Pátek 16. dubna 2021, svátek má Irena
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 16. dubna 2021 Irena

Začala stavba obchvatu Brodu, jehož stavební povolení „ostřeluje“ farmář

  8:44
Stavba jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu začala. Do terénu vyjely první stroje, postupně skrývají ornici, dřevaři už pokáceli některé stromy. Práce začínají i přesto, že po úřední stránce ještě není stavba zcela dořešena. Například chybí některá pravomocná stavební povolení.

Stavba obchvatu Havlíčkova Brodu začala. Na několika místech už dodavatelské firmy pokácely stromy a pracují na skrývce ornice. To vše i přes to, že na několik částí díla dosud není pravomocné stavební povolení. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Všechny současné problémy se týkají sporů s farmářem Miroslavem Hrtúsem. Ten byl v minulosti jediný, s kým se město a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nedohodly na odprodeji či směně pozemku potřebného pro obchvat. Od té doby konflikt bobtná, mnohé jeho aspekty řešily a řeší soudy.

Fotogalerie

Situace zašla tak daleko, že se koncem minulého týdne o přípravu stavby havlíčkobrodského obchvatu na jednání s vedením ŘSD zajímal premiér Andrej Babiš.

„Stavba obchvatu Havlíčkova Brodu je blokována pět let,“ prozradil premiér po jednání.

Zatím posledním jablkem sváru se stalo stavební řízení na takzvané přidružené objekty. To jsou polní cesty, místní komunikace, jejich napojení, chodníky či vodohospodářské stavby. Stavební povolení k nim má vydat stavební odbor městského úřadu v Havlíčkově Brodě.

Jenže se tak dosud v některých případech stát nemohlo, stavební povolení bylo sice vydáno, ale není pravomocné.

„Z důvodu podání odvolání osobou, která o sobě tvrdí, že je účastníkem řízení v případě dvou stavebních objektů. Stavební úřad usnesením rozhodl, že účastníkem řízení není, odvolání považuje za nepřípustné a bude předáno odvolacímu orgánu,“ vysvětlil vedoucí stavebního úřadu Zdeněk Paukeje.

Farmář: Choval bych se slušně, kdyby se ke mně chovali slušně

Ona osoba, která podala odvolání, je Miroslav Hrtús. „Podle stavebního zákona, když sousedím s parcelou, na níž se staví, jsem stavbou dotčen. Protože nejsem účastníkem řízení, nebylo mi umožněno se k ní vyjádřit. Úřad obchází zákony,“ tvrdí farmář.

Tento stav chce Hrtús napravit. Zatím jen odvoláním, pokud mu ale vyhověno nebude, je rozhodnut podat další žaloby.

ŘSD i vedení radnice však v jeho snaze vidí jen další obstrukce. „Pan Hrtús chce být účastníkem všeho, aby toho mohl co nejvíc rozstřelit. On to prostě ostřeluje od samého počátku. Využívá veškerých možností naší legislativy, aby stavbu obchvatu znemožnil,“ ostře se do něj pustila ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

Obdobně situaci vidí ale i havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek. „Pan Hrtús už dávno veškeré své kroky nedělá proto, že mu jsou údajně krácena práva, ale pouze kvůli tomu, aby vyvolal co nejvíce obstrukcí,“ tvrdí.

„Kdyby se ke mně ŘSD i město od samého počátku chovaly slušně, i já bych se k nim choval slušně. Pokud se ke mně někdo od počátku staví tak, že mi jen nadiktuje podmínky, schovává se za vyvlastňovací zákony a v podstatě nejedná, protože nemusí, já budu jednat tak, jak můžu,“ reagoval na jejich slova farmář.

Další eskalace sporu by termín výstavby (zatím) ohrozit neměla

Zároveň napadl i platnost stavebního povolení na samotné těleso obchvatu. Podle něho jsou v něm propadlé platnosti některých vyjádření.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu

 • Obchvat obkrouží čtvrtinu Havlíčkova Brodu z jihu a východu. Spojí výpadovky na Jihlavu a na Pardubice.
 • Bude dlouhý přes čtyři kilometry.
 • Povede od bývalého motorestu Selská jizba na Herlify a Termesivy, přes řeku i železniční trať. Na severovýchodní část se napojí u hypermarketu Albert.
 • Vedle jedenácti mostů na něm budou dvě mimoúrovňové křižovatky, jedna protihluková stěna a na obou koncích kruhové objezdy.
 • Současně se stavbou obchvatu budou přestavěny čtyři kilometry ostatních komunikací, zejména v blízkosti Termesiv, Futaby a Novotného Dvora.
 • Sdružení firem Strabag, M-Silnice a Porr slibuje obchvat postavit za 1,598 miliardy korun, odhadované náklady činily 1,163 miliardy.
 • Do provozu má být obchvat uveden ve druhé polovině roku 2022.

