Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Stavbu havlíčkobrodského obchvatu ovlivní motýli, žáby či archeologové

  15:17
Dlouho očekávaný začátek stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu se odsouvá o několik týdnů. Práce se také přizpůsobí reprodukčnímu období modráska a žáby.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Budování nového jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu bylo sice slavnostně zahájeno už před měsícem, zemní práce však ještě nezačaly.

A jak se zdá, začnou oproti plánům se zhruba měsíčním zpožděním. Stavbu navíc zkomplikují drobní živočichové.

Zakázku na vybudování obchvatu, který spojí výpadovky na Jihlavu a Pardubice, získalo konsorcium firem Strabag, M-Silnice a Porr. Za spojnici dlouhou přes čtyři kilometry od státu dostane přibližně 1,6 miliardy korun.

Už loni na konci listopadu předalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) sdružení firem staveniště a 19. prosince se přímo na budoucí stavbě odehrálo její slavnostní zahájení. K tomu faktickému mělo dle listopadového sdělení společnosti Strabag dojít v polovině ledna.

Jenže jak nyní upřesnila mluvčí stavební firmy Edita Novotná, počátek prací se zhruba o měsíc opozdí. „Přípravné práce budou zahájeny v šestém kalendářním týdnu,“ oznámila.

„V současnosti zpracováváme harmonogram stavby, který předložíme investorovi,“ dodala.

Informace o obchvatu

Obchvat obkrouží čtvrtinu Havlíčkova Brodu z jihu a východu. Spojí výpadovky na Jihlavu a Pardubice. Bude dlouhý přes čtyři kilometry.

Povede od bývalého motorestu Selská jizba na Herlify a Termesivy, přes řeku i železniční trať. Na severovýchodní část se napojí u hypermarketu Albert.

Vedle jedenácti mostů na něm budou dvě mimoúrovňové křižovatky, jedna protihluková stěna a na obou koncích kruhové objezdy

Současně se stavbou obchvatu budou přestavěny čtyři kilometry ostatních komunikací, zejména v blízkosti Termesiv, Futaby a Novotného Dvora.

Sdružení firem Strabag, M-Silnice a Porr slibuje obchvat postavit za 1,598 miliardy korun, odhadované náklady činily 1,163 miliardy

Stavba by měla začít v polovině února. Do provozu má být obchvat uveden před koncem roku 2022.

Sestavit detailní plán výstavby je v případě brodského obchvatu velice obtížný úkol. „Je to komplikovaná stavba, v některých úsecích je složitý přístup a hlavně problémy dělají místní biokoridory,“ konstatovala ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

Podle ní je i to důvod, proč zemní práce začnou později, než se původně předpokládalo. „Čekají nás ještě jednání s odborem životního prostředí. Na trase obchvatu se vyskytuje modrásek nebo žáby, které musíme respektovat a práce přizpůsobit jejich reprodukčnímu období,“ dodala Tesařová. V některých úsecích se tak bude moci pracovat až v druhé polovině roku.

Postup prací může navíc ovlivnit i archeologický průzkum, který se uskuteční v celé délce trasy. Podle havlíčkobrodského místostarosty Libora Honzárka, který se zajímá o historii, je téměř jisté, že archeologové něco objeví.

„Zejména v oblasti u Selské jizby na jih od města jsou i dnes patrné stopy po středověkém dobývání rudy. Jsem přesvědčen, že minimálně tam budou četné nálezy. Mohou tu být i podzemní stavby či chodby. Věřím ale, že průzkum neovlivní termíny výstavby,“ pravil.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu

Samotná příprava a zahájení stavby je už nyní prakticky pouze na stavebních firmách. „Je to v režii zhotovitele,“ potvrdil Honzárek.

„Ty nejdůležitější termíny jsou dva – do tří let od zahájení stavby musí být silnice uvedena do provozu. A do tří a půl let musí být hotové veškeré práce,“ doplnila Marie Tesařová. Znamená to, že po obchvatu by se mělo jezdit nejpozději v polovině prosince 2022.

Sdružení firem svou činnost v trase obchvatu zahájí kácením zeleně a geodetickým vyměřením. „Počítáme s tím, že v průběhu března budeme pokračovat skrývkou ornice na hospodářsky využívaných zemědělských plochách. V dubnu by měly být zahájeny zemní práce a následně práce na zakládání mostních objektů,“ popsala Edita Nováková.

Terénní činnosti budou velice objemné. Během výstavby by dodavatelské firmy měly přemístit přibližně 760 tisíc kubíků zeminy a 69 tisíc kubíků ornice.

Na stavbě obchvatu bude i značný pohyb techniky a dělníků. Firma odhaduje, že se na pracích bude přímo v terénu podílet – podle aktuální potřeby – od pětadvaceti do sto dvaceti lidí.

Napojení kruhovým objezdem

Ačkoli bude v letošním roce stavba obchvatu teprve v počátcích, už se dotkne i dopravy ve městě a v jeho bezprostředním okolí. Stavět se začnou mimoúrovňové křižovatky Termesivy a Skalka, v obou případech bude doprava převedena na provizorní komunikace.

Podstatné omezení letos čeká i silnici číslo 38 směrem na Jihlavu u Selské jizby. Zde se bude obchvat napojovat na stávající komunikaci kruhovým objezdem. Také zde by se v době výstavby mělo jezdit po provizorní vozovce. Protože jde o velmi frekventovanou tepnu, dají se tu nárazově čekat kolony.

  • Nejčtenější

Archeologové našli v centru Jihlavy středověkou studnu s lidskými ostatky

Archeologové odkryli obydlí lidí, kteří patřili k prvním obyvatelům města Jihlavy při jeho založení poté, co zde ve 13....

Sever Žďárských vrchů rozdělil spor o přílišné solení krajských silnic

Solit, nebo nesolit? Klimaticky drsný sever Vysočiny dělí spor o intenzitu chemického posypu silnic na území chráněné...

Na dva měsíce se uzavře Jihlavský tunel, tisíce aut se nahrnou do města

Ředitelství silnic a dálnic na osm týdnů uzavře tunel na obchvatu Jihlavy. Důvodem bude jeho kompletní rekonstrukce....

Odpůrci výkrmny se obávají zápachu. Hnůj patří na pole, oponuje farmář

V Jemnici na Třebíčsku vrcholí bouřlivá debata o záměru společnosti Zeobs z Rhea Holdingu podnikatele Josefa Koláře....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ne Kronospadu mění název. Právníci firmy nás šikanují, tvrdí aktivisté

Spolek Ne Kronospadu v Jihlavě bude dál pokračovat ve svých aktivitách pod novým názvem. Důvodem je podle jeho předsedy...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Odpůrci výkrmny se obávají zápachu. Hnůj patří na pole, oponuje farmář

V Jemnici na Třebíčsku vrcholí bouřlivá debata o záměru společnosti Zeobs z Rhea Holdingu podnikatele Josefa Koláře....

Jihlavská zoo má první letošní mládě, tajemná velemyš pochází z Filipín

Jihlavská zoologická zahrada už se může pyšnit letošním mládětem, 3. ledna rozmnožila velemyši největší. Novinku zoo...

Bývalou stanici v centru Brodu si hasiči ponechají, zájem o ni má policie

Radnice v Havlíčkově Brodě musí odložit plány s areálem bývalé hasičské stanice v Žižkově ulici. Hasičský záchranný...

Technik souzený kvůli kontrole v Dukovanech má podmínku a zákaz činnosti

Technik Luboš Věžník souzený kvůli kontrole svarů v jaderné elektrárně v Dukovanech v roce 2012 se u Okresního soudu v...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...