Tmavé skvrny na rentgenovém snímku plic jsou příznakem akutní plicní

Tmavé skvrny na rentgenovém snímku plic jsou příznakem akutní plicní tuberkulózy. | foto: Archiv, MF DNES

V Havlíčkově Brodě se objevila tuberkulóza. Přinesl ji dělník z Rumunska

  • 3
V Havlíčkově Brodě se objevila tuberkulóza. Nakaženým je cizinec, agenturní zaměstnanec pracující jako dělník ve Futabě. Podnik ve spolupráci s lékaři a hygieniky už přijal příslušná opatření. Mimo jiné musí na preventivní vyšetření několik desítek dalších lidí.

Tuberkulózu v minulém týdnu diagnostikovali lékaři v havlíčkobrodské nemocnici. „Byl k nám přijat pacient s podezřením na tuto chorobu, následně se tuberkulóza potvrdila,“ informovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

Případ potvrdil i Petr Charvát, manažer personálního oddělení Futaby. Podle něho se jednalo o cizince, konkrétně agenturního pracovníka, který přišel z Rumunska. V podniku pracoval na lisovně.

„Muž byl po vyšetření odeslán do specializovaného zařízení. Momentálně je v plicní léčebně v Humpolci,“ prozradil Charvát.

Tuberkulóza je infekční onemocnění, které se šíří vzduchem. Napadá zejména plíce. Jejím původcem jsou bakterie, jež se do vzduchu dostanou při kašli či kýchání nemocného. Infekce se naplno projeví zhruba u každého desátého člověka, kterého postihne. Pokud se neléčí, z až padesáti procent je nemoc smrtelná. V Česku se proti ní v minulosti plošně očkovalo v dětství, nyní se očkuje jen u rizikových skupin.

I proto musela Futaba přijmout zvláštní opatření. „Stanovili jsme okruh lidí, kteří s nakaženým mužem přišli do styku. Jedná se o jeho spolupracovníky i třeba spolubydlící na ubytovně. Ti všichni se musí podrobit preventivnímu vyšetření,“ konstatoval Petr Charvát. Nechat se vyšetřit musí i personál nemocnice. V součtu jde zhruba o čtyři desítky lidí.

O uzavření podniku či přerušení výroby se vůbec neuvažuje

Podle dokumentu, který svým pracovníkům firma rozeslala a který má iDNES.cz k dispozici, se vyšetření týká osob, které s nakaženým trávili nejméně šest hodin denně v uzavřených prostorách.

Vedení podniku zároveň uvádí, že možnost přenosu nákazy na očkované jedince je nízká. „Máme výsledky prvních vyšetření a všechna jsou dosud negativní,“ zdůraznil Charvát.

Na sociálních sítích při tom obyvatelé Brodu sdílí obavy, zda jsou taková opatření dostatečná. Někteří z diskutujících zmiňují dokonce případné uzavření havlíčkobrodského závodu a přerušení výroby ve Futabě. Firma je jedním z největších zaměstnavatelů v Havlíčkově Brodě, práci dává zhruba 1100 lidí.

„Jsme v každodenním kontaktu s lékaři i hygieniky a o uzavření závodu vůbec neuvažujeme, nemluvili jsme o tom a v současné době to nepřipadá v úvahu,“ odmítl tyto spekulace manažer společnosti.

Na Vysočině je výskyt tuberkulózy poměrně vzácný. Kraj je v tomto ohledu hluboko pod celostátním průměrem. „V minulých letech se tu nákaza objevila zhruba dvacetkrát ročně. V průměru to je 3,9 případů na sto tisíc obyvatel, přičemž celorepublikový průměr je 4,9 případů,“ srovnal krajský konzultant pro výskyt tuberkulózy a lékař plicního oddělení jihlavské nemocnice Tomáš Snížek.