Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

MHD brodskou nemocnicí projíždět nebude, zastávku promění oprava ulice

  14:09
Autobusy MHD v Havlíčkově Brodě areálem nemocnice jezdit nezačnou. Padla tak jedna z možností, jak pacientům přijíždějícím hromadnou dopravou ulehčit nepohodlnou cestu od současné zastávky. Už dříve autobusy ve svém areálu odmítlo vedení nemocnice, nyní se přidal i projektant.
Zastávka v Havlíčkově ulici je nejblíže brodské nemocnici. Jenže je také zastrčená uprostřed parkoviště, nemá vyvýšené nástupiště a nevede k ní ani chodník. Cestující kličkují mezi auty.

Zastávka v Havlíčkově ulici je nejblíže brodské nemocnici. Jenže je také zastrčená uprostřed parkoviště, nemá vyvýšené nástupiště a nevede k ní ani chodník. Cestující kličkují mezi auty. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„O průjezd autobusů městské hromadné dopravy areálem nemocnice už nebudeme uvažovat, tuto myšlenku opouštíme. Podle projektanta návrh vzhledem k současnému provozu v areálu, množství parkujících aut a pohybujících se chodců není vhodný,“ vzkázal místostarosta Libor Honzárek.

Brodská nemocnice není pro cestující MHD a linkových spojů příliš pohodlně přístupná. Nejbližší zastávka se nachází v Havlíčkově ulici. Z ní to mají lidé k hlavnímu vchodu do nemocnice zhruba 300 metrů, část z toho do prudkého kopce Nerudovou ulicí. Pro starší a méně pohyblivé je to zvláště v zimě cesta téměř nemožná.

Zároveň je zastávka špatně technicky řešena. Nemá žádné vyvýšené nástupiště, starším lidem nebo maminkám s kočárky se z autobusů špatně vystupuje. Do zastávky nevede ani žádný chodník, musí se chodit mezi zaparkovanými auty, za nimiž se čekárna občas úplně ztrácí.

Radnice proto už druhým rokem hledá řešení, jak cestu pacientům, kteří využijí městskou či linkovou autobusovou dopravu, usnadnit. Umožnění průjezdu vybraným linkám po Husově ulici skrz areál nemocnice bylo zvažovaným řešením.

Zastávka zůstane v ulici, jen se o kus posune

Otevření areálu autobusům však vedení nemocnice odmítalo. „Chápeme tuto potřebu, ale současná vysoká koncentrace osob a vozidel na hlavní komunikaci v nemocnici to neumožňuje. Postupným začleňováním organizací s návazností na nemocnici do areálu se značně zvýšil počet vozidel a osob,“ vysvětloval provozně-technický náměstek nemocnice Josef Tvrdý.

Radnice tuto myšlenku opustila až nyní po stanovisku projektanta. Ten si celý areál včetně sousedních ulic prošel. Naznal, že město moc variant na přiblížení zastávky k nemocnici nemá. Její vybudování v Nerudově ulici není možné kvůli rozjezdu autobusů do prudkého kopce a nedostatečnému rozhledu. A zřídit ji v Husově ulici hned u nemocniční závory by znamenalo velké stavební úpravy a zánik řady parkovacích míst.

Prakticky jediná možnost je tedy ponechat zastávku v Havlíčkově ulici. Během připravované rekonstrukce ulice, která by se měla uskutečnit v příštím a přespříštím roce, by ale měla doznat celé řady podstatných změn a vylepšení.

„Posuneme ji blíž k Nerudově ulici. Bude v klasickém zálivu, konečně k ní povede chodník a bude opatřena vyvýšenou nástupní hranou,“ popsal úpravy Libor Honzárek. Dodal, že posunutí zastávky už bylo projednáno s policií a předběžně schváleno.

Otevře se brána u kaple? Podle nemocnice ne

Nemělo by to ale být vše. Radnice chce s vedením nemocnice jednat ještě o jedné možnosti. Do Havlíčkovy ulice, asi sto metrů od zastávky směrem k městu, ústí jeden z východů z areálu zdravotnického zařízení. Je za nemocniční kaplí a mnoho let je nepoužíván. Je zde na řetěz zavřená brána. Vedení města by chtělo, aby se tato brána otevřela.

