Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. června 2020 Norbert

Vášeň pro staré stroje vedla Wimmerovy k nápadu otevřít v Telči muzeum

  14:19aktualizováno  14:19
V areálu někdejší pily v Telči vznikne velká turistická atrakce. Rod sběratelů se tam totiž s pomocí přátel chystá od léta zřídit technické muzeum plné historických strojů. Tato vášeň se v rodu dědí z pokolení na pokolení. Historické exponáty nyní mají poschovávané porůznu - po garážích i dílnách.

V prostorách bývalé pily v Telči vzniká technické muzeum historických strojů. Na snímku Aleš Wimmer. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Jan Wimmer už spoustu let sbírá stará auta, motorky i dětské kočárky a v Telči sdružuje spolek velocipedistů. Nadšený sběratel přenesl vášeň i na syna Aleše. Ten rodinnou tradici posunul o kus dál a společně s otcem dokončuje velkolepý sen - vlastní technické muzeum historických skvostů. Sídlit bude v Telči, v areálu někdejší pily.

Návštěvníkům nabídne vedle historických vozů i technické starožitnosti z domácností. Perličkou bude třeba i zubní vrtačka z období kolem roku 1900.

Myšlenka zřídit pro exponáty historických strojů vlastní muzeum zrála v otci a synovi zhruba deset let. "Uvažovali jsme už delší dobu někde nějaký objekt koupit a udělat z něj muzeum," řekl Aleš Wimmer.

Nakonec se jim naskytla možnost odkoupení bývalé pily. "Pilu jsme koupili v září a od té doby jsme tam se synem nastěhovaní," uvedl starší z rodu Wimmerů.

"Je to technická památka, prostor s hezkým krovem, kam se naše technika bude hodit," je přesvědčený Aleš.

Spolu s partou nadšenců se pustili do rekonstrukce. "Chceme budovu vrátit co do nejpůvodnějšího stavu, nevymýšlíme žádnou modernu, snažíme se ctít původní objekt," popsal postup rekonstrukce syn sběratele.

Historické vozy, motorky, kola i kočárky

Doposud mají Wimmerovi své exponáty uschovány po dílnách a garážích. "V Telči kromě zámku a náměstí nic není, mělo by to být zase další lákadlo pro turisty," dodal Aleš Wimmer.

Výstavní plocha bude mít rozlohu 800 metrů čtverečních. Stát na ní bude asi dvacet historických automobilů převážně z období před druhou světovou válkou, zhruba stejný počet motocyklů, své místo si najdou i přibližně tři desítky historických dětských kočárků a přibližně stejný počet bicyklů.

Sbírku exponátů rodiny Wimmerů by v muzeu měly postupně doplnit i další historické stroje jiných sběratelů. "Mám přislíbeno od kamarádů, kteří také mají historické stroje, že mi něco do sbírky půjčí," dodal mladší ze sběratelů. Ten se nebrání oživování prostoru i dalšími zapůjčenými exponáty z jiných muzeí.

Náklady vystoupají do milionů, dotace nevyšly

V červnu by sběratelé chtěli do muzea stěhovat první exponáty, a o měsíc později poprvé muzeum otevřít. "V interiérech je většina věcí hotova, stačí vymalovat a nainstalovat zabezpečovací techniku," dodal Aleš Wimmer.

Rekonstrukce budovy podle slov Wimmera staršího zabere dohromady asi osm měsíců každodenní dřiny, včetně víkendů. Podle Aleše Wimmera půjdou náklady na vybudování muzea do milionů.

S návratností přitom nadšenci do historické techniky nepočítají. "Budeme rádi, když si muzeum vydělá na svůj provoz," přiznal Wimmer mladší. Na rekonstrukci sběratelé zkoušeli sehnat i dotace, ale neuspěli. Pilu v Telči založil Leopold Podstatský roku 1873. V roce 1941 byla přestavěna.

  • Nejčtenější

Chceme upozornit na čechizaci Moravy, říká muž, který maloval hranice

Vlnu diskusí vzbudili značkaři, kteří před měsícem na šesti místech namalovali na silnice historické zemské hranice...

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

Stavba nového obchvatu Beranova odřízla majitele lesů od jejich stromů

Historicky největší dopravní stavba Kraje Vysočina, kterou je obchvat Velkého Beranova, znepříjemňuje život majitelům...

Kvůli stavbě malého dopravního terminálu ve Žďáře zavřou důležitou ulici

Pokácením borovic a frézováním vozovky začala ve Žďáře nad Sázavou stavba malého přestupního terminálu pro městskou...

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.

Najdete na iDNES.cz