Neděle 16. května 2021, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. května 2021 Přemysl

Vedení města navrhuje, aby MHD projížděla areálem brodské nemocnice

  16:12
Část vedení havlíčkobrodské radnice by chtěla, aby alespoň některé spoje městské hromadné dopravy (MHD) mohly projíždět areálem nemocnice po Husově ulici. Pomohlo by to zejména seniorům. Nemocnice se však tomuto nápadu brání, a naopak usiluje o co nejuzavřenější areál.

Nové zastávky „u“ nemocnice v Havlíčkově Brodě sice díky přístřeškům ochrání lidi čekající na autobus před deštěm, jsou však od nemocnice daleko. V jednom směru je zastávka navíc zastrčená uprostřed parkoviště a nevede k ní ani chodník. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Myšlenka na otevření Husovy ulice pro autobusy MHD zazněla na posledním jednání brodských zastupitelů. Stalo se tak v souvislosti s projednáváním záměru darovat nemocnici některé pozemky pod chodníky. 

Přišel s ní odbor dopravy a za své ji pojala řada zastupitelů. Do nemocnice se totiž dlouhodobě zejména starší lidé obtížně dostávají. Pokud přijedou autobusem, musí vystoupit na zastávce v Havlíčkově ulici. Ke vstupu do hlavní budovy to pak mají zhruba 300 metrů do prudkého kopce Nerudovou ulicí. S cestou mívají hůře se pohybující lidé zejména v zimě problémy.

Proto přišli lidé z odboru dopravy s myšlenkou otevření Husovy ulice. Podél ní se celý nemocniční areál rozkládá. Ulice je nicméně na jeho obou koncích opatřena závorou a průjezd je znemožněn. Běžní návštěvníci se do areálu dostanou pouze ze strany od Nerudovy ulice.

„Zejména kvůli starším lidem, kteří se k lékaři dopravují městskou hromadnou dopravou, by bylo vhodné některým autobusům vjezd do areálu umožnit,“ souhlasí s myšlenkou místostarosta Zbyněk Stejskal.

„Také bych byl pro to, aby tudy alespoň omezený počet spojů mohl projet, například některé ranní spoje. Se zástupci nemocnice i Kraje Vysočina, který ji zřizuje, už jsem o tom jednal a jednání budu opakovat,“ konstatoval starosta Jan Tecl.

Na zastávku není místo, brání se vedení nemocnice

Nemocnici se ovšem nápad příliš nezamlouvá. Ta by naopak byla nejraději, kdyby měla areál co nejvíc uzavřený. Ostatně tak to bývá i ve většině jiných měst. „Chápeme tuto potřebu, ale současná vysoká koncentrace osob a vozidel na hlavní komunikaci v nemocnici to neumožňuje,“ brání se vjezdu autobusů provozně-technický náměstek ředitele nemocnice Josef Tvrdý.

Do areálu nemocnice se v posledních letech začleňuje čím dál víc různých provozů a organizací. Kromě samotného zdravotnického zařízení tu přímo u Husovy ulice vyrostl nový domov pro seniory, sídlo zde má zdravotnická záchranná služba, je tu i ubytovna pro studenty zdravotnické školy. A na podzim zde zahájí provoz mateřská škola. 

„Při budování nového domova pro seniory jsme věnovali velké úsilí novému dopravně-provoznímu řádu a museli jsme také uvést do provozu nový parkovací systém,“ upozornil Tvrdý.

Podle něho je dopravní obslužnost všech subjektů v areálu nemocnice už nyní velice složitá. Dokonce si vyžádala vyčlenění míst pro zásobování, zásahová vozidla, imobilní občany a sanity.

„Do takto frekventovaného provozu nelze začlenit zastávku MHD při zachování obousměrného provozu na hlavní komunikaci, který je pro nemocnici potřebný,“ vzkázal náměstek nemocnice.

Zastupitelé zvažují darování pozemků

Někteří ze zastupitelů však na jednání naznačovali, že by otevření areálu pro MHD mohlo být podmínkou pro to, aby město nemocnici darovalo požadované pozemky. Ty sice pro její provoz nejsou důležité – nacházejí se vesměs pod částí chodníku a parkoviště před internou i u odbočky k hlavní budově – ale pomohly by kraji scelit plochu v areálu. „Přece jen, darujeme nemocnici pozemek v nějaké hodnotě a s nějakou kompenzací by se mohlo počítat,“ řekl komunistický zastupitel Milan Plodík.

Podle jeho stranického kolegy Zdeňka Dobrého by se mohlo klidně jednat jen o jakousi gentlemanskou dohodu mezi starostou a ředitelem nemocnice. „Byla by to velká pomoc pro lidi,“ myslí si.

Podle Josefa Tvrdého by však město v otázce přiblížení zastávky MHD nemocnici mělo mířit jinam. Jako vhodný prostor pro ni zmiňuje například jednosměrné úseky Nerudovy a navazující Husovy ulice v těsné blízkosti závory a vjezdu do areálu.

Radnice o těchto místech pro přestěhování zastávky MHD už v minulosti uvažovala. V obou případech by však zastávka vznikla na úkor parkovacích míst. V Nerudově ulici by další komplikací byly rozhledové poměry a rozjezd autobusů do prudkého kopce, v Husově ulici by si vznik zastávky vyžádal výraznější úpravy ulice.

  • Nejčtenější

Krvavý konec války ve Žďáře: jednotka SS popravila u benzinky šest lidí

Premium Tragická událost se odehrála na samém konci druhé světové války ve Žďáře nad Sázavou. Jednotka SS se tam 9. května 1945...

Jágr? Koukal jsem jako janek, říká Chlubna. Z Jihlavy míří do Budějovic

Ještě před pár dny oblékal ve finále hokejové Chance ligy dres mateřské Dukly Jihlava, v příští sezoně už ale bude...

Na nebezpečné křižovatce u Brodu se srazila čtyři auta, jeden člověk zemřel

Jeden člověk zemřel a další tři skončili se zraněním v nemocnici po tragické dopravní nehodě u Havlíčkova Brodu. Na...

O pramen Oslavy, který je jinde, než určil Zeman, budou pečovat skauti

Geografický pramen řeky Oslavy, který před dvěma roky označili mezi Žďárem nad Sázavou a Českou Mezí hydrologové, si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trať v Novém Městě? Rozhodně mi sedí, těším se tam, říká Van der Poel

Nejprve vyhrál short track a pak se i v olympijském cross country držel s nejlepšími Ninem Schurterem, Ondřejem Cinkem...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Třebíče kvůli pokutě za tendr na MHD

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost třebíčské radnice, která dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské...

V Havlíčkově Brodě nechají růst dvě květnaté louky. Jednu pro Borovského

Trend zřizování květnatých luk dorazil i do Havlíčkova Brodu. Radnice chce nechat založit přímo ve městě ještě v...

Mám zájemce o brtnický zámek, hlásí španělský muzikolog a houslista

Nový předseda Spolku Zámek Brtnice, muzikolog a houslista Eduardo García Salas, tvrdí, že jedná s vážným zájemcem o...

Rozvolnění umožňuje vyrazit o víkendu do muzeí, na hrady nebo na loď

S postupným uvolňováním vládních protiepidemických opatření se rozšiřují možnosti, kam mohou lidé vyrazit na výlet. A i...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...