklý rekord zaznamenali komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den. Do databáze Muzea rekordů a kuriozit byla...

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

V Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude těžit dál, našli nové ložisko kamene

V kamenolomu v Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude kámen těžit déle, než se předpokládalo. Těžaři v něm objevili další...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohled přímo do reaktoru. Elektrárna v Dukovanech nabízí jaderný výlet

Jaderná elektrárna Dukovany nabízí nově prohlídky i přísně střežených a obtížně dosažitelných částí pomocí virtuální...

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Nový Sporthotel v Pelhřimově má být stejně dlouhý jako zimní stadion

Nové „srdce“ pelhřimovského sportovního areálu by mohlo podle vedení tamní radnice vzniknout v místě stávajícího...

Poplatek za odpad se ve Žďáře příští rok zvedne o deset korun měsíčně

Deset let se obyvatelé Žďáru nad Sázavou mohli chlubit jedním z nejnižších poplatků za komunální odpad na Vysočině – od...

U dvou silnic na Vysočině ohlídají počasí další nové meteostanice

Ředitelství silnic a dálnic na Vysočině buduje další dvě stacionární meteostanice. Stejně jako ostatní budou osazeny...

Advent bude po dvou letech bez omezení: s bruslením i ohňostrojem

Vítání adventního období, které letos připadá na neděli 27. listopadu, patří ve většině měst na Vysočině k oblíbeným a...

Advantage Consulting, s.r.o.
CAD KONSTRUKTÉR PŘES PLASTY (40-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...