Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

Zchátralá synagoga v Pacově se stala památkou, její záchrana pokračuje

  15:58
Ministerstvo kultury prohlásilo židovskou synagogu v Pacově za státem chráněnou kulturní památku. Podle vlastníka historické stavby, společnosti Tikkun, je to významný krok, který by měl směřovat k záchraně synagogy. Památka je ve špatném stavu, opravu potřebuje především střecha.
Zařazení pacovské synagogy, jež byla postavena v letech 1864–1865, na seznam chráněných kulturních památek se jeví jako další významný krok k její záchraně.

Zařazení pacovské synagogy, jež byla postavena v letech 1864–1865, na seznam chráněných kulturních památek se jeví jako další významný krok k její záchraně. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Zařazení synagogy na seznam kulturních památek je dalším významným krokem k její záchraně a slibným znamením do budoucna,“ podotkla Daniela Orlando ze spolku Tikkun, jehož cílem je zchátralou synagogu zachránit a zrekonstruovat a najít pro ni nové využití, které by respektovalo její původní účel.

Pacovská novorománská synagoga byla postavena v letech 1864 až 1865 na starších klasicistních základech. „To, že se stala chráněnou památkou, je pro synagogu znamením, že i institucím záleží na její záchraně, a je to i z praktického hlediska důležité pro získávání grantů a dalších finančních zdrojů, vyhrazených speciálně pro stavební památky,“ řekla Orlando.

Členové spolu nyní hledají možnosti financování rekonstrukce. „Snažíme se zorientovat ve všech možnostech, ať jsou to zdroje státní, evropské nebo soukromé fondy, které vyhlašují program na záchranu a obnovu židovských památek,“ přiblížila Orlando.

Spolek nyní nechává vypracovat sanační projekt, jenž by měl zastavit nejakutnější hrozby pro stavbu. „Půjde o opravu střechy, konstrukce krovu, odvlhčení budovy a obnovení normální cirkulace vzduchu v budově. Je to nutné, abychom předešli nejhoršímu, protože budova je v hodně špatném stavu, jak ukázal technický průzkum,“ popsala Orlando.

Synagoze má pomoci i putovní plastika připomínající osudy Židů

Až se podaří zastavit chátrání, začnou se lidé ze spolku Tikkun věnovat přípravě vlastního projektu rekonstrukce a vytvoření stálé výstavy o holokaustu a dějinách pacovských Židů, kterou v synagoze plánují.

Úsilí o záchranu synagogy má zviditelnit také další aktivita spolku Tikkun. Letos v sobotu 9. května spolek pořádá v Pacově vernisáž putovní pamětní plastiky Restlicht čili Zbytek světla od německého sochaře Wernera Mally.

„Jde o plastiku určenou k zakotvení ve veřejném prostoru, která připomíná osudy Židů za 2. světové války s pomocí světla a stínu. Kromě Pacova byla vystavená mimo jiné v Mnichově, Berlíně, Kolíně nad Rýnem a loni také v Mikulově,“ podotkla Daniela Orlando.

V roce 1942 v Pacově žilo 97 Židů, z nichž holokaust přežilo jenom šest.

Werner Mally se narodil v Československu, odkud v roce 1966 emigroval s rodiči do Německa. Nyní žije a tvoří v Mnichově. „Věříme, že se u plastiky Restlicht budou konat koncerty a další akce, protože zde bude od května do konce léta,“ upřesnila Orlando.

Soukromý dárce věnoval na opravu památky čtvrt milionu korun

Lidé mohou pomoci zachránit pacovskou synagogy příspěvkem na transparentní účet spolku Tikkun, který je dostupný na jeho webových stránkách. Rozpětí darů je od 200 korun až po částky násobně vyšší.

„Dostali jsme 250 tisíc korun od soukromého dárce s pacovskými kořeny na opravu interiéru synagogy, což byla pro nás velká věc na to, že jde o dar od nečlena spolku, který cítil potřebu zachovat kulturní dědictví minulosti,“ přiblížila Orlando.

Spolek Tikkun si nechal loni v listopadu udělat stavební prozkum budovy. „Základy stavby jsou zřejmě v pořádku, ale sondami byla zjištěná vysoká vlhkost obvodového zdiva, způsobená mimo jiné pronikáním dešťové vody, zatékáním vody z rozbitých okapů i střechy a srážením vodních par pod podlahou vybetonovanou po válce,“ uvedla Orlando.

„Průzkum také potvrdil špatný stav omítek, poškozené zdivo i omítky ozdobných prvků na štítech a velmi špatný, místy havarijní stav krovu, kde hrozí bezprostřední prolomení a zřícení části krovové konstrukce. Střešní krytina navíc místy úplně chybí a do budovy proto zatéká,“ vylíčila.

