Pondělí 23. listopadu 2020, svátek má Klement
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. listopadu 2020 Klement

Díky hradu je Lipnice po 170 letech opět městem, nejmenším na Vysočině

  16:12
Na Vysočině přibylo nové město. Stala se jím Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Až dosud byla obcí, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček ji povýšil na město. Protože však Lipnice nesplňuje požadavek na počet obyvatel, muselo její vedení využít historických argumentů.

Nad Lipnicí se tyčí zřícenina stejnojmenného hradu. Právě díky němu mohla být obec povýšena na město, aniž by splnila podmínku počtu obyvatel. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Místní radnice chtěla Lipnici povýšit už delší dobu. Na webových stránkách vyvěsila anketu, v níž obyvatelé hlasovali, zda tuto aktivitu podporují. V té chvíli ale šlo „jen“ o povýšení na městys, kam by Lipnice tabulkově spadala.

Fotogalerie

„Ale nakonec jsme se rozhodli nedat na tabulková zařazení, na doporučení a názory odborníků a zabojovat o navrácení nejvyššího statusu, který Lipnice v dávné minulosti jako sídlo s hradem nepochybně měla - titulu město,“ popsal v obecním zpravodaji starosta Zdeněk Rafaj.

Podle dnešních zákonů se však městem může stát pouze sídlo, které má více než tři tisíce obyvatel. Do toho má Lipnice - kam se v posledních letech svého života uchýlil a kde také v roce 1923 zemřel spisovatel Jaroslav Hašek - hodně daleko. V současnosti v ní žije asi 650 lidí.

„Selsky vzato, zmíněná meta je pro nás nedosažitelná, a ani jí dosáhnout nechceme,“ podotýká k takovému počtu obyvatel starosta Rafaj.

Vedení města v bílých rukavičkách zkoumalo nejstarší listiny

Vedení radnice proto muselo využít jisté kličky. Zákon o obcích totiž umožňuje navrátit titul město i sídlům, která ho nesla před rokem 1954. A to Lipnice splňuje, byť se u toho musí přimhouřit obě oči.

Lipnice nad Sázavou totiž byla městem do roku 1849. O tento titul však přišla při tehdejší pozemkové reformě. O jeho návrat se snažila nejprve v roce 1854, poté v roce 1930 a znovu i roku 1994. Ve všech případech marně.

Uspěla až nyní. Aby se tak ale mohlo stát, musela dodat Poslanecké sněmovně důkaz, že v minulosti skutečně městem byla. Na několik dnů se tak museli představitelé Lipnice ponořit do archivů.

„V bílých rukavičkách a s posvátnou úctou jsme studovali originály mnoha listin, z nichž nejstarší dochovaná je datována rokem 1566, a nacházeli v obtížně čitelných textech průkazné pasáže. Sestavili jsme materiál plný jasných argumentů, který byl pro úspěch žádosti klíčový,“ přiblížil Rafaj.

Pak už to šlo ráz na ráz. Zastupitelstvo pověřilo starostu, aby do Sněmovny odeslal oficiální žádost. Po jejím posouzení příslušným výborem pak předseda Sněmovny s účinností od 10. září Lipnici povýšil na město. Jakoby symbolicky se tak stalo rok před kulatým výročím 650 let od udělení prvních městských práv Lipnici.

Povýšení nemá žádný praktický přínos, pouze zvýšení hrdosti

Co toto povýšení pro obyvatele Lipnice znamená? Kromě patřičné hrdosti vůbec nic. Nemusí si nechat měnit doklady, nemusí běhat po úřadech, nebude je to nic stát. Výhody oproti dosavadnímu stavu nepřináší ani úřadu a jeho vedení.

„Hlavní přínos není nijak praktický. Je to v tom, že lidé tady mohou být hrdí na to, že je Lipnice městem,“ vysvětlil Rafaj.

Největší lipnickou atrakcí je majestátní hrad. Podle jeho kastelána Marka Hanzlíka ale ani on z povýšení svého podhradí na město těžit nebude.

„Ono vlastně ani není jak. Jsme součástí Národního památkového ústavu, kam spadá stovka podobných objektů. Zda je Lipnice město, nebo obec, nehraje žádnou roli,“ poznamenal Hanzlík.

Nicméně jak kastelán dodal, je to spíše naopak. Než aby město pomáhalo hradu, právě hrad podle něho pomohl Lipnici k městu.

