Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Od perleti z Tahiti k plastu. Muzeum vypráví příběh čamrdářů v Žirovnici

  8:43
Obyvatele Žirovnice spojuje už 150 let jedno společné řemeslo - knoflíkářství. Zakladatel letité tradice si zprvu chodil pro materiál pěšky až do Vídně. Brzy se vypracoval. Nyní je ve městě i expozice věnovaná tomuto řemeslu.
Modely dam návštěvníkům muzea v pivovaru žirovnického zámku ukazují také...

Modely dam návštěvníkům muzea v pivovaru žirovnického zámku ukazují také tradiční perleťové šperky a také místa, kde se na večerních toaletách obvykle nosily. | foto: Kateřina Černohorská

Když vyrazíte na výlet do Žirovnice na pomezí Vysočiny a jižních Čech, dozvíte se toho hodně o historii knoflíkářství i práce s perletí. V muzeu v tamním zámku je třeba světelná mapa, která označuje největší naleziště perleti. K vidění je i perleť, kterou knoflíkáři používali.

"Ta, kterou používali nejdříve, pochází z Rudého moře, později se lovilo i v Perském zálivu, na Tahiti, Fidži nebo jinde v Pacifiku, ke konci 19. století začali v USA lovit říční škeble z Mississippi. Za 2. světové války se mušle nedovážely a ve velkém se začaly používat říční škeble, které perleťáři lovili v Otavě, v Dunaji, v Sávě a ve Drině," sdělila za organizátory výstavy Věra Daňhelová.

Před 1. světovou válkou fungovalo v Žirovnici šedesát dílen s více než šesti sty pracovníky. Po ní žirovnický mistr Karel Hlava starší tehdy vytvořil perleťovou mapu Československé republiky s okresy a znaky jednotlivých zemí. "Mapa není specifická jen tím, že je z perleti, zajímavé je i to, že je na ní zobrazena Podkarpatská Rus," řekla Daňhelová.

K výrobě knoflíků se využívaly škeble z Rudého moře, Perského zálivu, Tahiti, Fidži, ale i říční z Mississippi.

Perleťová mapa Československé republiky s okresy a znaky jednotlivých zemí včetně Podkarpatské Rusi.

Začínalo šest řemeslníků

S výrobou perleťových knoflíků začalo šest obyvatel města. Jejich výrobky se ovšem postupně začaly těšit velké oblibě a podnikání se rozrůstalo. Perleťářství věnovali občané města i vlastní muzeum v pivovaru žirovnického zámku.

Ve stále expozici ze 16. století si mohou návštěvníci prohlédnout nejen první knoflíky a zařízení pro jejich výrobu, podívat se však mohou i na nejnovější umělecký výtvor nebo na šperky, které se z perleti vyrábějí.

Za vším hledej lásku

Za zrodem žirovnické tradice stál Josef Žampach, který do vesnice přišel jako perleťářský tovaryš z Vídně za svou láskou Toničkou Bučkovou a založil si tam dílnu. "Jeho první knoflíky byly sice spíše pro smích, brzy se ale vypracoval," řekla o zakladateli knoflíkářství Daňhelová. "Nejdřív si dokonce musel chodit pro materiál pěšky do Vídně," prozradila.

Na konci šedesátých let měl Žampach dílnu se šesti soustruhy, v roce 1875 už u něho pracovalo na tři sta zaměstnanců. O deset let později založili perleťáři společenstvo soustružníků, které o ně mělo pečovat, dále mělo za úkol zprostředkovávat práci i vzdělávat učně.

V žirovnickém muzeu je k vidění soudek na leštění knoflíků.
V žirovnickém muzeu je k vidění šlapací perleťářský ponk z 19. století.

V žirovnickém muzeu je k vidění soudek na leštění knoflíků nebo šlapací perleťářský ponk z 19. století.

V muzeu si návštěvníci mohou prohlédnout stroje, které knoflíkáři používali v 19. století. Je to například šlapací soustruh, kamenný brousek na nářadí, dírkovačka nebo soudek na leštění.

"Knoflíky se půrovaly čili vyvrtávaly z perleťových šálek, vypůrované knoflíky se šrupovaly, rovnaly, zbavovaly kůry a uhlazovaly. Při trádování se knoflíkům dávala fazona, čili tvar. Dále se dírkovaly, leštily a třídily a nakonec se našívaly na karty," popsala složitý proces výroby Daňhelová. "Při zakládání muzea jsme si postup vyzkoušeli a není to nic jednoduchého," dodala.

V roce 1891 se žirovničtí perleťáři zúčastnili Jubilejní zemské výstavy v Praze, kde vystoupili mimo jiné i s exponáty, které si dnes mohou prohlédnout hosté zámku. "V Praze se naši knoflíkáři prezentovali znakem Žirovnice - stříbrným jednorožcem v modrém poli, přivezli tam také znak Království českého i Eiffelovku z perleťových plátků našitých na sametovém podkladu," vyjmenovala Daňhelová.