„Byl by to ideální vstup pro pacienty do jihovýchodního areálu nemocnice, kde je například transfuzní stanice, onkologie, infekční či plicní oddělení nebo rehabilitace a domov důchodců. Lidé by to nemuseli obcházet přes prudký kopec, šli by v podstatě po rovině,“ říká Honzárek s tím, že by k této bráně vedl podél plotu areálu od zastávky nový chodník.

Jenže to tak jednoduché nebude. Jednak by kvůli tomu muselo město nechat změnit projekt na rekonstrukci Havlíčkovy ulice. Ten totiž s chodníkem podél plotu nemocnice v Havlíčkově ulici nepočítá, naopak na vzdálenost tři čtvrtě metru od zdi nechává parkovat auta. „Bylo by třeba tento prostor rozšířit na metr a půl,“ uznává Honzárek. To by zas nabouralo koncept parkoviště.

A jak se zdá, schůdné nebude otevření brány u kaple ani pro vedení nemocnice. „Již zhruba před rokem jsme město upozorňovali na skutečnost, že v tomto prostoru se nachází hlavní regulační stanice plynu. Dle slov náměstka Tvrdého není možné otevření brány a vybudování komunikace pro chodce,“ sdělila mluvčí nemocnice Petra Černo.

Vedení zdravotnického zařízení doporučuje pro zlepšení dostupnosti nemocnice autobusy využít ulice v jejím těsném sousedství. „Jedná se o jednosměrnou Nerudovu ulici nebo část jednosměrné Husovy ulice za výjezdovou závorou z areálu,“ pravila Černo. Tyto varianty ale nemají podporu vedení města ani příslušných orgánů.

  • Nejčtenější

Milionový kiosek pobouřil Brod. Teď jsou jeho zbytky na prodej za cenu šrotu

23. května 2024

Premium Pro někoho luxusní designový kousek, pro jiného ošklivá psí bouda. Mnoho označení ve své době nesl...

Padělatel zfalšoval lístky na mistrovství za 600 tisíc. Podvedl i překupníka

16. května 2024  12:24,  aktualizováno  12:41

Policisté zadrželi muže z Pelhřimovska, který ve velkém falšoval a prodával vstupenky na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Města na Vysočině nabízejí dřevo zdarma. Zájemci si ho musí sami nasekat

16. května 2024

Premium Palivové dříví na zimu nebo třeba na letní sezonu na chatě nemusejí lidé vždy draze kupovat....

Králík by Rusy přizval: Jejich vyřazení popírá staroolympijské myšlenky

19. května 2024

Premium Ve své době patřil k absolutní gólmanské špičce. A to nejen na domácím hokejovém poli, ale i v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na D1 u Jihlavy se převrátil kamion a vysypal náklad, tvořily se kolony

23. května 2024  10:16,  aktualizováno  13:42

Provoz na dálnici D1 na Vysočině několik hodin komplikovala dopravní nehoda. Na 115. kilometru ve...

Na D1 u Jihlavy se převrátil kamion a vysypal náklad, tvořily se kolony

23. května 2024  10:16,  aktualizováno  13:42

Provoz na dálnici D1 na Vysočině několik hodin komplikovala dopravní nehoda. Na 115. kilometru ve...

Milionový kiosek pobouřil Brod. Teď jsou jeho zbytky na prodej za cenu šrotu

23. května 2024

Premium Pro někoho luxusní designový kousek, pro jiného ošklivá psí bouda. Mnoho označení ve své době nesl...

Řidič se s autobusem coural a míjel zastávky, nadýchal přes tři promile

23. května 2024  12:32

Policisté hledají svědky, kteří jeli v únoru linkovým autobusem z Kamenice do Jihlavy s opilým...

Bikeři okupují Vysočinu. Diváci se mohou těšit i na Sagana

23. května 2024  11:13

Teplota kolem dvaceti stupňů, polojasno. Doslova ideální je podle pořadatelů Světového poháru...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...