A je to tady zase. Podzim. Mlhy. Deště. Plískanice. Kratší dny. Není divu, že spolu s teplotami klesá i nálada...

Kdy naposledy jste si pomyslele, že: ...je toho na vás moc; ...nestíháte; ...byste potřebovala aspoň na měsíc zastavit čas; ...že ta čtrnáctidenní dovolená v Řecku byla tak dávno... Bylo by s podivem, kdybyste se v některém z těch povzdechů nenašla. Doba je rychlá a náročná a my sami si ji moc neulehčujeme. Přijímáme stále nové a nové výzvy, bereme na svá bedra další povinnosti. Jenže takhle to dál nejde. Pokud si chcete zachovat duševní i fyzické zdraví, je nejlepší čas zamyslet se a zvolnit. Změňte to! Změňte se!


Celé je to o vašem přístupu. Když budete chtít, aby vám bylo líp, stačí se na to zaměřit. Když v práci pocítíte úzkost, vstaňte a jděte se na chvíli projít. Alespoň jednou za den si dopřejte delší přestávku. Prostě si řekněte: „Tak a teď tu aspoň na půl hodiny nejsem pro nikoho.“ Čtěte si, poslouchejte hudbu, nebo si jen tak sedněte a dívejte se z okna.


Spousta stresů vzniká, protože fungujete jako tlakový hrnec. Spoustu věcí držíte sama v sobě. Jenže tím se dostáváte ještě do větších „obrátek“. Pokud tedy máte pocit, že nával práce nezvládáte, promluvte si se šéfem a požádejte ho aspoň na čas o klidnější režim. Je více než pravděpodobné, že po týdnu zvolnění budete zase ve své kůži a v plné síle. Stejně tak si o svých pocitech promluvte s manželem. Podle psychologů je ve vztazích zdrojem stresu špatná komunikace. Není nepsaným pravidlem, že veškerá starost o domácnost leží na vašich bedrech. Doba už je jiná.


Muži nelámou skály, aby se pak kolem nich chodilo po špičkách. Udělejte dohodu o rozdělení si starosti o děti, byt a vše s tím související. Ostatně pokud už máte doma děti ve školním věku, co třeba nechat nějakou práci na nich? Jakmile si zvyknete na nový režim a zjistíte, že máte náhle více času, začněte s tím, co jste měla dříve ráda. Zase začněte chodit cvičit, tancovat, nebo se přihlaste do kulinářského institutu – výsledky pak jistě ocení i zbytek rodiny... Také se nesnažte být dokonalá, mnohem víc vám sluší lehká bohémskost...A ještě jedna rada:


Dýchejte! Je to stará jogínská technika. I v největším stresu totiž pomáhá, když se vám podaří zklidnit dech.


  8:22,  aktualizováno  25. března 2019 19:28