Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Městská doprava v Jihlavě změnila jízdní řády, i kvůli nouzi o řidiče

  8:52
Když Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) na začátku února představil jízdní řád s novými trolejbusovými linkami, obyvatelé okrajových částí města nebyli vůbec nadšení. Nelíbila se jim hlavně menší četnost spojů. Linky do okrajových částí nyní podnik posílí. Paradoxně i kvůli nouzi o řidiče. Jiná ale naopak zcela zmizí.

Spojení do Antonínova Dolu, místní části ležící na samém severním okraji jihlavského katastru za dálnicí D1, nový jízdní řád vylepšil. Spojů přibylo. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Hrůza, děs běs. Vůbec netuším, jak budeme jezdit do Antonínova Dolu z práce, ze školy, děti navečer z kroužků - když nestihnou jeden autobus o pár minut, budou další hodinu někde potmě v zimě čekat,“ zlobila se po únorové změně Hana Láníková.

Vedení DPMJ vzápětí slíbilo, že veškeré podněty od veřejnosti shromáždí, vyhodnotí a jízdní řády případně upraví. A to se teď stalo. Od pondělí platí nové jízdní řády městské hromadné dopravy (MHD). Na základě toho se navýší spoje do okrajových částí města, jako je Pávov, Červený Kříž, Antonínův Důl. Upraví se také odjezdy v průmyslových zónách.

„Je to reakce na připomínky obyvatel, zaměstnavatelů a zaměstnanců firem,“ vysvětlil tiskový mluvčí radnice Radovan Daněk.

Podle předsedy představenstva DPMJ Radima Rovnera obdrželi od jara kolem stovky připomínek. „Nejfrekventovanější požadavky jsme reflektovali,“ poznamenal.

Po ranní směně přibyl například nový spoj s odjezdem ve 14.08 od Bosche směrem na náměstí. „Obecně jsme upravili linky tak, aby lépe navazovaly a vozily víc cestujících. Jde například o ranní spoje, které jedou na půl šestou do průmyslové zóny na Pávově. Ráno jsme přidali i spoj linky G ve 4.52 z Horního Kosova k Jipocaru,“ popsal úpravy Rovner. Také expresní linky 31 a 32 by měly být podle něj rychlejší a lépe organizované tak, aby v hustém provozu nenabíraly zpoždění.

Linka od nádraží k nemocnici je pozastavena

Naopak až do odvolání je pozastavený provoz linky D. Ta jezdila od hlavního vlakového nádraží na polikliniku a k nemocnici. Obsluhovala z tohoto směru i několik základních škol, ale třeba také gymnázium, průmyslovou školu či vysokou školu polytechnickou.

„Na linku D mám navázané všechny objednané lékaře. Z jejího zrušení jsem štěstím bez sebe,“ ironicky glosovala na sociálních sítích diskutující pod jménem Holka Copatá.

Pozastavení této linky bude znamenat delší cestování hlavně pro lidi, kteří přijedou do Jihlavy vlakem. „Bohužel budu muset buď přestupovat, nebo jezdit mnohem delší čas a objet půlku Jihlavy jinou linkou,“ posteskla si seniorka z nedalekého Dobronína.

Naopak školáci by na tom nemuseli být tak bití. Pro ně připravil dopravní podnik ranní a odpolední školní autobus. „Vyjíždět by měl ráno od hlavního vlakového nádraží. Dál pojede ulicemi Havlíčkova a Tolstého až na ulici Seifertova, kde by měl u základní školy být v 7.40. Školáci tak stihnou výuku v 8 hodin. Zpět bude tento školní autobus jezdit zase po páté a šesté vyučovací hodině,“ poznamenal Radim Rovner.

Důvody pro pozastavení linky D jsou podle Radima Rovnera dva. „Jednak tato linka není tak vytížená, ale především nemáme dostatek řidičů. Jakmile se nám podaří aktuální personální krizi alespoň trochu zvládnout, linku bychom chtěli obnovit,“ přislíbil.

