Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Jihlava od května zdraží MHD, víc zaplatí hlavně pracující a důchodci

  15:57
Zastupitelé Jihlavy odsouhlasili zvýšení cen jízdného v městské hromadné dopravě. Nový tarif bude platit už od 1. května. Jihlava zvyšuje ceny po 12 letech. Podle radního pro dopravu je správné, aby se cestující podíleli na ztrátách.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nejvýrazněji se zvýší cena jednotlivého jízdného, kde platby stoupnou přibližně o 30 procent. Třicetidenní kupon se zdraží o stovku, a to na 490 korun. Zvedne se i cena ročního kuponu pro seniory - ze 120 na 365 korun. Naopak zvýhodněné jízdné pro žáky do patnácti let bude beze změn.

Tarif jízdného se zvyšuje poprvé po dvanácti letech. Důvodem jsou podle magistrátu především rostoucí ceny energií, kterým dopravní podnik čelí od začátku roku, a také dlouhodobé ztráty způsobené covidem-19.

Dopravnímu podniku města Jihlavy (DPMJ) podstatně stouply náklady na energie poté, co ukončení dodávek na přelomu roku oznámila jím vybraná firma Lumius a podnik spadl pod dodavatele poslední instance. Rozdíl v předpokládaných cenách proti plánovaným je podle radního pro dopravu Jaroslava Vymazala (ODS) zásadní. U elektrické energie jde o 1,9násobek, u zemního plynu o 2,5násobek.

Časové jízdné se naposledy zdražovalo v roce 2009, jednotlivé jízdné o rok později.

„Prosím, uvědomme si, kolikrát se od té doby zvyšovaly platy, důchody, kolikrát se zvýšily materiálové a energetické vstupy. To vše šlo výrazným způsobem nahoru. Dopravní podnik ani město zdražovat nechtěly, ale problém s dodavateli energií to celé odpíchl,“ obhajoval změnu tarifů Vymazal.

Město dopravu dotuje čím dál víc

Zároveň upozornil na to, že tržby z jízdného dlouhodobě klesají, zatímco výše kompenzace města dopravnímu podniku vytrvale stoupá. Ve zmíněném roce 2009 činila tržba z jízdného 40,9 % a kompenzace města byla 43,6 %, ale už loni byla tržba 23,9 % a kompenzace 60,1 %.

Podle Vymazala je správné, aby byli občané solidární a také se podíleli na ztrátách. Podobně hovoří i primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

„Na zdražování není nikdy vhodný čas. Částka, kterou dáváme do veřejné dopravy je přes 100 milionů korun a stále se navyšuje. Město neustále zvyšuje komfort cestování a myslím si, že bychom měli vést diskusi o tom, kolik dává město a kolik lidé,“ řekla.

Změna tarifu MHD má v kombinaci s ostatními úspornými opatřeními pokrýt zvýšené náklady na růst cen energií. Na pokrytí prokazatelných ztrát v MHD dostává městská firma pravidelně příspěvek od města.

Letos to bylo 105 milionů korun. V případě, že by se nezměnil tarif, znamenalo by to pro město uhradit nedoplatek ve výši přibližně devět milionů.

KSČM: Dotujme MHD na úkor sdílených kol

Nejvíc diskusí bylo o zvýšení tarifů pro seniory nad 65 let z roční částky 120 korun na 365 korun. Proti zdražování se jasně vymezilo například SPD a komunisté.

Jaké bude jízdné MHD v Jihlavě od 1. května

 • Roční jízdenka: z 3 750 Kč se cena zvedne na 3 990 Kč
 • Roční žákovská pro děti do 15 let: 730 Kč (stejná cena)
 • Devadesátidenní pro děti do 15 let: 200 Kč (stejná cena)
 • Roční jízdenka pro seniory: ze 120 Kč se cena zvedne na 365 Kč
 • Třicetidenní: z 390 Kč se cena zvedne na 490 Kč
 • Papírová jízdenka do 4 zastávek: z 10/5 Kč na 14/7 Kč
 • Zavedena bude nová papírová přestupní jízdenka na 30 minut za 22 Kč. Nahradí papírovou nepřestupní jízdenku na 5 a více zastávek.
 • Nově bude zaveden samoobslužný nákup ve voze bankovní kartou: do 4 zastávek 15/8 Kč, 5 a více zastávek 23/12 Kč
 • Jízdné s elektronickou peněženkou na Jihlavské kartě: z 8 Kč na 10 Kč, z 12 Kč na 16 Kč, ze 14 Kč na 19 Kč (dle počtu projetých zastávek)