V roce 1891 se žirovničtí perleťáři zúčastnili Jubilejní zemské výstavy v...
Znak Království českého na rudém podkladu, s nímž se žirovničtí perleťáři...

Znak Žirovnice s jednorožcem a znak Království českého na rudém podkladu, s nimiž se žirovničtí perleťáři zúčastnili Jubilejní zemské výstavy pořádané v roce 1891.

V devadesátých letech postihla perleťářství krize a hodně knoflíkářů - po staru "čamrdářů" - odjelo za prací do Spojených států. "Pracovní podmínky byly tak tvrdé, že po návratu říkali, že je Amerika naučila pracovat," zmínila Daňhelová.

Z mlýnů byly fabriky

Za peníze si ovšem mohli koupit mlýny, které přestavěli na knoflíkářské továrny s vodním pohonem. "Z Ameriky si perleťáři dovezli i modernější nástroje, ve dvacátých letech 20. století je pak začali vyrábět i v Žirovnici," vysvětlila Daňhelová.

V roce 1906 mělo perleťářství elektřinu. Sortiment se rozšiřoval a zkvalitňoval a perleťáři začali kromě knoflíků vyrábět i šperky a galanterní zboží.

"Na perleťové šálky dokázali vyrýt plastické vzory, z lastur vyřezávali figury, umně sestavenými intarziemi zdobili šperkovnice, psací soupravy, pouzdra na cigarety nebo pudřenky," popsala vedoucí odboru kultury zlatou éru.

Návštěvníci Žirovnice v expozici najdou i několik nádherných hodin nebo mísu, do níž perleťáři vyryli siluety známých českých hradů a zámků.

Žirovničtí perleťáři vytvářeli na začátku minulého století i nejrůznější...
Návštěvníci Žirovnice v expozici najdou mísu, do níž perleťáři vyryli siluety...

Návštěvníci Žirovnice v expozici najdou mísu, do níž perleťáři vyryli siluety známých českých hradů a zámků, ale i ozdobné hodiny.

"Mezi lety 1941 a 1949 bylo v Žirovnici téměř sto perleťářských dílen a všechny se uživily," pokračovala Daňhelová. Po komunistickém puči v roce 1948 byly perleťářské dílny a továrny znárodněny.

Kdy začali s polyesterem?

V 60. letech trpěl oděvní průmysl nedostatkem knoflíků, což vedlo ke změnám ve výrobě. "Pracovníci začali dělat knoflíky z perleťového polyesteru. Jedna tuna nahradila šest tun přírodní perleti. Byly pětadvacetkrát levnější. V 70. letech začali provádět galvanické pokovování plastů, později vyráběli i polyamidové knoflíky. Éru stiskacích knoflíků odstartovala 80. léta," shrnula konec perleti Daňhelová.

Na začátku 90. let vznikl z národního podniku Knoflíkářský průmysl Žirovnice, který jako akciová společnost funguje dodnes. "K tradiční výrobě dnes patří knoflíky a bižuterie z přírodní perleti, tvorba knoflíků z paroží, kostí, dřeva, kokosu a palmových pecek coroza, hodně se vyrábí i z umělých hmot. Větší část výroby tvoří technické výlisky z plastů včetně vakuového pokovování pro automobilový nebo třeba stavební průmysl," nastínila Daňhelová.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

Na D1 přibudou další zákazy předjíždění kamionů. Chceme plynulý provoz, říká ŘSD

27. dubna 2024  12:27

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo u Velkého Meziříčí druhou etapu rozmísťování značek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

Nadšenec staví hlavolamy uvnitř lahví. Baví mě vymýšlet, jak to udělat, říká

21. dubna 2024  9:51

Leopold Heneš z Třebenic na Třebíčsku má neobvyklého koníčka. Skládá složité konstrukce uvnitř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrátil v protisměru felicii na střechu a utekl. Řidiče hledá policie

21. dubna 2024  10:45

Policisté z Jihlavska pátrají po řidiči, který v sobotu havaroval mezi obcemi Zvolenovice a Telč....

Je to umanutá nakažlivost, vyznává se nestor českého bluegrass Václav Kříž

28. dubna 2024  10:08

Bluegrassová kapela Pražce z Luk nad Jihlavou patří v Česku k nejdéle aktivně působícím skupinám v...

Od dětí až k áčku Třebíče. Kouč Dolníček se nebojí ani cestování: Semkne nás

27. dubna 2024  12:55

Hokejisté Horácké Slavie Třebíč v sobotu startují úvodní část přípravy na sezonu 2024/2025. A po...

Na D1 přibudou další zákazy předjíždění kamionů. Chceme plynulý provoz, říká ŘSD

27. dubna 2024  12:27

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo u Velkého Meziříčí druhou etapu rozmísťování značek...

Letí border kolie, upadá chov plazů, říká veterinář, jenž v Jihlavě lovil zebry

27. dubna 2024  9:17

Je to prý spíše způsob života než povolání. „Buď tu práci děláte naplno, nebo ji nemůžete dělat...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...