Nejstarší jihlavský autobus znovu prokoukne, opraví ho bohatý sběratel

  14:24aktualizováno  14:24
Nejstarší jihlavský autobus začal jezdit před sedmi desítkami let jako první ve městě. Do té doby vozily Jihlavany jen v tramvaje. Ve svých 24 letech se z autobusu proměnil v družstevnický sklad. A teď se chystá, že opět vyjede v plném lesku.

Nejstarší jihlavský autobus zamířil v roce 2008 po železnici do Krnova. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vzácný vůz se dostal do rukou zámožného sběratele, který kompletně zaplatí jeho opravu. "Už jsme k němu autobus převezli," řekl předseda sdružení Za záchranu historických trolejbusů a autobusů Luděk Bohuňovský.

Sedmdesátiletý vrak stál poslední léta v Krnově na severní Moravě. Členové sdružení ho tam odvezli v roce 2008 z Jihlavy po železnici. Generální oprava se měla odehrát v krnovské firmě Olpas Moravia. Cena renovace se tehdy odhadovala na více než milion korun. Z finančních důvodů k tomu ale nakonec nedošlo.

Pak se Luděk Bohuňovský a jeho kolegové domluvili s podnikatelem, pro něhož jsou historické autobusy koníčkem. A protože vede úspěšnou stavební firmu, má i dostatek peněz na opravu.

"Dva autobusy už se mu v minulosti podařilo kompletně zrekonstruovat. Byl jsem se za ním osobně přesvědčit. Dělá to kvalitně, odpovědně a rychle. Má k dispozici i velmi šikovné karosáře," doplnil Bohuňovský.

Jihlavské občanské sdružení nyní podepíše se sběratelem smlouvu o spoluvlastnictví autobusu. "Do té doby nechce být jmenován. Prozradím jen, že autobus je nyní v Královéhradeckém kraji," nechal v celém příběhu trochu tajemna Luděk Bohuňovský.

Oprava by podle něj měla začít v letošním roce. Po jejím dokončení se autobus bude objevovat při různých příležitostech i v Jihlavě. Nyní už sběratel shání náhradní díly. Škodovka vznikala za protektorátu, takže mnoho součástek mělo původ v Německu.

Vrak bez motoru sloužil jako sklad družstevníkům

Unikátní vůz dokazuje, že nejenom osudy lidí jsou plné zvratů. Vůbec první jihlavský městský autobus poprvé vyjel v roce 1942 z tehdejšího náměstí Adolfa Hitlera do Bedřichova. Do té doby jezdily v Jihlavě pouze tramvaje.

V autobuse se odehrál kus historie města. Objevil se i v televizním pořadu Hledání ztraceného času, když po válce odvážel Němce z jihlavského náměstí. Zpočátku byl vybaven dvěma systémy pohonu - naftovým a dřevoplynovým. Po generální opravě v roce 1951 jezdil již jen na naftu. Z ulic definitivně zmizel v roce 1966.

Potom, co přestal vozit cestující, koupili ho jako vrak bez motoru družstevníci z jedné vesnice na Vysočině. A udělali si z něj sklad. Pak si ho vzal za stejným účelem soukromý majitel a odtáhl unikát do lesa.

Později stál veterán bez využití. V té době se o něm dozvědělo jihlavské sdružení. Jeho členové vyrazili do lesa a našli na rezavém plášti výrobní štítek psaný v češtině i němčině. A odtáhli si vrak na tyči.

Podobných škodovek se vyrobilo v Mladé Boleslavi okolo sta. Každý kus byl ale ve své podstatě originál, protože zákazníci měli různé požadavky na tvar karoserie. Proto je jihlavský vrak tak vzácný.

Tramvaj se nedaří získat

Jihlavská tramvaj, která vyrazila poprvé na trať 26. srpna 1909, sloužila...

Jihlavská tramvaj, která vyrazila poprvé na trať 26. srpna 1909, dnes sloužíb jako kůlna ve vsi na Opavsku.

Zajímavý osud má i jedna jihlavská tramvaj, která vyrazila poprvé na trať 26. srpna roku 1909. Členové sdružení ji vypátrali na zahradě v jedné vesnici na Opavsku.

Pro současného majitele je jen skladem na seno a nářadí. Luděk Bohuňovský plánoval její převoz do Jihlavy. To se ale dodnes nepovedlo. Majitel totiž chce za tramvaj náhradu - novou kůlnu na seno a nářadí.

Naposledy se o vrak zajímalo Technické muzeum v Brně. "Podle mých posledních zpráv to ale nedopadlo," dodal Bohuňovský.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Benešová doporučila odškodnit klienty H-Systemu mimořádným opatřením

Bývalí klienti H-Systemu si byty v Horoměřicích dostavěli svépomocí. (24....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné vyřešit odškodnění klientů...

Zeman jmenuje ministrem kultury Zaorálka, kritika koalice ČSSD s Babišem

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Prahou prošlo podle Milionu chvilek deset tisíc lidí. Dorazili na Hrad

V Praze se vzpomínalo na potlačení demonstrací před padesáti lety (21. srpna...

Průvod demonstrantů, který před sedmou hodinou večer vyšel z Václavského náměstí, dorazil na Hrad o dvě hodiny později....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz