Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ledeč odkládá stavbu bazénu, radnici vystrašil covid i rostoucí náklady

  8:49
Projekt krytého plaveckého bazénu v Ledči nad Sázavou je ve velkých problémech. Plán na jeho výstavbu, který radnice před rokem svým obyvatelům hrdě představila, se prozatím neuskuteční. Důvodem jsou na dnešní dobu příliš vysoké pořizovací i provozní náklady.

Takto by měl vypadat nový bazén v Ledči nad Sázavou - pokud se ho radnice někdy rozhodne postavit. Prozatím projekt odložila na neurčito. | foto: Městský úřad Ledeč nad Sázavou

„V současné době je celý projekt u ledu. Nerušíme ho, ale také v něm nepodnikáme žádné další kroky. Musíme znovu popřemýšlet, zda takové zařízení má pro město velikosti Ledče vůbec smysl,“ říká Zdeněk Tůma, starosta pětitisícového sídla na západě Havlíčkobrodska.

Ještě loni v únoru přitom na radnici vládlo odhodlání a nadšení. Ankety mezi obyvateli opakovaně potvrdily, že je to právě krytý bazén, který občanům ve městě nejvíce chybí. Ledeč si nechala vypracovat studie a s bazénem za 110 milionů korun počítala.

Že je to oprávněná investice a že se vyplatí, si vedení města opět potvrdilo od obyvatel v únoru v další anketě. Tu ostatně používají v Ledči při rozhodování o důležitých investicích poměrně často. „Její výsledky vyšly ve prospěch bazénu,“ konstatoval Tůma.

Jenže přišel loňský březen a období covidu. A to veškeré plány radnice i toužebná očekávání obyvatel města rozmetalo na kousíčky.

„V tuto chvíli nepřipadá stavba bazénu v úvahu. Snížily se nám daňové příjmy, momentálně je rozpočet na hraně. A jak nyní vidíme, problémy jsou i se samotným provozem bazénů,“ vysvětluje, proč se situace otočila o 180 stupňů, ledečský starosta.

Bazény jsou zavřené, ale náklady se hromadí

Kvůli vládním nařízením a omezením proti šíření koronaviru jsou už dlouhou dobu veškerá obdobná volnočasová a wellnessová zařízení zavřená. Nikdo nedokáže říct, jak dlouho tento stav potrvá. Příjmy ze vstupného jsou na nule, ale náklady, byť menší, se hromadí i nadále.

„Jednali jsme o tom i se zástupci Asociace bazénů a saun České republiky. Ti si opakovaně stěžují, že provoz i bez covidu je stále dražší a dražší. Opravdu přemýšlíme, zda by se jeho pořízení vyplatilo,“ svěřuje se Zdeněk Tůma.

Ještě loni na sklonku zimy se vedení města takových věcí vůbec neobávalo. Po městech v okolí si zjišťovalo, jak je provoz obdobných zařízení drahý, a k ruce mělo několik variant. „Ročně to určitě nebudou žádné desítky milionů,“ poznamenal tehdy Tůma.

Leč období covidu a pokles příjmů města uvažování radnice výrazně změnily. „Máme ještě zimní stadion a další areály. Hradit v současné době provoz jakéhokoliv sportoviště je velmi ztrátové. Nechceme jít ještě hlouběji,“ vzkazuje starosta dnes.

Projekt, který měl být podle původních plánů dokončen do tří let, tak zatím zůstane v šuplíku. Pokud se v budoucnu situace s příjmy města či s odhadovanými náklady na provoz změní, vedení města rádo projekt opráší a dokončí.

„Nerušíme ho, jen ho odkládáme na neurčito. Veškeré pozemky v lokalitě si ponecháme, prodávat je nebudeme. V platnosti zůstávají i veškeré další plány v dotčené oblasti,“ prohlásil Zdeněk Tůma.

S bazénem se mělo proměnit celé území

Krytý bazén měl vyrůst na severním okraji města, na místě zahrádkářské kolonie vedle prodejny Pramen a mateřské školy. Hlavní architektka Barbora Hejtmánková do projektu zakomponovala urbanistické řešení celého území nad sídlištěm.

Přeměna se měla týkat hlavně ploch podél ulice Ke Stínadlům nad školkou. Vedle bazénu se měla rozšířit vilová čtvrť, vzniknout měly nové ulice, chodníky i parkoviště.

Samotný objekt pětadvacetimetrového bazénu a patřičného zázemí v podobě šaten, sprch a saunového wellness centra měla tvořit dvoupatrová budova. Součástí bazénové vany měl být záliv s vodními atrakcemi včetně skluzavky, vedle mělo být brouzdaliště pro děti.

Radnice původně zvažovala tři cenové nabídky. Nejlevnější stavba dle vnitřního uspořádání a vybavení by přišla na 91 milionů korun, nejdražší varianta na 143 milionů. Vedení města nakonec zvolilo variantu prostřední za 110 milionů korun s DPH.

Mezi obyvateli Ledče nad Sázavou je bazén žádaný hlavně proto, že v okolí podobná možnost koupání není. Nejbližší bazén je v pětatřicet kilometrů vzdáleném Havlíčkově Brodě. Lidé z Ledečska rovněž mohou krytý bazén navštívit v Pelhřimově, Jihlavě nebo ve středočeské Vlašimi, Čáslavi a Kutné Hoře.

  • Nejčtenější

Pokutují ho za stání před garáží, která mu patří. Strasti s parkováním v Jihlavě

11. června 2024

Premium Nový systém parkování v Jihlavě přináší podle hlášení z radnice řád a pořádek. Nicméně běžným lidem...

Nejtěžší pes miluje koupání v řece i dobrůtky, denně spořádá kilo a půl granulí

7. června 2024  16:29

Nejtěžší pes v Česku váží o desítky kilogramů víc než běžný člověk. Živit ho není žádná legrace. A...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Železný Zekon ani ve svých třiašedesáti nepolevuje. Roztrhl 12 balíčků karet

8. června 2024  18:55

Přesně po třiceti letech od svého prvního vystoupení na pelhřimovském Festivalu rekordů a kuriozit...

První hospic na Vysočině zahájí zkušební provoz, pacienty přijme na podzim

10. června 2024  8:27

Přidělat poličky, dřevěné obložení, umístit postele - a nový krajský lůžkový hospic v Havlíčkově...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci, mloci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Nadšený fanoušek Nečas se po letech sám vrátil jako hokejová hvězda

15. června 2024  10:06

Žďár nad Sázavou v pátek odpoledne vítal na Farských humnech hokejového útočníka Martina Nečase,...

Vítej mistře! Nečas přivezl do Žďáru pohár. Hlavně pro děti, říká jeho otec

15. června 2024  9:49

Pokud by existoval stroj času, s nímž by se člověk mohl přenést do roku 2010, mohl by vidět...

Historickou studnu, základy pece a sušárny cihel ve Žďáře pohltí městský obchvat

14. června 2024  15:23

Cihly, střešní tašky, dlaždice nebo třeba drenážní trubky produkovala ve velkém takzvaná „horní“...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...