Školy na Vysočině se perou o studenty, lákají na stipendia i praxi za hranicemi

  16:48aktualizováno  16:48
Na středních školách i učilištích na Vysočině se rozpoutalo klání o nové žáky. Střední školy i učiliště již pořádají dny otevřených dveří a lákají na nejrůznější výhody. Školy mezi sebou soupeří, mluví o stipendiích a praxi v zahraničí.

Studenti Střední průmyslové školy v Třebíči | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jedním z lákadel by mohl být i nový studijní či učební obor. Na většině škol však další otevírat nebudou. Jednou z výjimek je Střední škola v Kamenici nad Lipou, kde budou moci zájemci od prvního září příštího roku nastoupit do nově vzniklého oboru Ošetřovatel.

"Půjde o obor určený zejména pro dívky, který se zaměřuje na ošetřovatelství ve zdravotnických a sociálních ústavech, pečovatelských domech a dalších podobných zařízeních. Jinak se naše nabídka nemění," vyjádřil se ředitel školy Pavel Hlaváček.

Mezi další lákadla školy v Kamenici patří i možnost absolvovat svářečské kurzy či řidičské zkoušky. Podobný obor by chtěli již v příštím roce otevřít i na Akademii ve Světlé nad Sázavou.

Ošetřovatelství je žádané

"Máme tu maturitní obor sociální péče a rádi bychom otevřeli učební obor Pečovatel-ošetřovatel. Byl by určen pro ty, kteří třeba nezvládnou maturitu nebo prostě zjistí, že na maturitní obor nemají, ale rádi by se v tomto směru vzdělávali. Doufáme, že se nám obor podaří otevřít k prvnímu září příštího roku," přeje si ředitel školy Jindřich Vodička.

Nač školy lákají

Motivační či podniková stipendia
Praxe, stáže a pobyty v zahraničí
Nové obory
Nové technologie
Možnost absolvovat svářečské kurzy a řidičské zkoušky různých druhů
Mezinárodní partnerství se zahraničními školami

Na oblíbený obor sází již několik let i Střední průmyslová škola v Třebíči. Obor Energetika je velmi žádaný. Školy jinak o budoucí studenty soupeří převážně stipendii, zahraničními praxemi či dalšími "zbraněmi".

"Kromě toho, že se sem mohou přijít žáci podívat i s rodiči na den otevřených dveří, máme i domluvu s některými základními školami. Žáky osmých či devátých tříd dovezeme naším autobusem do firmy, kde máme pracoviště. Vidí tak v praxi, jak mohou dovednosti, které u nás získají, uplatnit. A řekl bych, že to funguje," popsal boj o budoucí studenty ředitel Střední školy řemesel a služeb v Moravských Budějovicích Jaroslav Doležal, který předpokládá, že v příštím školním roce by do školy mohlo nastoupit zhruba tolik prváků jako letos.

Tedy kolem stovky. "Jsme jediná škola na Vysočině a širokém okolí, která nabízí zahradnické obory jak maturitní, tak učňovské. A o ty je u nás každoročně velký zájem. Dále jsme také široko daleko jediní, kde se zájemci mohou přihlásit do oboru Řezník-uzenář. K tomu Kraj Vysočina nabízí i motivační stipendium. Učňové navíc mohou získat i podnikové stipendium," vykreslil výhody "své" školy zástupce ředitele pro teoretické vyučování SOŠ a SOU Třešť Otakar Hofbauer.

Fotogalerie

Hotelové školy a školy cestovního ruchu tradičně lákají především na zahraniční praxe, kam své studenty vysílají na kratší či delší studijní pobyty.

"Zahraniční praxe jsou u nás velmi oblíbené, stejně tak stáže či různé projekty. Snažíme se je i nadále rozšiřovat, takže teď bychom chtěli rozjet možnost praxe v Řecku a Španělsku," vyjádřila zástupkyně Hotelové školy Světlá a Obchodní akademie Velké Meziříčí Marie Palovová.

První přijímací zkoušky se budou konat na uměleckých školách, tam se uskuteční tradičně již v lednových termínech. "K talentovým zkouškám by mělo jít na sedmdesát zájemců, což znamená, že bychom měli naplnit obě dvě třídy," uvedl ředitel Akademie ve Světlé nad Sázavou Jindřich Vodička.

Nejoblíbenějším oborem, na nějž se hlásí nejvíc zájemců, je ve Světlé obor Bytový architekt. Vodička také s povděkem kvitoval, že se vrací zájem o sklo. "Opět se nám začínají hlásit zájemci i o sklářské obory," dodal Vodička.

Akademie ve Světlé nad Sázavou je společně s Českou zemědělskou akademií v Humpolci jedinou školou, kde došlo ke slučování. Odloučené pracoviště humpolecké akademie se částečně sloučilo právě s Akademií ve Světlé.

Podle Vodičky bez výraznějších problémů. Další školy se však zatím slučovat nebudou. "Nechali jsme tuto volbu na samosprávách a ředitelích škol, nutit ke slučování nikoho nebudeme," řekla radní Kraje Vysočina pro oblast školství Marie Kružíková.

Nejčtenější

Silničáři: Máme sypat, tak sypeme. D1 na Vysočině osolili jako nikdy dřív

Dálnici D1 u Humpolce zasáhlo ve čtvrtek v poledne husté sněžení a bílá tma.

Lidé tuto dopravní tepnu neznají bez zpomalení, zúžení nebo nehod. Přesně před týdnem Ředitelství silnic a dálnic...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Úkaz Rittich. Český gólman dál ohromuje v NHL. Čím je výjimečný?

Matthew Tkachuk a brankář David Rittich z Calgary po výhře nad Coloradem.

Psal se rok 2015 a extraligový zelenáč David Rittich musel v kabině Mladé Boleslavi poslouchat nevlídná slova od...

Ředitel školy rozdal odměny a pak mu chybělo na mzdy. Ve funkci končí

Základní škola v Přibyslavi.

Základní škola v Přibyslavi bude od druhého pololetí bez ředitele. Její dosavadní šéf Petr Adam udělal chybu při...

Koalice má málo hlasů, tak přizve hlasující experty. Opozice hrozí žalobou

Ilustrační snímek

Až před soudem může skončit rozhodnutí zastupitelů v Pelhřimově. Odhlasovali si totiž, že do výborů přizvou kromě...

Další z rubriky

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Bombardér jako puma. Modeláři v Jihlavě ukazují své vojenské skvosty

Výstava modelů letadel a válečných strojů v jihlavském Muzeu Vysočiny.

Japonské Zero, britský Spitfire, ruské Jaky a Migy, německý Messerschmitt, Focke-Wulf a Junkers, americký Mustang. Též...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz