Stovky očí Masaryka a Beneše. Bývalý farář sbírá busty prezidentů

  7:33aktualizováno  7:33
Václav Merunka už pětačtyřicet let sbírá věci spojené s prezidenty Masarykem a Benešem. V bytě má desítky bust obou československých prezidentů, vlastní ale i jejich portréty, knihy či takové pikantnosti, jako třeba jejich jídelní lístky ze zámku v Lánech. Kromě toho má i sto vydání Broučků.

Václav Merunka, bývalý jihlavský farář, sbírá vše, co souvisí s bývalými československými prezidenty Masarykem a Benešem. Jeho byt je takových věcí naprosto plný. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Sběratel Václav Merunka zná život prezidenta Masaryka do detailů. Kupříkladu ví, co měl státník k obědu 1. listopadu 1925. Podávala se polévka z rajských jablek, jaterničky s křenem a hořčicí. Další chod byl pečený bažant se zelím a brusinkami.

Václav Merunka totiž vlastní i jídelní lístky z lánského zámku podepsané státníkem. Soupisy obědů jsou jen malou částí velké sbírky věnované prezidentům Masarykovi a Benešovi.

Na první pohled nejvíce zaujmou busty obou politiků. "Mám jich kolem stovky," ukazuje Merunka v místnosti, kde hledí do prázdna neživé oči prezidentů.

Největší Masarykovu bustu v nadživotní velikosti má ve vedlejším pokoji. "Je to jen model od potomků sochaře. Originál z bronzu hodili někde na severu Čech do potoka a pak skončil ve sběru," připomněl sběratel dobu, kdy komunisté Masarykův odkaz systematicky ničili.

Ve sbírce má i nepříliš obvyklou bustu Masaryka s čepicí či menší jezdeckou sochu na koni. Těch se dochovalo jen málo. Mezi bustami je i tvář ministra zahraničí Jana Masaryka. Mimochodem sběratel je přesvědčen, že za dodnes nevyjasněnou smrtí prezidentova syna byla vražda. "Zrovna dnes jsem o tom zase přemýšlel, protože já nic jiného v hlavě nemám," směje se třiašedesátiletý Václav Merunka.

Ve škole sběratele učili, že byl Masaryk zrádce

O Masaryka se začal zajímat v době, kdy studoval bohosloveckou fakultu. Později svůj zájem rozšířil i na celou jeho rodinu. Dnes má asi osm stovek knih spojených s prvním československým prezidentem.

"Vzpomínám si, jak nám v deváté třídě učitel řekl, že Masaryk je zrádce. Tehdy jsme nikdo ve třídě nevěděli, kdo to byl. Když jsem poprvé slyšel spojení jmen Tomáš Garrigue, tak jsem si myslel, že to je nějaké hanlivé jméno pro psa," zavzpomínal na komunistické školství sběratel.

Poté, co se hlouběji ponořil do studia Masarykových činů, si ho začal velmi vážit. "Úplně stejně si vážím Edvarda Beneše, nedělám mezi nimi rozdíl," říká. Vůbec se mu proto nelíbila knížka Jiřího Gruši Beneš jako Rakušan, kde autor podrobil Masarykova nástupce kritickému pohledu.

"To je pro mě tak hnusná knížka, že jsem si ji ani nekoupil. A to je největší opovržení, poněvadž já mám vše, co o Benešovi vyšlo nového," popsal sběratel, který je i členem Společnosti Edvarda Beneše.

Socha bývalého prezidenta v Jihlavě je příliš malá

Václav Merunka byl do roku 1990 farářem Církve československé husitské v jihlavském kostele Povýšení svatého Kříže. Jeho jméno se po roce 1989 objevilo na seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti. Považoval to za křivé obvinění a u soudu dosáhl vymazání svého jména ze seznamů. V posledních letech se věnuje hlavně sběratelství.

Fotogalerie

Třeba knih o T. G. Masarykovi má kolem osmi stovek. A není příliš nadšený z podoby sochy, kterou před časem odhalili prezidentovi v Jihlavě. "Je příliš maličká," říká.

Lepší by podle něj bylo, kdyby se jako materiál použil bronz. Zvýšené náklady na lepší sochu se podle Merunky mohly "odkrojit" z peněz na park Gustava Mahlera.

A nejvíc sběratele potěšilo, když v prezidentově životopise zjistil, že Masaryk v době hilsneriády šel v roce 1899 do Polné kolem jeho rodného domu. Tehdy mu nepřijela k vlaku drožka, tak se vydal pěšky a uklouzl na sněhu u závor.

"Bylo to půl století před mým narozením," vypočítal Merunka, jenž si pro přírůstky do sbírky jezdí hlavně do Prahy. "Zrovna včera jsem si přivezl tři grafiky s Masarykem."

Jeho zájem sahá i do jiných oblastí. Shromáždil už sto různých vydání Karafiátových Broučků. Sbírá i kunsthistorické knihy, podpisy obětí komunistického režimu a také betlémy - velké i miniaturní. Nevyhýbá se ani těm z Číny.

Autor:

Nejčtenější

Řidič neměl šanci. Dodávku na D1 částečně slisoval pod zádí kamionu

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazilo nákladní auto s...

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazila dodávka s kamionem. Řidič vozu po převozu do nemocnice...

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák. Jeho pilot na místě zemřel

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák, jeho pilot nehodu nepřežil....

Na letišti v Havlíčkově Brodě se kolem nedělního poledne zřítilo bezmotorové letadlo. Při jeho pádu utrpěl smrtelná...

Řidič dostal ve vysoké rychlosti na mokru smyk, vůz slisoval pod náklaďák

Na dálnici D1 v noci na úterý havaroval dvaačtyřicetiletý řidič osobního...

Velmi rychlá jízda na mokré vozovce se v noci na úterý stala osudnou řidiči osobního vozu BMW 540. Na dálnici D1 před...

Kouč Říha: Mrzí mě, že někteří mladí se ani neomluvili

Trénink během přípravného kempu adeptů české hokejové reprezentace v Jihlavě....

V minulé sezoně sázel na jádro zkušených, se kterými obrážel turnaje Euro Hockey Tour. A nebál se kritizovat mladé i...

Mladý řidič zabil chodce a ujel, našli ho s alkoholem v těle

U železničního tunelu v Hloubětíně zemřel po partnerské potyčce pobodaný muž...

Policisté ze Žďáru nad Sázavou řeší tragickou dopravní nehodu, při které v neděli nad ránem zemřel chodec po srážce s...

Další z rubriky

Jednoduchý jazyk a více ilustrací. Spisovatel poslechl nejmenší čtenáře

Kapříka Matlíka, hrdinu čtyř dílů oblíbené dětské knížky, dvaatřicetiletý...

Kapřík Metlík, hrdina čtyř dílů oblíbené dětské knížky, která si získala srdce už tisíců čtenářů, se vypraví i za moře....

D1 bude v noci u Velkého Meziříčí kvůli opravě nadjezdu zavřená

Nehoda několika nákladních aut a dodávek se stala na 139,5. kilometru dálnice...

Ředitelství silnic a dálnic uzavře obousměrně o půlnoci na neděli dálnici D1 u Velkého Meziříčí. Důvodem je...

Frekventovaná jihlavská ulice je v šachu. Úpravy se protáhnou do října

Rekonstrukce páteřní jihlavské silnice se zdržela v krajském městě Vysočiny z...

Chaos a stavební pauza v rozkopané rušné Hradební ulici v Jihlavě jsou dalším dopadem sporu, komu patří kanalizační a...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz