Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

MHD brodskou nemocnicí projíždět nebude, zastávku promění oprava ulice

  14:09
Autobusy MHD v Havlíčkově Brodě areálem nemocnice jezdit nezačnou. Padla tak jedna z možností, jak pacientům přijíždějícím hromadnou dopravou ulehčit nepohodlnou cestu od současné zastávky. Už dříve autobusy ve svém areálu odmítlo vedení nemocnice, nyní se přidal i projektant.

Zastávka v Havlíčkově ulici je nejblíže brodské nemocnici. Jenže je také zastrčená uprostřed parkoviště, nemá vyvýšené nástupiště a nevede k ní ani chodník. Cestující kličkují mezi auty. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„O průjezd autobusů městské hromadné dopravy areálem nemocnice už nebudeme uvažovat, tuto myšlenku opouštíme. Podle projektanta návrh vzhledem k současnému provozu v areálu, množství parkujících aut a pohybujících se chodců není vhodný,“ vzkázal místostarosta Libor Honzárek.

Brodská nemocnice není pro cestující MHD a linkových spojů příliš pohodlně přístupná. Nejbližší zastávka se nachází v Havlíčkově ulici. Z ní to mají lidé k hlavnímu vchodu do nemocnice zhruba 300 metrů, část z toho do prudkého kopce Nerudovou ulicí. Pro starší a méně pohyblivé je to zvláště v zimě cesta téměř nemožná.

Zároveň je zastávka špatně technicky řešena. Nemá žádné vyvýšené nástupiště, starším lidem nebo maminkám s kočárky se z autobusů špatně vystupuje. Do zastávky nevede ani žádný chodník, musí se chodit mezi zaparkovanými auty, za nimiž se čekárna občas úplně ztrácí.

Radnice proto už druhým rokem hledá řešení, jak cestu pacientům, kteří využijí městskou či linkovou autobusovou dopravu, usnadnit. Umožnění průjezdu vybraným linkám po Husově ulici skrz areál nemocnice bylo zvažovaným řešením.

Zastávka zůstane v ulici, jen se o kus posune

Otevření areálu autobusům však vedení nemocnice odmítalo. „Chápeme tuto potřebu, ale současná vysoká koncentrace osob a vozidel na hlavní komunikaci v nemocnici to neumožňuje. Postupným začleňováním organizací s návazností na nemocnici do areálu se značně zvýšil počet vozidel a osob,“ vysvětloval provozně-technický náměstek nemocnice Josef Tvrdý.

Radnice tuto myšlenku opustila až nyní po stanovisku projektanta. Ten si celý areál včetně sousedních ulic prošel. Naznal, že město moc variant na přiblížení zastávky k nemocnici nemá. Její vybudování v Nerudově ulici není možné kvůli rozjezdu autobusů do prudkého kopce a nedostatečnému rozhledu. A zřídit ji v Husově ulici hned u nemocniční závory by znamenalo velké stavební úpravy a zánik řady parkovacích míst.

Prakticky jediná možnost je tedy ponechat zastávku v Havlíčkově ulici. Během připravované rekonstrukce ulice, která by se měla uskutečnit v příštím a přespříštím roce, by ale měla doznat celé řady podstatných změn a vylepšení.

„Posuneme ji blíž k Nerudově ulici. Bude v klasickém zálivu, konečně k ní povede chodník a bude opatřena vyvýšenou nástupní hranou,“ popsal úpravy Libor Honzárek. Dodal, že posunutí zastávky už bylo projednáno s policií a předběžně schváleno.

Otevře se brána u kaple? Podle nemocnice ne

Nemělo by to ale být vše. Radnice chce s vedením nemocnice jednat ještě o jedné možnosti. Do Havlíčkovy ulice, asi sto metrů od zastávky směrem k městu, ústí jeden z východů z areálu zdravotnického zařízení. Je za nemocniční kaplí a mnoho let je nepoužíván. Je zde na řetěz zavřená brána. Vedení města by chtělo, aby se tato brána otevřela.

„Byl by to ideální vstup pro pacienty do jihovýchodního areálu nemocnice, kde je například transfuzní stanice, onkologie, infekční či plicní oddělení nebo rehabilitace a domov důchodců. Lidé by to nemuseli obcházet přes prudký kopec, šli by v podstatě po rovině,“ říká Honzárek s tím, že by k této bráně vedl podél plotu areálu od zastávky nový chodník.

Jenže to tak jednoduché nebude. Jednak by kvůli tomu muselo město nechat změnit projekt na rekonstrukci Havlíčkovy ulice. Ten totiž s chodníkem podél plotu nemocnice v Havlíčkově ulici nepočítá, naopak na vzdálenost tři čtvrtě metru od zdi nechává parkovat auta. „Bylo by třeba tento prostor rozšířit na metr a půl,“ uznává Honzárek. To by zas nabouralo koncept parkoviště.

A jak se zdá, schůdné nebude otevření brány u kaple ani pro vedení nemocnice. „Již zhruba před rokem jsme město upozorňovali na skutečnost, že v tomto prostoru se nachází hlavní regulační stanice plynu. Dle slov náměstka Tvrdého není možné otevření brány a vybudování komunikace pro chodce,“ sdělila mluvčí nemocnice Petra Černo.

Vedení zdravotnického zařízení doporučuje pro zlepšení dostupnosti nemocnice autobusy využít ulice v jejím těsném sousedství. „Jedná se o jednosměrnou Nerudovu ulici nebo část jednosměrné Husovy ulice za výjezdovou závorou z areálu,“ pravila Černo. Tyto varianty ale nemají podporu vedení města ani příslušných orgánů.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Dalešické přehradě padaly pokuty. Odnesli to hlavně vůdci lodí

Policisté ve středu kontrolovali dodržování pravidel na Dalešické přehradě. Zaměřili se na rekreanty především na...

Zmrzlina jako nálož bakterií, polovina testovaných vzorků nevyhověla

Zmrzlině za horkých letních dnů odolá málokdo. Přitom právě tato pochutina má vhodné podmínky pro růst mikroorganismů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obchvat Brodu je nutné dokončit, naznali úředníci. Jeho stavba opět běží

Vlk se nažral a koza zůstala celá. Tak by se dalo charakterizovat současné dění kolem stavby jihovýchodního obchvatu...

Můj syn je blázen, říká Redlova matka. Kam až sahají majetky vlivné rodiny

Premium Kdo jsou Redlovi? MF DNES přináší reportáž z místa, odkud pochází klíčová postava korupční kauzy hnutí STAN Michal Redl...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

  • Další z rubriky

Slunohraní láká na špičková kvarteta i Italský večer pod širým nebem

Bez nadsázky se dá říci, že největší koncentrace hráčů na smyčcové nástroje v kraji Vysočina bude v příštích dnech v...

Umělkyně vystavuje světelné objekty, mění barvu podle okolní teploty

Unikátní výstavu hostí Galerie Stará radnice ve Žďáře nad Sázavou. Až do 24. července si tam mohou zájemci prohlédnout...

Na Dalešické přehradě padaly pokuty. Odnesli to hlavně vůdci lodí

Policisté ve středu kontrolovali dodržování pravidel na Dalešické přehradě. Zaměřili se na rekreanty především na...

Zmrzlina jako nálož bakterií, polovina testovaných vzorků nevyhověla

Zmrzlině za horkých letních dnů odolá málokdo. Přitom právě tato pochutina má vhodné podmínky pro růst mikroorganismů...

Advantage Consulting, s.r.o.
QUALITY ENGINEER WITH ENGLISH (45-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...