Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Filmy na festivalu dokumentů může vidět každý. Za 350 korun na internetu

  16:56
Cesta k letošnímu ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2020 je podle ředitele přehlídky Marka Hovorky tou nejdobrodružnější v jeho historii. Festival se přesouvá do online prostoru. Bude o týden delší a divákům nabídne na 200 filmů, ale i diskuse se zajímavými osobnostmi.
Z festivalového Majáku, který stojí v horní části jihlavského Masarykova...

Z festivalového Majáku, který stojí v horní části jihlavského Masarykova náměstí, se stane studio, odkud se bude šest dní živě streamovat do počítačů festivalových příznivců. Pořadatelé festivalu si dali za cíl spojovat reakce diváků, filmařů a také nabízet diskuse. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Až do poslední chvíle organizátoři věřili, že se festival uskuteční fyzicky v kinosálech, i když s přísnými anticovidovými opatřeními. Nakonec se museli uchýlit s přehlídkou nejzajímavějších dokumentárních filmů z celého světa do online digitálního prostoru.

Diváci však nemají být ochuzeni. „Ročník je naprosto plnohodnotný, jenom se neodehraje v kinech,“ konstatuje ředitel festivalu Marek Hovorka.

Festival se dostane prostřednictvím počítačů až do domácností jednotlivých fanoušků dokumentu.

„Mrzí nás, že letos nemůžeme promítat filmy v kinech, ale chceme to využít jako příležitost. Jsme rádi, že ‚do kina‘ se letos dostanou úplně všichni. I proto jsme se vrátili k jarní ceně akreditace, aby byla dostupná pro každého. Věříme, že díky tomu objevíme i úplně nové publikum,“ říká ředitel Hovorka.

Pokud se tedy budete chtít podívat na festivalové filmy, je nutné zaplatit akreditaci ve výši minimálně 350 korun. Ovšem je možné zaslat i vyšší částku, protože 60 procent ceny půjde právě majitelům filmových práv.

Den před zahájením rozešlou přístupová jména a hesla

Pokud se budou chtít lidé festivalu zúčastnit online, je třeba vyplnit na festivalovém webu akreditaci a přes platební bránu uhradit částku.

„Den před zahájením zašleme všem akreditovaným přístupová jména a hesla do našeho webu, kde filmy budou mít možnost sledovat,“ poznamenal Hovorka.

Pro diváky je připraveno více než 200 snímků. Ať již jde o to nejnovější z českého i světového dokumentu, retrospektivu jihokorejského filmu, velkou přehlídku afroamerického dokumentu, či velké aktuální téma, jímž je pandemie koronaviru.

Festival nabídne například dokument New York v čase korony režisérky Terezy Nvotové. Covidu-19 se věnuje též španělský snímek Mezivládí režisérské dvojice Fernando Gómez-Luna a César Souto Vilanova.

České dokumenty odrážející pandemické téma zařadí do svého programu i sekce Dokument ČT. Uveden bude například snímek Nemocnice v první linii, němž Zuzana Kirchnerová Špidlová a Adam Oľha přibližují náročnou práci zdravotníků během boje s koronavirem.

Filmy se budou v nabídce objevovat postupně. „Vždy dopoledne a odpoledne zveřejníme skupinu asi patnácti filmů, které se ten den zpřístupní divákům. Ty pak budou k vidění dalších sedm dní, nebo podle omezeného počtu zhlédnutí. V tom druhém případě bude třeba si pospíšit,“ vysvětluje postup zveřejňování snímků Hovorka.

Atmosféru festivalu zprostředkují živé streamy

Možnost vidět festivalové filmy až sedm dní od zveřejnění je také důvodem toho, proč se přehlídka o jeden týden prodlouží. Potrvá od 27. října do 8. listopadu.

Letošní Ji.hlava, to však nebudou jen filmy. „Rádi bychom co nejvíce zprostředkovali jihlavskou atmosféru divákům u počítačů. Chystáme se, že budeme z našeho Majáku na náměstí živě streamovat prvních šest dní festivalu, a to od rána do večera. Chceme spojovat reakce diváků, nabízet diskuse, propojovat filmovou část s Inspiračním fórem a projektem Ji.hlava dětem. Tento živý stream může být tím, co z festivalu na internetu udělá společný zážitek,“ domnívá se ředitel Hovorka.

Další studio by mělo vzniknout v kině Dukla, odkud festival povede program pro děti, který bude mít i své samostatné streamy. Zájemci se podle Hovorky mohou stále hlásit na různé tvůrčí dílny, jež budou následně zprostředkovány.

Fanoušci festivalu nepřijdou ani o diskuse se zajímavými hosty v rámci Inspiračního fóra. Debaty budou vysílány až do 6. listopadu. Na každý den budou naplánovány dvě diskuse. Do celého světa se budou přenášet z mezipatra Horáckého divadla. Tam bude postaveno streamovací studio, odkud budou přes telemosty propojováni jednotliví hosté. Mezi nimi by měla být například jihoafrická filozofka Ndoni Mcunu či rakouský sociolog Harald Katzmair.

Pořadatelé chtějí oslovit i osobnosti z Jihlavy, které se nepřipravené budou zamýšlet nad tématy tohoto ročníku, jako je potravinářství budoucnosti či rovnost mužů a žen v církvi.

Z diskutujících to bude například jihlavská primátorka Karolína Koubová nebo vedoucí odboru životního prostředí radnice Katarína Ruschková.

  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

20. června 2024

Premium Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

Žáby nejsou na mazlení, může jim ublížit, říká mladý chovatel exotických zvířat

22. června 2024  9:33

Když se řekne studentský pokoj, většina lidí si asi představí psací stůl, knihovnu, postel a nějaké...

Brod hodil záchranné lano Jiskře, opozice má pochyby o jejím hospodaření

21. června 2024  14:23

Havlíčkobrodská sportovní organizace Tělovýchovná jednota Jiskra získá od města tři miliony korun....

Festivaly otevírají brány. Smršť letní zábavy už odstartoval Bernard fest

21. června 2024  9:36

Největší tuzemské hudební hvězdy, reprezentující celou řadu žánrů od popu přes rock či rap až po...

Finále se v Brodě vysílá, nesmíme zklamat, hecoval Beránek. Přivezl pohár

20. června 2024  20:44

Co by to bylo za národní mužstvo, kdyby v něm chyběl hráč z Havlíčkova Brodu. Tuto hlášku pronesl...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...