Při průzkumu se našly mimo jiné hebrejské modlitební texty

Loni v březnu pracovníci pražského Židovského muzea při prvním průzkumu půdy a mezipatra pacovské synagogy našli mimo jiné modlitební texty s hebrejským písmem, zlomky chrámových ozdob, ale rovněž modlitební plášť či obaly na svíčky.

Muzejníci synagogu prohlíželi společně s archeology a památkáři. Odborníci tehdy poprvé v pacovské synagoze zkoumali obsah takzvané genizy, tedy prostoru, kam správce synagogy odkládal předměty, které už nemohly sloužit k bohoslužebným účelům, ale podle židovské věrouky nesměly být zlikvidovány běžným způsobem.

„Obvykle šlo o modlitební knížky nebo svitky Tóry psané hebrejsky nebo i jinými židovskými jazyky, kde bylo uvedeno Boží jméno. A protože Boží jméno by mohlo být znesvěceno, kdyby předmět zanikl nesprávným způsobem, byly ty předměty odkládány do genizy, kde se postupně rozkládaly. Někdy byly přeneseny na židovský hřbitov a tam pohřbeny. Jindy zůstaly v genizách po celá staletí,“ vysvětlila tehdy Lenka Uličná ze Židovského muzea v Praze.

Stavba v minulosti bývala výrobní halou i zemědělským skladem

Členové spolku Tikkun pacovskou synagogu koupili loni po veřejné sbírce za 950 tisíc korun od soukromého vlastníka. Chtějí ji obnovit do její podoby z 19. století.

Plány synagogy nakreslil v roce 1811 místní stavitel Tomáš Polívka. Synagoga byla postavena nejpozději v roce 1823 a přestavěna po velkém požáru v roce 1864.

Po druhé světové válce synagogu získala židovská obec v Táboře, která ji pak v roce 1952 prodala národnímu podniku Středočeské lihovary a drožďárny Kolín.

Od roku 1956 v budově byla zřízena výrobní hala a sklad zemědělského družstva. Podobné využití měla synagoga i po roce 1989, kdy se několikrát změnili její vlastníci. V posledních letech před prodejem spolku Tikkun byla prakticky nevyužívána.

Průzkum půdy synagogy v březnu loňského roku

22. března 2019

  • Nejčtenější

Při nehodě kamionů na D1 zemřel řidič, po vystoupení z kabiny ho smetl jiný vůz

Přes jedenáct hodin byla neprůjezdná dálnice D1 u Humpolce ve směru na Prahu po noční hromadné nehodě. Při srážce čtyř...

Učitele překvapilo, že byl jediným zájemcem o stávku. Protest raději vzdal

Jednou ze škol, které pondělní školní stávka nakonec úplně minula, je VOŠ a SOŠ v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dálnice D1 dnes už poněkolikáté stála. Kamiony nemohly vyjet stoupání

Dálnice D1 byla dnes vinou napadaného sněhu opakovaně zablokovaná. Naposledy na 78. kilometru ve směru na Brno. Celou...

Premiér Fiala navštívil v den protestů soukromou školu, odjel bez komentáře

Na cestu, která je zaměřena na oblast zemědělství, se vydal premiér Petr Fiala (ODS). Jeho návštěva Vysočiny se konala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dálnice D1 směrem na Brno je na Vysočině neprůjezdná kvůli hromadné nehodě

Dálnice D1 je na Vysočině ve směru na Brno neprůjezdná kvůli hromadné nehodě. U Meziříčka na Žďársku na 129. kilometru...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Kluziště, vyhlídkové kolo i vánoční trolejbus. Jihlava chystá nový advent

Adventní program v Jihlavě nabídne dvě kluziště, nově také deset metrů vysoké vyhlídkové kolo, novinkou bude i vánočně...

Brod zahltily kilometrové kolony. Důvodem je příprava křižovatek na obchvat

Poslední dny zbývají do otevření nejočekávanější dopravní stavby poslední let na Vysočině, obchvatu Havlíčkova Brodu....

Zrcadlově obrácený svět Methoda Kalába. Slavný tiskař má pamětní desku

Přestože ve svém oboru patřil ke světové špičce, jméno Methoda Kalába v jeho kraji zapadlo. Rodák z Veselíčka, jenž...

Nebojím se dávat hlavu na špalek, říká nejviditelnější jihlavský radní Beke

David Beke (ODS) je jedním z nejviditelnějších politiků Jihlavy i přesto, že je neuvolněným radním. Často pod jeho...

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...