Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 29. září 2023 Michal

Začala stavba obchvatu Brodu, jehož stavební povolení „ostřeluje“ farmář

  8:44
Stavba jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu začala. Do terénu vyjely první stroje, postupně skrývají ornici, dřevaři už pokáceli některé stromy. Práce začínají i přesto, že po úřední stránce ještě není stavba zcela dořešena. Například chybí některá pravomocná stavební povolení.
Stavba obchvatu Havlíčkova Brodu začala. Na několika místech už dodavatelské...

Stavba obchvatu Havlíčkova Brodu začala. Na několika místech už dodavatelské firmy pokácely stromy a pracují na skrývce ornice. To vše i přes to, že na několik částí díla dosud není pravomocné stavební povolení. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Všechny současné problémy se týkají sporů s farmářem Miroslavem Hrtúsem. Ten byl v minulosti jediný, s kým se město a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nedohodly na odprodeji či směně pozemku potřebného pro obchvat. Od té doby konflikt bobtná, mnohé jeho aspekty řešily a řeší soudy.

Situace zašla tak daleko, že se koncem minulého týdne o přípravu stavby havlíčkobrodského obchvatu na jednání s vedením ŘSD zajímal premiér Andrej Babiš.

„Stavba obchvatu Havlíčkova Brodu je blokována pět let,“ prozradil premiér po jednání.

Zatím posledním jablkem sváru se stalo stavební řízení na takzvané přidružené objekty. To jsou polní cesty, místní komunikace, jejich napojení, chodníky či vodohospodářské stavby. Stavební povolení k nim má vydat stavební odbor městského úřadu v Havlíčkově Brodě.

Jenže se tak dosud v některých případech stát nemohlo, stavební povolení bylo sice vydáno, ale není pravomocné.

„Z důvodu podání odvolání osobou, která o sobě tvrdí, že je účastníkem řízení v případě dvou stavebních objektů. Stavební úřad usnesením rozhodl, že účastníkem řízení není, odvolání považuje za nepřípustné a bude předáno odvolacímu orgánu,“ vysvětlil vedoucí stavebního úřadu Zdeněk Paukeje.

Farmář: Choval bych se slušně, kdyby se ke mně chovali slušně

Ona osoba, která podala odvolání, je Miroslav Hrtús. „Podle stavebního zákona, když sousedím s parcelou, na níž se staví, jsem stavbou dotčen. Protože nejsem účastníkem řízení, nebylo mi umožněno se k ní vyjádřit. Úřad obchází zákony,“ tvrdí farmář.

Tento stav chce Hrtús napravit. Zatím jen odvoláním, pokud mu ale vyhověno nebude, je rozhodnut podat další žaloby.

ŘSD i vedení radnice však v jeho snaze vidí jen další obstrukce. „Pan Hrtús chce být účastníkem všeho, aby toho mohl co nejvíc rozstřelit. On to prostě ostřeluje od samého počátku. Využívá veškerých možností naší legislativy, aby stavbu obchvatu znemožnil,“ ostře se do něj pustila ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

Obdobně situaci vidí ale i havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek. „Pan Hrtús už dávno veškeré své kroky nedělá proto, že mu jsou údajně krácena práva, ale pouze kvůli tomu, aby vyvolal co nejvíce obstrukcí,“ tvrdí.

„Kdyby se ke mně ŘSD i město od samého počátku chovaly slušně, i já bych se k nim choval slušně. Pokud se ke mně někdo od počátku staví tak, že mi jen nadiktuje podmínky, schovává se za vyvlastňovací zákony a v podstatě nejedná, protože nemusí, já budu jednat tak, jak můžu,“ reagoval na jejich slova farmář.

