Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. června 2020 Norbert

Střední školy na Vysočině čeká radikální řez, operovat bude učitelka

  7:29aktualizováno  7:29
Ve školství se minulé krajské radě na Vysočině příliš nedařilo. Nepovedlo se rozjet optimalizaci středních škol a tak v čele resortu skončila Marie Kružíková. Školství nyní bude mít na kraji na starosti Jana Fialová, starostka a také učitelka střední školy.
Nová krajská radní pro oblast školství Jana Fialová se bude muset věnovat i nepopulárním opatřením, jako je rušení a slučování středních škol. Ilustrační snímek.

Nová krajská radní pro oblast školství Jana Fialová se bude muset věnovat i nepopulárním opatřením, jako je rušení a slučování středních škol. Ilustrační snímek. | foto: David PortMF DNES

Pět politiků zůstalo po krajských volbách v nejužším vedení kraje na stejných postech. Na čtyřech pozicích však nastaly změny. A jedna se týkala resortu školství. V tom se nepodařilo rozjet za minulé čtyři roky proces optimalizace - a tedy i nepopulární rušení - středních škol na Vysočině.

Proto v čele resortu nezůstala radní Marie Kružíková, která bude nově šéfovat kultuře a cestovnímu ruchu. Nahradí ji Jana Fialová, starostka Bransouzí a učitelka odborných předmětů na umělecko-průmyslové škole v Jihlavě-Heleníně. Vysokou školu má vystudovanou v textilním oboru, tam začínala i svou kariéru.

"Paní Fialová pochází ze školské branže, má tam dobré zkušenosti," uvedl krajský šéf ČSSD Zdeněk Chlád. "Paní Kružíková se v uplynulých čtyřech letech hodně orientovala na kulturní záležitosti a různé spolky, proto jí byl dán v radě kraje nově tento obor," doplnil Chlád.

Návrhy na rušení víceletých gymnázií nebyly šťastné

Podle starosty Humpolce Jiřího Kučery (ODS) bude potřebovat nová radní pro oblast školství, ale i vedení kraje jako celek více odvahy než v předchozím volebním období. "A myslím si také, že koncepce středního školství by měla jít i z ministerstva," doplnil Kučera.

Nepovažoval za šťastné řešení, když kraj v uplynulém období navrhoval zrušit osmiletá gymnázia v menších městech, nikoli však v těch okresních.

Podle Romana Křivánka, dalšího člena krajského výboru pro vzdělávání za ODS a ředitele krajské příspěvkové organizace Vysočina Education, si kraj nevedl ve školské politice špatně. "Paní radní Kružíková podporovala vzdělávací projekty," uvedl.

Diskuse kolem optimalizace sítě škol i podle Křivánka nepostupovala tak, jak by měla. "Nejprve se spustila, pak se jakoby smrskla na debatu o existenci víceletých gymnázií. Nakonec si starostové vymohli právo veta v otázce rušení školy. Pokud s rušením nebude město nebo obec souhlasit, tak k němu nedojde," uvedl Křivánek.

Nová radní je členkou strany, bude mít silnější pozici

"Myšlenka optimalizovat síť středních škol byla správná. Ono se to musí řešit v návaznosti na ekonomiku provozu a počty žáků. Nebylo to ale úplně dobře uchopeno v počátku - z hlediska stranických vlivů. Diskuse kolem škol v předchozím období byla někdy vnímána špatně i z hlediska našich starostů a zastupitelů," připustil Zdeněk Chlád.

Nová radní pro oblast školství Jana Fialová má podle Chláda v ČSSD silnější vazby než Marie Kružíková, která není členkou strany. "Bude hodně potřeba zaměřit se na vysvětlování - nejenom navenek na veřejnost, ale i dovnitř strany," předpokládá Chlád.

Jana Fialová postupně od Marie Kružíkové přebírá agendu. Optimalizaci středních škol na Vysočině považuje za jednu z hlavních priorit.

  • Nejčtenější

Chceme upozornit na čechizaci Moravy, říká muž, který maloval hranice

Vlnu diskusí vzbudili značkaři, kteří před měsícem na šesti místech namalovali na silnice historické zemské hranice...

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Hrad Roštejn otevírá novou prohlídkovou trasu s mraveništěm a puškami

Po více než ročním čekání se o víkendu milovníci hradu Roštejn a především rodiny s dětmi konečně dočkají. Od soboty se...

Jihlavský festival dokumentů bude o paměti a poprvé zabaví i malé děti

Paměť a vše, co s ní souvisí. To bude hlavním tématem letošního 22. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních...

Na zámku v Třebíči jsou k vidění betlémy z Filipín, Číny, Izraele i Peru

Na Vysočině jsou dvě města proslulá historií výroby tradičních lidových betlémů. Jedná se o Třebíč a Třešť. V každém z...

Outdooroví nadšenci tvoří z Víru adrenalinové Údolí sportu, přidali kola

Obec Vír ležící nedaleko Bystřice nad Pernštejnem má nakročeno k tomu stát se centrem outdoorových a adrenalinových...

Najdete na iDNES.cz