Osloví turisty a spojí obce, čekají na Vysočině od děl tamních umělců

  6:27aktualizováno  6:27
Ve čtyřiadvaceti obcích na Vysočině se do poloviny září objeví sochy od tamních umělců. Jedinečný projekt má za cíl prohloubit místní identitu obyvatel Regionu Renesance. Vzniknou třeba i sochy učitele s dětmi nebo vodní panny.

V Mysleticích vsadili na starou pověst o místních ženách, které chodily k nedaleké studánce stloukat máslo. Náves zdobí socha vytesaná z mrákotínské a mysletické žuly. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Obce na Telčsku, Třešťsku a Jemnicku získávají nová turistická lákadla. Odhaleno již bylo šest soch. Novými dominantami se tak už nyní mohou pochlubit Mladoňovice, Třešť, Štěpkov, Švábov, Mysletice a Dudín.

Sochy v Regionu Renesance

Nyní čekají na odhalení tato umělecká díla v obcích na Telčsku, Třešťsku a Jemnicku:
Svatý Florián (Třebelovice), Sousoší u kaple (Rohozná), Učitel Zamazal s dětmi (Radkov), Kamenické sluneční hodiny (Lhotka), Svatý Prokop (Zdeňkov), Křehkost (Zvolenovice), Ozdobná zvonička (Jezdovice, Černíč, Bohuslavice), Vodní panna (Mysliboř), Poutník (Panenská Rozsíčka), Naslouchající (Řásná), Fontánka (Strachoňovice), Vejtřaska (Třeštice), Lev (Stará Říše), Pták moták (Třebetice)

S nápadem, jak v obcích na Vysočině oživit turistický ruch a zároveň podpořit soudržnost obyvatel, přišla ředitelka Místní akční skupiny Mikroregionu Telčsko Eva Skálová.

"Byla tam inspirace ze soch Michala Olšiaka u Velkého Dářka, které se mi moc líbily. Došlo mi, že u nás máme také spoustu šikovných sochařů a kovářů," vysvětlila Skálová svou myšlenku.

Hasiči budou mít patrona v obci

Téma sochy si vybírali obyvatelé každé obce zvlášť a drželi se přitom většinou historie, pověstí či kulturních aktivit svého domova.

"Letos jsme v Mladoňovicích oslavili 80. výročí místních hasičů a socha jejich patrona nám velice chyběla," vysvětlil starosta Jan Chloupek volbu sochy znázorňující svatého Floriána.

V Mysleticích naopak vsadili na starou pověst o místních ženách, které chodily k nedaleké studánce stloukat máslo. Náves jim tak nyní zdobí sličná hospodyňka vytesaná z mrákotínské a mysletické žuly. Vytvořil ji mrákotínský sochař Petr Šindler. O vznik železného ptáka motáka v Třebeticích se zase postará umělecký kovář Karel Leupold ze sousedních Dačic.

Někteří obyvatelé měli z konečné podoby soch nejprve strach, ale výsledek byl pro všechny milým překvapením. "Většina obyvatel si to představovala hůř, ale vypadá to opravdu moc hezky," pochválila snahu mikroregionu třeba Jitka Krejčová z Mysletic.

Cyklojízda na závěr

V příštích dnech bude odhalena celá řada děl. Poslední socha pak bude mít svou oficiální prezentaci 28. září v Třebeticích. Půjde o dravého ptáka motáka pochopa, kterého mají Třebetice ve znaku.

Celý projekt vyvrcholí od posledního čtvrtka v září, kdy startuje třídenní cyklojízda, během které mají účastníci v plánu navštívit téměř všechny postavené sochy kromě těch v Dudíně a Štěpkově. Uvidí tak třeba i dílo Vejtřaska, které oživí Třeštici.

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokují kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Nehoda tří aut zablokovala provoz na dálnici D1 ve směru na Brno

Na dálnici D1 na 139. kilometru se srazila dvě nákladní a jedno osobní auto....

Provoz na dálnici D1 ve směru na Brno ráno zkomplikovala nehoda na 139. kilometru. Za místem střetu se tvořila dlouhá...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

Další z rubriky

VIDEO: Motorkář prchal i šedesátkou za náklaďákem, pak se vzdal s omluvou

Motorkář se chvíli snažil ujet policii, nakonec to ale vzdal

Kolem služebního auta policistů na Jihlavsku se v úterý dopoledne prohnal devatenáctiletý řidič na motocyklu Kawasaki....

Opravy starých traktorů zaberou i rok, výsledky sklízely obdiv na přehlídce

Setkání historických traktorů ve Škrdlovicích na Žďársku se letos konalo už...

Ochota obětovat koníčku čas i peníze, mít podporu blízkých a obrovské nadšení. To vše musí mít nadšenci zabývající se...

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokují kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Najdete na iDNES.cz