Další eskalace sporu by termín výstavby (zatím) ohrozit neměla

Zároveň napadl i platnost stavebního povolení na samotné těleso obchvatu. Podle něho jsou v něm propadlé platnosti některých vyjádření.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu

 • Obchvat obkrouží čtvrtinu Havlíčkova Brodu z jihu a východu. Spojí výpadovky na Jihlavu a na Pardubice.
 • Bude dlouhý přes čtyři kilometry.
 • Povede od bývalého motorestu Selská jizba na Herlify a Termesivy, přes řeku i železniční trať. Na severovýchodní část se napojí u hypermarketu Albert.
 • Vedle jedenácti mostů na něm budou dvě mimoúrovňové křižovatky, jedna protihluková stěna a na obou koncích kruhové objezdy.
 • Současně se stavbou obchvatu budou přestavěny čtyři kilometry ostatních komunikací, zejména v blízkosti Termesiv, Futaby a Novotného Dvora.
 • Sdružení firem Strabag, M-Silnice a Porr slibuje obchvat postavit za 1,598 miliardy korun, odhadované náklady činily 1,163 miliardy.
 • Do provozu má být obchvat uveden ve druhé polovině roku 2022.

Tesařová to odmítá a naopak tvrdí, že samotné dílo obchvatové komunikace současnými spory dotčené není a je po administrativní stránce vyřešeno.

„Byla sice podána kasační stížnost, ale než ta se při současné rychlosti našich soudů vyřeší, bude obchvat postaven,“ řekla Tesařová.

Ani současná eskalace sporu by podle ní neměla budování obchvatu - alespoň zatím - výrazně ovlivnit. I kdyby se k soudu kvůli stavebnímu řízení na přidružené objekty dostala další Hrtúsova žaloba, neměl by proces odkladný účinek. Stavba by tudíž mohla běžet dál. Horší by bylo, kdyby části stavby neměly z jakéhokoliv důvodu pravomocné stavební povolení.

Za této situace do terénu vyjely první bagry. Skrývat ornici začaly hned na několika místech budoucího obchvatu zároveň, například u kruhového objezdu u Alberta. Tam také byla stavba loni počátkem prosince slavnostně zahájena. Zároveň byly pokáceny stromy podél silnice na Bartoušov, kterou obchvat překříží.

„Počítáme s tím, že v průběhu března budeme pokračovat skrývkou ornice na hospodářsky využívaných zemědělských plochách. V dubnu by měly být zahájeny zemní práce a následně práce na zakládání mostních objektů. Celkem bude přemístěno 69 tisíc metrů krychlových ornice a dalších 760 tisíc kubíků zeminy,“ vzkázala před časem mluvčí dodavatelské stavební společnosti Strabag Edita Novotná.

 • Nejčtenější

Češi zřídili na Ukrajině podvodné call centrum, z lidí vylákali miliony eur

Soud poslal do vazby pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny kvůli trestnímu stíhání. Podle informací...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Cizinec se na D1 prohnal kolem policejní hlídky více než dvoustovkou

Více než dvoustovkou prosvištěl řidič kolem policejní hlídky na D1 poblíž Velké Bíteše na Žďársku. Radar ukázal 209...

Kočka bažinná v jihlavské zoo má po letech mládě. Kotě je černé po otci

Po dlouhých osmi letech se v jihlavské zoo narodilo mládě kočky bažinné. Malá samička přišla na svět před dvěma měsíci,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

KOMENTÁŘ: Po zbourání hokejové haly je vidět jihlavský Schönbrunn. Ne nadlouho

Stěží někoho napadlo, jak majestátní pohled se odkryje v jihlavských Smetanových sadech poté, co bourací stroje na...

Stavebním firmám chybí řemeslníci. Bez Ukrajinců nemůžeme fungovat, tvrdí

Stavební firmy na Vysočině dlouhodobě řeší nedostatek řemeslníků. Chybí jim hlavně instalatéři, elektrikáři a zedníci....

Novoměstská nemocnice nabízí i plavání pro těhotné nebo nutriční poradnu

Aromaterapie, nahřívací polštářky či bylinná napářka při porodu, zapůjčení sedacích kruhů pro čerstvé maminky i možnost...

Infekční pavilon čeká obří rekonstrukce, z budovy zůstanou jen zdi a část střechy

Na podzim má začít velká rekonstrukce infekčního pavilonu nemocnice v Havlíčkově Brodě. Zahájení investice za téměř 300...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...