Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. března 2023 Světlana

Meziříčí nabízí na dlouho poslední městské parcely. Kdo je získá, určí los

  16:20
Pár minut od centra i od nájezdu na D1, a přitom v docházkové vzdálenosti do přírody. To je velkomeziříčská lokalita Hliniště. Právě zde město připravuje k prodeji 21 parcel pro rodinné domy. Zájemci mají na dlouho poslední možnost si stavební pozemek od města koupit. Musí ale mít štěstí.

Rozvojová lokalita Hliniště na západním okraji Velkého Meziříčí počítá až s šesti desítkami parcel pro rodinné domy (na snímku vlevo dole). V dohledné době však město plánuje pouze letošní prodej 21 pozemků. Vzhled nemovitostí, jež na nich vyrostou, bude dán územní studií. | foto: Tomáš Adam

V nejbližších letech radnice ve Velkém Meziříčí vznik další lokality pro rodinné domy neplánuje. „Spíš budeme připravovat podmínky pro bytovou výstavbu. Poptávka po nájemním bydlení rapidně roste. A dá se očekávat, že do budoucna poroste ještě víc, protože to bude pravděpodobně jediné, co si bude moci většina lidí dovolit,“ míní velkomeziříčský starosta Alexandros Kaminaras (Společně VM).

Síťování, terénní úpravy a další přípravy parcel na západním okraji města jsou teď hotovy zhruba ze třiceti procent. „Na staveništi už je vidět opěrná zeď a v terénu se rýsují další ulice,“ popsala stav ze závěru ledna Zuzana Najtová, mluvčí radnice.

Stavba za přibližně 48 milionů korun sice zatím postupuje dle harmonogramu. Kvůli výkyvům počasí brzdícím výkopové práce však město lokalitu převezme zřejmě až v červnu, a ne v květnu, jak bylo v plánu.

„To pro nás ale zásadní roli nehraje. My chceme mít především kvalitně připraveny jak pozemky, tak jejich prodej. Rovněž i prezentaci celého souboru pravidel pro budoucí stavebníky, ke kterým se budou muset podpisem smlouvy zavázat,“ nastínil Kaminaras.

Bivakování před úřadem po týdnu skončilo, Žďár zapsal zájemce o parcely

Vedení města nechce totiž na Hliništích ulice, kde budou vedle sebe například bungalovy a třípodlažní vícegenerační domy.

„A neradi bychom tu také měli přehlídku všech materiálů z Hornbachu. Nejde nám o to někoho omezovat, ale nastavit mantinely pro fantazii stavebníků tak, aby vznikla krásná rezidenční lokalita, ve které se bude dobře žít a bude vypadat kultivovaně i za třicet let,“ objasnil starosta.

Mantinely pro parametry

Pro celou rozvojovou plochu byla tedy zadána územní studie, která stanoví jasná pravidla pro výstavbu. „Bude předem daný maximální počet podlaží novostaveb, typ a sklon střech, nejvýše přípustná zastavěná plocha pozemku, přípustné barvy a materiály fasád a plotů nebo vzdálenost rodinných domů od společných hranic pozemků,“ vyjmenovala Najtová.

Architektka Eva Uchytilová by měla územní studii předat do dubna, aby měla radnice dostatek času výsledky ukázat budoucím zájemcům ještě před zahájením prodeje parcel. K tomu by mělo dojít zhruba v polovině letošního roku.

Jistá zatím není cena, za niž budou pozemky o velikosti kolem tisíce metrů čtverečních nabízeny, ani forma prodeje. „Podle našich předběžných odhadů by ceny za pozemek mohly činit od 2,5 až po 3,5 milionu korun,“ uvedl Kaminaras.

Suma bude podle něj vycházet z reálných nákladů stavby. Ty jsou přibližně 48 milionů korun, tato částka se však může v průběhu stavebního procesu ještě změnit. Vše se následně přepočítá na velikost každého pozemku.

Sejde-li se více zájemců, bude se losovat

Rovněž formu prodeje ještě radnice nezveřejnila. S největší pravděpodobností půjde ale o losování za účasti notáře, bude-li o pozemek za zafixovanou cenu více zájemců. Těch předběžných se už nyní hlásí přes třicet.

„Nic transparentnějšího a férovějšího v ruce nemáme. Existuje pak samozřejmě ještě možnost, jak to dělali třeba ve Žďáře nad Sázavou, kdy lidé stojí tři dny frontu před úřadem. To asi nějakým způsobem spravedlivé je, ale připadá nám to trochu nedůstojné,“ podotkl starosta.