„Většina sídel, v nichž tak významný hrad či zámek stojí, městy jsou. Je to dáno z historického hlediska, byť jsou třeba ještě menší než my. Je to třeba Rabí nebo Rožmberk nad Vltavou. I to byl jeden z našich argumentů,“ pravil Hanzlík.

Nejmenším českým městem je Přebuz, má jen 73 obyvatel

Ovšem zcela zdarma Lipnice povýšení nemá. „Náklady, jejichž výši předpokládáme v jednotkách tisíc korun, představuje výroba nových razítek, úprava internetových stránek a nahrazení označení ‚obec‘ výrazem ‚město‘ v dalších prostředích,“ vyjmenoval starosta.

Jako město bude mít Lipnice i upravený znak a prapor. „Ač máme historický městský znak, v oficiálním Registru komunálních symbolů není evidován. Nechali jsme ho proto posoudit a upravit heraldikem a požádali jsme o jeho zařazení,“ řekl Rafaj.

Do souladu se znakem byly upraveny i černé ostrve na městské vlajce, která již registrována je.

Podle veřejně dostupných údajů Českého statistického úřadu má nyní Česká republika celkem 607 sídel s označením město. Na Vysočině se jich momentálně nachází 35. Lipnice je z nich sice co do počtu obyvatel nejmenší, v celorepublikovém srovnání je však až sedmnáctá od konce.

Úplně nejmenším českým městem je Přebuz na Sokolovsku v Karlovarském kraji. Ta má dnes jen 73 obyvatel. Přitom ještě na konci rakouskouherské monarchie byla hornickým městem, kde žilo téměř tři a půl tisíce lidí. Většinu z nich tvořili Němci.

  • Nejčtenější

Koupil kus lesa a vyměnil ho za zříceninu hradu. Její opravou si plní sen

Že se stane majitelem nějakého hradu, to věděl pětapadesátiletý Miroslav Šuhaj ze Žďáru nad Sázavou už od dětství....

Z autobusu na D1 policie vyvedla 21 migrantů, z Rakouska byli jen řidiči

Policie zadržela na Vysočině další dvě skupiny migrantů. Celkem 21 cizinců, kteří byli v Česku nelegálně, zajistila v...

Jen co ŘSD zveřejnilo trasu nové přeložky přes garáže, stoupl o ně zájem

Jenom pár dní poté, co zastupitelé v Havlíčkově Brodě veřejně projednávali vedení přeložky severovýchodního obchvatu,...

Rekordman snědl 13 papriček, které by jiného zabily. A měl chuť na další

Osmačtyřicetiletý Radim Řehůřek z Radošova na Vysočině vytvořil v Pelhřimově nový český rekord v pojídání extrémně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Můj táta a zlatý hattrick. Syn legendy o nepraných košilích i Haškově dresu v koši

Premium Jako kluk se večer převaloval v posteli a nemohl usnout. Přijel strejda Ivan, s nímž se táta Josef tak rád hádal o...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Na D1 u Humpolce v neděli skončí omezení, modernizaci čeká zimní pauza

Na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem bude doprava koncem týdne stahovaná do jednoho jízdního...

Brod nechá opravit jednu z nejhorších ulic, donutila ho k tomu i petice

Další petici obdrželo vedení havlíčkobrodské radnice. Po delší době však nikoliv proti něčemu, ale naopak pro něco....

Rekordman snědl 13 papriček, které by jiného zabily. A měl chuť na další

Osmačtyřicetiletý Radim Řehůřek z Radošova na Vysočině vytvořil v Pelhřimově nový český rekord v pojídání extrémně...

Na Zelené hoře pracují bagry, u památky UNESCO vzniká poutní louka

Hodně rušno je v posledních týdnech na Zelené hoře na okraji Žďáru nad Sázavou. Stavbaři se tam pustili do finálních...

Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to
Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to

Víte, že se při péči o prádlo často zbytečně plýtvá? Nejde přitom jen o vodu nebo energii, ale například také prací prostředek. A ušetřit lze také...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Kdo nemá košík, nenakoupí. Obchody vymýšlejí, jak spočítat zákazníky

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak budou dodržovat pravidlo „jeden zákazník na 15 metrů“, které většinou považují...

Nejprestižnější svaz someliérů se hroutí kvůli obřímu sexuálnímu skandálu

Organizaci Court of Master Sommeliers, která je považována za nejprestižnějšího poskytovatele someliérského vzdělání,...