Tesařová to odmítá a naopak tvrdí, že samotné dílo obchvatové komunikace současnými spory dotčené není a je po administrativní stránce vyřešeno.

„Byla sice podána kasační stížnost, ale než ta se při současné rychlosti našich soudů vyřeší, bude obchvat postaven,“ řekla Tesařová.

Ani současná eskalace sporu by podle ní neměla budování obchvatu - alespoň zatím - výrazně ovlivnit. I kdyby se k soudu kvůli stavebnímu řízení na přidružené objekty dostala další Hrtúsova žaloba, neměl by proces odkladný účinek. Stavba by tudíž mohla běžet dál. Horší by bylo, kdyby části stavby neměly z jakéhokoliv důvodu pravomocné stavební povolení.

Za této situace do terénu vyjely první bagry. Skrývat ornici začaly hned na několika místech budoucího obchvatu zároveň, například u kruhového objezdu u Alberta. Tam také byla stavba loni počátkem prosince slavnostně zahájena. Zároveň byly pokáceny stromy podél silnice na Bartoušov, kterou obchvat překříží.

„Počítáme s tím, že v průběhu března budeme pokračovat skrývkou ornice na hospodářsky využívaných zemědělských plochách. V dubnu by měly být zahájeny zemní práce a následně práce na zakládání mostních objektů. Celkem bude přemístěno 69 tisíc metrů krychlových ornice a dalších 760 tisíc kubíků zeminy,“ vzkázala před časem mluvčí dodavatelské stavební společnosti Strabag Edita Novotná.

 • Nejčtenější

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

Blíží se Den D pro jihlavský Aventin. Obchodní centrum otevře 3. června

Ve složité době nuceného uzavření mnoha obchodů kvůli pandemii se v Jihlavě dokončuje miliardové nákupní centrum...

Kladno proti Jihlavě ve finále první ligy. S nejasnostmi kolem Jágra

Tak ještě závěrečný krok. Kladenští hokejisté jsou už jen kousek od vytouženého návratu do extraligy. V prvoligovém...

Vysočina je zřejmě za vrcholem epidemie, uvolňují se některé nemocnice

Na mapě původního protiepidemického systému PES vychází Kraj Vysočina stále jako území s nejvyšším skóre v Česku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otřes ve Fóru Jihlava. Po dalším rozkolu oznámila odchod jeho hlavní tvář

Miroslav Tomanec, nejvýraznější zastupitel uskupení Fórum Jihlava, které spoluvládne na radnici krajského města...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

 • Další z rubriky

Brtnice si chce splnit svůj dávný sen, plánuje stavbu biotopu ke koupání

Koupaliště nebo přírodní biotopy už nejsou doménou pouze velkých měst. Po Třešti a Jemnici se rozhodla vybudovat...

Spolek nedostal dotaci a vrací pozemek, hospic v Brodě chce postavit kraj

Příprava na stavbu prvního kamenného hospice na Vysočině dostala trhlinu. Spolek Mezi stromy, který se o vybudování...

Žďár chce začít stavět azylový dům pro muže, místní z něj mají hrůzu

Nový azylový dům pro muže bez domova s kapacitou dvacet lůžek chce vedení Žďáru nad Sázavou začít stavět už v květnu....

Blíží se Den D pro jihlavský Aventin. Obchodní centrum otevře 3. června

Ve složité době nuceného uzavření mnoha obchodů kvůli pandemii se v Jihlavě dokončuje miliardové nákupní centrum...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...

Emma Smetana je dvojnásobnou maminkou. Dítě dostalo neobvyklé jméno

Emma Smetana (33) a její partner Jordan Haj (33) přivítali na svět svého druhého potomka. Novinkou se rodiče pochlubili...