Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Meziříčí nabízí na dlouho poslední městské parcely. Kdo je získá, určí los

  16:20
Pár minut od centra i od nájezdu na D1, a přitom v docházkové vzdálenosti do přírody. To je velkomeziříčská lokalita Hliniště. Právě zde město připravuje k prodeji 21 parcel pro rodinné domy. Zájemci mají na dlouho poslední možnost si stavební pozemek od města koupit. Musí ale mít štěstí.

Rozvojová lokalita Hliniště na západním okraji Velkého Meziříčí počítá až s šesti desítkami parcel pro rodinné domy (na snímku vlevo dole). V dohledné době však město plánuje pouze letošní prodej 21 pozemků. Vzhled nemovitostí, jež na nich vyrostou, bude dán územní studií. | foto: Tomáš Adam

V nejbližších letech radnice ve Velkém Meziříčí vznik další lokality pro rodinné domy neplánuje. „Spíš budeme připravovat podmínky pro bytovou výstavbu. Poptávka po nájemním bydlení rapidně roste. A dá se očekávat, že do budoucna poroste ještě víc, protože to bude pravděpodobně jediné, co si bude moci většina lidí dovolit,“ míní velkomeziříčský starosta Alexandros Kaminaras (Společně VM).

Síťování, terénní úpravy a další přípravy parcel na západním okraji města jsou teď hotovy zhruba ze třiceti procent. „Na staveništi už je vidět opěrná zeď a v terénu se rýsují další ulice,“ popsala stav ze závěru ledna Zuzana Najtová, mluvčí radnice.

Stavba za přibližně 48 milionů korun sice zatím postupuje dle harmonogramu. Kvůli výkyvům počasí brzdícím výkopové práce však město lokalitu převezme zřejmě až v červnu, a ne v květnu, jak bylo v plánu.

„To pro nás ale zásadní roli nehraje. My chceme mít především kvalitně připraveny jak pozemky, tak jejich prodej. Rovněž i prezentaci celého souboru pravidel pro budoucí stavebníky, ke kterým se budou muset podpisem smlouvy zavázat,“ nastínil Kaminaras.

Bivakování před úřadem po týdnu skončilo, Žďár zapsal zájemce o parcely

Vedení města nechce totiž na Hliništích ulice, kde budou vedle sebe například bungalovy a třípodlažní vícegenerační domy.

„A neradi bychom tu také měli přehlídku všech materiálů z Hornbachu. Nejde nám o to někoho omezovat, ale nastavit mantinely pro fantazii stavebníků tak, aby vznikla krásná rezidenční lokalita, ve které se bude dobře žít a bude vypadat kultivovaně i za třicet let,“ objasnil starosta.

Mantinely pro parametry

Pro celou rozvojovou plochu byla tedy zadána územní studie, která stanoví jasná pravidla pro výstavbu. „Bude předem daný maximální počet podlaží novostaveb, typ a sklon střech, nejvýše přípustná zastavěná plocha pozemku, přípustné barvy a materiály fasád a plotů nebo vzdálenost rodinných domů od společných hranic pozemků,“ vyjmenovala Najtová.

Architektka Eva Uchytilová by měla územní studii předat do dubna, aby měla radnice dostatek času výsledky ukázat budoucím zájemcům ještě před zahájením prodeje parcel. K tomu by mělo dojít zhruba v polovině letošního roku.

Jistá zatím není cena, za niž budou pozemky o velikosti kolem tisíce metrů čtverečních nabízeny, ani forma prodeje. „Podle našich předběžných odhadů by ceny za pozemek mohly činit od 2,5 až po 3,5 milionu korun,“ uvedl Kaminaras.

Suma bude podle něj vycházet z reálných nákladů stavby. Ty jsou přibližně 48 milionů korun, tato částka se však může v průběhu stavebního procesu ještě změnit. Vše se následně přepočítá na velikost každého pozemku.

Sejde-li se více zájemců, bude se losovat

Rovněž formu prodeje ještě radnice nezveřejnila. S největší pravděpodobností půjde ale o losování za účasti notáře, bude-li o pozemek za zafixovanou cenu více zájemců. Těch předběžných se už nyní hlásí přes třicet.

„Nic transparentnějšího a férovějšího v ruce nemáme. Existuje pak samozřejmě ještě možnost, jak to dělali třeba ve Žďáře nad Sázavou, kdy lidé stojí tři dny frontu před úřadem. To asi nějakým způsobem spravedlivé je, ale připadá nám to trochu nedůstojné,“ podotkl starosta.

