Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Vedení města navrhuje, aby MHD projížděla areálem brodské nemocnice

  16:12aktualizováno  16:12
Část vedení havlíčkobrodské radnice by chtěla, aby alespoň některé spoje městské hromadné dopravy (MHD) mohly projíždět areálem nemocnice po Husově ulici. Pomohlo by to zejména seniorům. Nemocnice se však tomuto nápadu brání, a naopak usiluje o co nejuzavřenější areál.

Nové zastávky „u“ nemocnice v Havlíčkově Brodě sice díky přístřeškům ochrání lidi čekající na autobus před deštěm, jsou však od nemocnice daleko. V jednom směru je zastávka navíc zastrčená uprostřed parkoviště a nevede k ní ani chodník. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Myšlenka na otevření Husovy ulice pro autobusy MHD zazněla na posledním jednání brodských zastupitelů. Stalo se tak v souvislosti s projednáváním záměru darovat nemocnici některé pozemky pod chodníky. 

Přišel s ní odbor dopravy a za své ji pojala řada zastupitelů. Do nemocnice se totiž dlouhodobě zejména starší lidé obtížně dostávají. Pokud přijedou autobusem, musí vystoupit na zastávce v Havlíčkově ulici. Ke vstupu do hlavní budovy to pak mají zhruba 300 metrů do prudkého kopce Nerudovou ulicí. S cestou mívají hůře se pohybující lidé zejména v zimě problémy.

Proto přišli lidé z odboru dopravy s myšlenkou otevření Husovy ulice. Podél ní se celý nemocniční areál rozkládá. Ulice je nicméně na jeho obou koncích opatřena závorou a průjezd je znemožněn. Běžní návštěvníci se do areálu dostanou pouze ze strany od Nerudovy ulice.

„Zejména kvůli starším lidem, kteří se k lékaři dopravují městskou hromadnou dopravou, by bylo vhodné některým autobusům vjezd do areálu umožnit,“ souhlasí s myšlenkou místostarosta Zbyněk Stejskal.

„Také bych byl pro to, aby tudy alespoň omezený počet spojů mohl projet, například některé ranní spoje. Se zástupci nemocnice i Kraje Vysočina, který ji zřizuje, už jsem o tom jednal a jednání budu opakovat,“ konstatoval starosta Jan Tecl.

Na zastávku není místo, brání se vedení nemocnice

Nemocnici se ovšem nápad příliš nezamlouvá. Ta by naopak byla nejraději, kdyby měla areál co nejvíc uzavřený. Ostatně tak to bývá i ve většině jiných měst. „Chápeme tuto potřebu, ale současná vysoká koncentrace osob a vozidel na hlavní komunikaci v nemocnici to neumožňuje,“ brání se vjezdu autobusů provozně-technický náměstek ředitele nemocnice Josef Tvrdý.

Do areálu nemocnice se v posledních letech začleňuje čím dál víc různých provozů a organizací. Kromě samotného zdravotnického zařízení tu přímo u Husovy ulice vyrostl nový domov pro seniory, sídlo zde má zdravotnická záchranná služba, je tu i ubytovna pro studenty zdravotnické školy. A na podzim zde zahájí provoz mateřská škola. 

„Při budování nového domova pro seniory jsme věnovali velké úsilí novému dopravně-provoznímu řádu a museli jsme také uvést do provozu nový parkovací systém,“ upozornil Tvrdý.

Podle něho je dopravní obslužnost všech subjektů v areálu nemocnice už nyní velice složitá. Dokonce si vyžádala vyčlenění míst pro zásobování, zásahová vozidla, imobilní občany a sanity.

„Do takto frekventovaného provozu nelze začlenit zastávku MHD při zachování obousměrného provozu na hlavní komunikaci, který je pro nemocnici potřebný,“ vzkázal náměstek nemocnice.

Zastupitelé zvažují darování pozemků

Někteří ze zastupitelů však na jednání naznačovali, že by otevření areálu pro MHD mohlo být podmínkou pro to, aby město nemocnici darovalo požadované pozemky. Ty sice pro její provoz nejsou důležité – nacházejí se vesměs pod částí chodníku a parkoviště před internou i u odbočky k hlavní budově – ale pomohly by kraji scelit plochu v areálu. „Přece jen, darujeme nemocnici pozemek v nějaké hodnotě a s nějakou kompenzací by se mohlo počítat,“ řekl komunistický zastupitel Milan Plodík.

Podle jeho stranického kolegy Zdeňka Dobrého by se mohlo klidně jednat jen o jakousi gentlemanskou dohodu mezi starostou a ředitelem nemocnice. „Byla by to velká pomoc pro lidi,“ myslí si.

Podle Josefa Tvrdého by však město v otázce přiblížení zastávky MHD nemocnici mělo mířit jinam. Jako vhodný prostor pro ni zmiňuje například jednosměrné úseky Nerudovy a navazující Husovy ulice v těsné blízkosti závory a vjezdu do areálu.

Radnice o těchto místech pro přestěhování zastávky MHD už v minulosti uvažovala. V obou případech by však zastávka vznikla na úkor parkovacích míst. V Nerudově ulici by další komplikací byly rozhledové poměry a rozjezd autobusů do prudkého kopce, v Husově ulici by si vznik zastávky vyžádal výraznější úpravy ulice.

  • Nejčtenější

Ve 47 letech zemřel kouč třebíčských hokejistů Novák

Byla to zpráva, které dnes ráno nikdo nemohl uvěřit. Ještě v úterý vedl Radek Novák trénink prvoligových třebíčských...

Nejdražší cyklostezka Vysočiny je skoro hotová, cenu zvedl unikátní most

Stavba nejdražší cyklostezky na Vysočině se chýlí ke konci. Podél řeky Sázavy v centru Havlíčkova Brodu je už v její...

Namalované hranice Čech a Moravy lákají k výletu, silničáři je chtějí smazat

Bílou barvou vyznačená českomoravská hranice na dvou hlavních silničních tazích u Svitav nebude mít dlouhého trvání....

Opilí Rusové, rybáři a krutá zima. Cestovatelka brázdila zamrzlou Sibiř

Více než dva roky života už strávila na cestách dvaatřicetiletá Jolana Sedláčková z Jihlavy. Vášnivá cestovatelka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ulice v Jihlavě je dva roky rozkopaná. Lidem to vyhovuje, tvrdí politik

Jihlavská ulice Jiřího z Poděbrad je už druhým rokem uzavřená, rozkopaná a částečně obehnaná plotem. A s největší...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

  • Další z rubriky

Na Zelenou horu se vrátily ovce, budou bojovat proti rozpínání třtiny

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře obklopily ovce. Zhruba třicetihlavé stádo se na svahy kolem...

Týdenní plány, žádné známky. I alternativní školy zápolí s domácí výukou

Důraz na osobní kontakt, diskuse, častý pobyt venku, ne na domácí úkoly. Tak se učí děti v alternativních školách....

Pro Kateřinu Janečkovou byla Ošklivka Katka přelomová role a zkušenost

Před patnácti lety hrála v Horáckém divadle Kateřina Janečková, jež má za sebou třeba hlavní roli v televizním seriálu...

Kachlový poklad či barokní pec. Hrady a zámky otevřou i s řadou novinek

Generální úklid, který se na hradech a zámcích koná přes zimu, se nečekaně o dva měsíce kvůli koronavirovým opatřením...

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...