„Navýšení ceny pro důchodce je špatně. Pro nás to je nepřípustné. Naší prioritou je, aby žáci a studenti do 26 let, senioři a invalidé všech stupňů měli MHD zdarma,“ uvedl zastupitel Petr Paul. Upozornil na to, že průměrný důchod seniorů je 15 tisíc korun. „Tito lidé si sakra počítají peníze. Rostou ceny léků, potravin, energií,“ připomínal.

Na sociální dopady všeobecného zdražování upozornil i zastupitel za KSČM Pavel Šlechtický. Podle něj a některých dalších zastupitelů by mělo město výhodu pro seniory ponechat a chybějící částku dotovat.

Dva příklady, kde vzít peníze, dala zastupitelka Božena Kremláčková (KSČM). „Napadl mě projekt sdílených kol, který teď zavádíme. Peníze by bylo možné stáhnout i z ekologického fondu,“ uvedla.

Jak dodal zastupitel Šlechtický, šetřit by měl také sám magistrát. „Je tu nárůst odborů, oddělení, rekordní počet uvolněných funkcionářů, vedlejší pracovní poměry. Město může ušetřit mnohem víc než devět milionů pro dopravní podnik. To je ale už věc budoucího zastupitelstva,“ řekl.

Předkládaný návrh na změnu tarifů MHD nakonec zastupitelé schválili beze změn. Pro jich bylo devatenáct, proti osm a zdrželo se devět zastupitelů. Protinávrh Pavla Šlechtického vyjmout ze změn jízdné pro seniory hlasováním neprošel. Nebyl schválen ani další protinávrh Tomáše Havlíka (SPD) odsunout termín zdražení na červenec a do té doby ponechat jízdné pro všechny zdarma.

 • Nejčtenější

Při nehodě kamionů na D1 zemřel řidič, po vystoupení z kabiny ho smetl jiný vůz

Přes jedenáct hodin byla neprůjezdná dálnice D1 u Humpolce ve směru na Prahu po noční hromadné nehodě. Při srážce čtyř...

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé rekonstrukce“ se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Učitele překvapilo, že byl jediným zájemcem o stávku. Protest raději vzdal

Jednou ze škol, které pondělní školní stávka nakonec úplně minula, je VOŠ a SOŠ v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku....

Dálnice D1 dnes už poněkolikáté stála. Kamiony nemohly vyjet stoupání

Dálnice D1 byla dnes vinou napadaného sněhu opakovaně zablokovaná. Naposledy na 78. kilometru ve směru na Brno. Celou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premiér Fiala navštívil v den protestů soukromou školu, odjel bez komentáře

Na cestu, která je zaměřena na oblast zemědělství, se vydal premiér Petr Fiala (ODS). Jeho návštěva Vysočiny se konala...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Zrcadlově obrácený svět Methoda Kalába. Slavný tiskař má pamětní desku

Přestože ve svém oboru patřil ke světové špičce, jméno Methoda Kalába v jeho kraji zapadlo. Rodák z Veselíčka, jenž...

Nastala vhodná doba. Třešť po letech úvah nechá do ulic instalovat kamery

Osm let se v Třešti na Jihlavsku hovořilo o tom, že by bylo vhodné, aby centrum města monitorovaly bezpečnostní kamery....

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé rekonstrukce“ se...

Plameny zachvátily sklad sena na Pelhřimovsku, škoda šplhá k 25 milionům

Rozsáhlý požár po celou noc zaměstnával hasiče na Pelhřimovsku. V Těšenově, místní části Horní Cerekve, zachvátily...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...