Doporučujeme

Superpotraviny nemusejí stát tisíce. Které pořídíte za hubičku?

  • 0
Neutrácejte zbytečně za drahé exotické suroviny, když v naší zeměpisné šířce rostou hotové zázraky pro zdraví. Co by vám teď na podzim nemělo v jídelníčku chybět?

Zázračné zelí

Pro kvašení se hodí zelí pozdní, které roste v pevných hlávkách a nemá silnou...

Nakrouhejte hlávku zelí, přidejte trochu strouhané mrkve nebo kopr, zakápněte olejem a máte hotový podzimní salát pro celou rodinu. A když nebudete líní, můžete nechat zelí zkvasit. Vyrobíte si tak super zdravou bombu! 

Kysaná zelenina obsahuje probiotika podporující dobré fungování trávicí soustavy. Mléčná kyselina usnadňuje trávení bílkovin a cukrů a přispívá k lepšímu vstřebávání vápníku i ke snižování cholesterolu v krvi. Navíc díky kvašení si zelí zachová dostatek vitaminů a minerálů, čímž posiluje naši obranyschopnost. Ostatně co jiného jedli naši předci? Exotické potraviny nebyly k mání, kdežto zelí se našlo v každé domácnosti.

Z dalších výživových složek zmiňme antioxidanty, jedním z nich je i vitamin C. V syrovém stavu je ho v zelí nejvíce, v tomto směru červená varianta předčí bílou klasiku.

Dnes už asi každý ví, že antioxidanty bojují s přemírou volných radikálů v organizmu. Antioxidanty potřebuje každý, ve větší míře pak hlavně ti, kdo se špatně stravují, hodně nervují nebo kouří. Kdybyste je dali na pomyslné misky vah a volné radikály nechali dlouhodobě převažovat nad antioxidanty, nechtěně byste přispěli k rozvoji srdečně-cévních chorob, degenerativnímu onemocnění mozku či nádorovému bujení.

Řepa bude mít říz

Červená řepa

Pokud si nechcete obarvit prsty, jsou na zpracování řepy nejlepší jednorázové rukavice, ale to je snad jediné minus téhle zeleniny. Podobně jako v případě zelí nabízí pohlazení pro střeva v podobě vlákniny.

V bulvách si doslova lebedí mnohé vitaminy a minerály, například železo, zinek, hořčík nebo draslík, který brání zadržování vody v těle, snižuje krevní tlak, chrání před vznikem ledvinových kamenů a je nezastupitelný v prevenci osteoporózy, neboť „brzdí“ nadměrné ztráty vápníku.

I Česko má své superpotraviny!

Z vitaminů vyzdvihněme „béčka“. Například B6 je důležitý pro podporu paměti a v době zvýšené psychické zátěže podporuje aktivitu enzymů. A vitamin B9 (kyselina listová) je spolu s dalšími „béčky“ a železem potřebný nejen pro krvetvorbu.

Víte, že výrazně sníženou hladinu této kyseliny mají lidé s jednostrannou stravou a kuřáci? Vlastně se opět oklikou vracíme k tomu, jak je důležité správně jíst a dodržovat známá pravidla zdravého životního stylu. Červená řepa je i vhodná prevence proti problémům se srdcem a prospívá také nervovému systému.

A co z ní uvařit? Zkuste polévku s křenovými knedlíčky. Nebo jděte do luxusního carpaccia, které ještě vylepšete zázvorovou šťávou.

Jáhly a pohanka jsou zpět

ilustrační snímek

Obě plodiny u nás kdysi byly běžné, pak se z kuchyní vytratily, aby se do nich v 21. století zase vrátily. Obě také neobsahují lepek, tudíž jsou vhodné i pro celiaky. Jáhly, vyloupaná zrnka prosa, i pohanka se můžou chlubit velkým množstvím sacharidů (asi kolem 70 procent) a bílkovin (zhruba kolem 10 procent).

Právě bílkoviny se sluší zdůraznit, protože v těchto plodinách je jich významně více než v tradičních obilovinách. Jáhly jsou bohaté například na hořčík, železo, fosfor, mangan a další minerály, z vitaminů v nich najdete hojně zastoupená „béčka“.

8 superpotravin, které snižují stres!

Hodí se na kaši, která nahradí tradiční přílohy, nebo do pomazánek, lze je přidat do mletých mas a jiných pokrmů. V jídelníčku by je měli mít hlavně cukrovkáři a lidé se žaludečními problémy. Jáhly se totiž snadno tráví.

Pohanka je zase nejvíce zdůrazňovaná kvůli rutinu, který dělá dobře stěnám žil a cév, podporuje jejich pružnost a snižuje hladinu škodlivého cholesterolu. Rutin je současně vnímán jako důležitý antioxidant. A hodí se také vědět, že zesiluje působení vitaminu C.

Pokud vás trápí křečové žíly, měli byste už jednou provždy zařadit pohanku do svého jídelníčku. Začněte třeba s kaší slazenou medem, a kdyby vám její vůně nešla hned pod nos, kombinujte pohanku s klasickými ovesnými vločkami.

Jeřabiny (nejen) na imunitu

Jeřabiny (na ilustračním snímku červené i černé) i šípky jsou, na rozdíl od...

Větvičky s jeřabinami z jeřábu ptačího si často nosíme domů na ozdobu, ale to je málo. Kdybyste jeřabiny usušili nebo uvařili, získáte spoustu vitaminu C (syrové plody nekonzumujte, jsou mírně jedovaté).

Usušené a tepelně upravené jeřabiny se užívají vnitřně zejména na podporu imunity, což nyní potřebuje snad každý, a v čajových směsích pomáhají.

Kilogram jeřabin zbavte stopek a důkladně properte ve vodě. Vsypte je do hrnce, podlijte trochou vody a duste doměkka. Odeberte část rozvařených jeřabin, zbytek propasírujte. Smíchejte, ještě přidejte 600 g třtinového cukru a lžičku mleté skořice. Vařte tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí. Zakápněte citronovou šťávou, promíchejte a plňte do sklenic.


  • Vybrali jsme pro Vás