Brigádníci? To je jen částečné řešení

Dopravnímu podniku chybí aktuálně deset procent řidičů. „Momentálně jich máme 92, ale potřebovali bychom jich alespoň 102, ideálně 105,“ spočítal Rovner.

Ránu personálnímu stavu zasadily odchody do starobního a předčasného důchodu, ale i zdravotní důvody. „Letos už třetí člověk pozbyl zdravotní způsobilost pro řízení vozidel,“ řekl Radim Rovner.

Dopravní podnik se snaží situaci řešit najatými brigádníky. Těch má na výpomoc 26. „Bohužel nejsou v hlavním pracovním poměru a nemohou přijít pokaždé, kdy my potřebujeme,“ posteskl si Rovner.

Podle Jiřího Javůrka, předsedy odborové organizace DPMJ, usedá za volant, kdo může. „S pomocí brigádníku, řidičů v důchodu i pracovníků v dílně se to zatím zvládnout dá. Bohužel lze očekávat další odchody do důchodu. Máme hodně zaměstnanců ve věku 58 plus,“ poznamenal.

Ve snaze přilákat nové pracovníky dokonce dvakrát během letošního roku zvyšoval DPMJ řidičům mzdy. Poprvé k 1. dubnu, teď nově k 1. červenci. „Doufáme, že práce u nás začne být opět atraktivní,“ věří ředitel DPMJ.

Podle něj si řidič jihlavské MHD může vydělat v základu přes 40 tisíc korun hrubého, při přesčasech to může být i 50 tisíc. Zaměstnavatel nabízí také náborový příspěvek ve výši 50 a 30 tisíc korun podle toho, jaké má řidičské oprávnění, a další benefity.

Ukrajincům v Jihlavě chybí předák a lektor

Spásu nepřinesli zatím ani řidiči ze zahraničí. Podnik má aktuálně jednoho ukrajinského řidiče.

„Ono složit tady zkoušku a vyhovět jihlavským dopravním komisařům je hodně náročné. Těžké je to pro cizince i z hlediska toho, že čeština není jejich mateřský jazyk,“ zamyslel se Rovner.

„Ale vůbec se nebráníme přijímat ukrajinské či jiné zahraniční pracovníky. Tomu našemu jsme dokonce sehnali byt a už u nás pracuje ke spokojenosti všech delší dobu,“ zdůraznil.

Některé dopravní podniky jako Ostrava či Brno se podle Radima Rovnera na přijímání ukrajinských zaměstnanců přímo specializují: „Mají ukrajinského lektora i předáka, který jim pomáhá. Tohle bohužel není v našich silách zajistit. Je ale možné, že nás personální krize k tomu donutí.“

18. června 2014

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

Se stresem zdravotníkům novoměstské nemocnice nově pomáhá peer pracovnice

Psychickou podporu pro všechny lékaře, zdravotní sestry i mnohé další zdravotníky z novoměstské nemocnice, kteří tuto pomoc potřebují a požádají o ni, nabízí nyní takzvaný peer pracovník. Do této...

24. července 2024  16:07

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

Hlavní je arénu do prvního sněhu zastřešit. Stavba má za sebou první rok

Stavba jihlavské víceúčelové arény má za sebou bez pár dnů jeden rok. Práce za vysoutěžených 1,9 miliardy korun slavnostně začaly loni 28. července. Největší dnešní přání pracovníků dodavatelské...

24. července 2024  13:18

Letním strašákem lékařů jsou koloběžky, alergie, ale i festivaly a alkohol

Kupa volného času, zkoumání nových destinací, vodních nádrží a bazénů nebo jenom řádění na zahradě. Letní prázdniny jsou odměnou pro děti, starostí pro rodiče a stresem pro lékaře, s jakými zraněními...

24. července 2024  8:52

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT *ELEKTRO* S AJ (50-65.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 50 000 - 65 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...