Další možnost - dražba - by městu mohla přinést zisk. „V dnešní době je ale podle mě spíš prioritou, abychom pozemky vůbec prodali a vynaložené náklady se nám vrátily,“ řekl Kaminaras.

Pro město je výhodnější bytová výstavba

Potvrdil také, že na nejbližší roky město žádné další pozemky pro rodinnou výstavbu připravovat a prodávat neplánuje, byť je lokalita Hliniště koncipována jako rozvojová. Celkem se tu počítá se vznikem šesti desítek parcel, budovaných ve třech etapách. Ta nynější je první.

„Takovému konceptu teď ale nenahrává doba, ceny na stavebním trhu ani výše úrokových sazeb. Kdybychom měli jen lokality s rodinnými domy, vznikne spousta kilometrů silnic, chodníků, zelených pásů i mobiliáře, o něž se ale nebudeme moci starat, protože na to prostě nebudeme mít peníze. Taková čtvrť negeneruje dostatečný příjem na to, aby se z něj pokryla její budoucí údržba,“ vysvětlil starosta s tím, že jde o neudržitelný způsob rozvoje města.

Zahrádky jsou pryč. V lokalitě Na Nebi vznikne parkoviště a parcely

Vzhledem k hustotě zalidnění je dnes dle jeho názoru mnohem výhodnější bytová výstavba. Na ni se nyní chtějí ve městě zaměřit a vytvářet vhodné podmínky pro její rozvoj.

V Hliništích se ale bude i přesto stavět silnice a kanalizační a vodovodní řady, jež budou dimenzovány tak, aby v budoucnu sloužily pro případný další rozvoj oblasti.

„Je tedy možné, že se část nákladů na úsek, který by měl do budoucna sloužit i dalším lokalitám, promítne do ceny letos prodávaných pozemků a poměrově ji tak poníží. Nic z toho však není rozhodnuto, jde spíš o teoretické úvahy,“ zdůraznil Kaminaras.

  • Nejčtenější

Padělatel zfalšoval lístky na mistrovství za 600 tisíc. Podvedl i překupníka

16. května 2024  12:24,  aktualizováno  12:41

Policisté zadrželi muže z Pelhřimovska, který ve velkém falšoval a prodával vstupenky na...

Města na Vysočině nabízejí dřevo zdarma. Zájemci si ho musí sami nasekat

16. května 2024

Premium Palivové dříví na zimu nebo třeba na letní sezonu na chatě nemusejí lidé vždy draze kupovat....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Králík by Rusy přizval: Jejich vyřazení popírá staroolympijské myšlenky

19. května 2024

Premium Ve své době patřil k absolutní gólmanské špičce. A to nejen na domácím hokejovém poli, ale i v...

Na Jihlavsku spadlo malé letadlo. Pilot na místě zahynul, škoda činí dva miliony

13. května 2024  16:34,  aktualizováno  14.5 8:58

V katastru obce Luka nad Jihlavou došlo v pondělí před půl čtvrtou odpoledne k pádu dvoumístného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do Žďáru přijela druhá největší pouť v republice, atrakcí je přes stovku

15. května 2024  12:09

Dvacetitisícový Žďár se výrazně zalidní. Tento týden tam začala tradiční svatojánská pouť, která...

Kouč jihlavských fotbalistů: Jarní část nás brutálně vyfackovala

21. května 2024  10:24

V posledních letech se výsledky jihlavských fotbalistů opakovaně omlouvaly tím, že Vysočina má k...

Kamiony z centra Brodu mizí, křižovatky na průtahu by měly ještě zrychlit

21. května 2024  8:51

Před šesti měsíci to bylo utrpení, dnes rychlá a plynulá jízda. Za poslední půlrok se Havlíčkův...

Jihlavská zoo se raduje, hejno zdejších plameňáků se čile rozrůstá

20. května 2024  15:56

V jihlavské zoo, nejnavštěvovanější turistické atrakci na Vysočině, se rozrůstá už tak početná...

O NHL jsem bohužel přišel. Válek vzpomíná i na titul z MS a jízdu směr Podbaba

20. května 2024  14:59

Ve své době byl největším oblíbencem jihlavského publika. Na Horácký zimní stadion se v 80. letech...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....