Další možnost - dražba - by městu mohla přinést zisk. „V dnešní době je ale podle mě spíš prioritou, abychom pozemky vůbec prodali a vynaložené náklady se nám vrátily,“ řekl Kaminaras.

Pro město je výhodnější bytová výstavba

Potvrdil také, že na nejbližší roky město žádné další pozemky pro rodinnou výstavbu připravovat a prodávat neplánuje, byť je lokalita Hliniště koncipována jako rozvojová. Celkem se tu počítá se vznikem šesti desítek parcel, budovaných ve třech etapách. Ta nynější je první.

„Takovému konceptu teď ale nenahrává doba, ceny na stavebním trhu ani výše úrokových sazeb. Kdybychom měli jen lokality s rodinnými domy, vznikne spousta kilometrů silnic, chodníků, zelených pásů i mobiliáře, o něž se ale nebudeme moci starat, protože na to prostě nebudeme mít peníze. Taková čtvrť negeneruje dostatečný příjem na to, aby se z něj pokryla její budoucí údržba,“ vysvětlil starosta s tím, že jde o neudržitelný způsob rozvoje města.

Zahrádky jsou pryč. V lokalitě Na Nebi vznikne parkoviště a parcely

Vzhledem k hustotě zalidnění je dnes dle jeho názoru mnohem výhodnější bytová výstavba. Na ni se nyní chtějí ve městě zaměřit a vytvářet vhodné podmínky pro její rozvoj.

V Hliništích se ale bude i přesto stavět silnice a kanalizační a vodovodní řady, jež budou dimenzovány tak, aby v budoucnu sloužily pro případný další rozvoj oblasti.

„Je tedy možné, že se část nákladů na úsek, který by měl do budoucna sloužit i dalším lokalitám, promítne do ceny letos prodávaných pozemků a poměrově ji tak poníží. Nic z toho však není rozhodnuto, jde spíš o teoretické úvahy,“ zdůraznil Kaminaras.

  • Nejčtenější

Náledí, náraz autobusu. Matka s dvěma syny přišla ve vteřině o bydlení i práci

Premium Byla sobota 25. února nedlouho po poledni. Sněžilo, silnice namrzaly. Matka samoživitelka Eva Vrátná byla se dvěma syny...

Zemřel František Prosecký, velký bystřický sběratel s tatrováckým srdcem

Rodina a přátelé se jen těžko vyrovnávají se zprávou o úmrtí Františka Proseckého z Bystřice nad Pernštejnem. Známý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdy mám pocit, že jsem právě spadl z Měsíce, komentuje Jiří Holík dnešní svět

Premium Legendární hokejový útočník Jiří Holík na první pohled vypadá, jako by se ho ubíhající čas absolutně netýkal. V...

V bílé tmě na D1 bouralo 231 aut, od největší nehody v Česku uplynulo 15 let

Vraky aut, na dvacet tisíc lidí uvězněných v kolonách a několik hodin neprůjezdná dálnice D1. Tak před patnácti lety...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při střetu dvou aut na Žďársku zemřela mladá řidička, další člověk byl zraněný

Při střetu dvou aut v sobotu večer u Stržanova na Žďársku zemřela dvacetiletá řidička, zraněním podlehla na místě....

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Loučení se zimou má v Ransku podobu bílých koberců z bledulí jarních

Na Vysočině mohou lidé rok co rok touto dobou obdivovat bleduloviště. A to na celé řadě míst. Známá je například...

Pelhřimovská nemocnice zavedla první automat na bezlepkové potraviny

Vstřícnější k lidem s alergií na lepek a s celiakií jsou nemocnice na Vysočině. Kromě bezlepkové stravy, která se stala...

Bodla se sama, domluvila se se sestrou. Soud vrahovi neuvěřil, dostal 13 let

Vrchní soud v Olomouci potvrdil trest uložený brněnským krajským soudem Slováku Tiboru Suranovskému, který je tak...

Zemřel František Prosecký, velký bystřický sběratel s tatrováckým srdcem

Rodina a přátelé se jen těžko vyrovnávají se zprávou o úmrtí Františka Proseckého z Bystřice nad Pernštejnem. Známý...

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Bez milionu pro mercedes nelez. V testu autodealerů jsme skončili na rohožce

Exkluzivně Kvůli ekonomické nejistotě se Češi do nákupu nového vozu nehrnou. Mnohým autosalonům jako by na tom pramálo záleželo,...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...