Doporučujeme

Jarní detox není hladovka. Které potraviny vynechat a které si dopřát

  • 0
Jaro je dobou, kdy mnozí z nás chtějí vyčistit tělo po zimě. Mohou nám v tom pomoci některé potraviny, které běžně konzumujeme, ale o jejichž detoxikačních schopnostech málo víme.
Nejen kosmetika je důležitá. Stejně tomu je se zdravou životosprávou.

Na jaře drží křesťané velký půst, kdy se tradičně nejí maso (i když dnes může mít i jiné formy). Půsty znají i jiná náboženství. Vedle duchovního rozměru totiž mají také rozměr zdravotní, protože tělo určitě ocení, když například na pár týdnů vynecháme uzeniny.

Někteří lidé si ale půst představují jako hladovění a nejedí buď vůbec, nebo jen velmi redukované množství jídla. Nic proti tomu, když jim to v rámci hubnutí doporučí lékař a ve spolupráci s nutričním specialistou s lékařským vzděláním vytvoří jídelníček, aby jim nechyběly žádné živiny. Jinak však může hladovění spíš uškodit a především to po nás nikdo nechce. Ani náš organismus, který na jaře uvítá spíš pročištění než hlad.

Tělo pomůže očistit už prostá změna jídelníčku, ve kterém vynecháme různé všeobecně známé škodliviny. Zato do něj přidáme jídla, jež detoxikaci napomáhají.

Na prvním místě je česnek a medvědí česnek. To jsou byliny, se kterými se nikdy nespleteme, pokud nepatříme k malému množství lidí, jejichž organismus je nesnese. Česnek mimo jiné čistí játra a to je pro detoxikaci zásadní. Proto se při ní vždy doporučují potraviny s tímto účinkem. Zdravá játra se pak dokážou o vyčištění organismu spolu s ledvinami postarat sama.

Medvědí česnek i pravý česnek jsou také zásobárnou vitaminů a minerálů a mají antibakteriální účinky. Pokud ale česnek kupujeme, sáhneme raději po českém, čínský je slabší.

Jedním z postních jídel bývala pučálka. Jak název napovídá, jde o něco, co pučí, v tomto případě naklíčený hrách. Hrách se nechal mírně naklíčit, pravidelně se přitom proplachoval, pak se na pánvi rozehřálo trochu másla (můžeme dát olej), když zpěnilo, nasypal se na něj naklíčený hrách a asi pět minut se zprudka smahl. Protřásat, nemíchat. Opečený naklíčený hrách se mohl posolit, ale i sladit medem nebo se k němu přidávalo sušené ovoce.

Klíčky, a to jakékoli, jsou vitaminová bomba – a nemusíme zůstávat jen u hrachu. Dají se využít klíčky prakticky čehokoli jedlého. Detoxikační vlastnosti zajišťuje chlorofyl, který obsahují.

Jarní očista nás může inspirovat k tomu, abychom vyzkoušeli jídlo, které jsme zatím nejedli. A možná nám takové pokrmy zachutnají tak, že si je s chutí budeme dávat celoročně.

Zelí

Zelí se snadno zpracovává, i celou hlávku pokrájíte za chvilku. Nejprve oberete...

Obyčejné zelí pročistí játra a napomáhá práci střev, a to jak zelí čerstvé, tak kysané. Po zimě máme většinou k dispozici to druhé. Vedle velkého množství vitaminu C obsahuje i síru, jež přispívá k vylučování toxinů. Kysané zelí je navíc pokladnicí vitaminů řady B.

Listová zelenina se obecně při detoxikačních kúrách doporučuje. Pokud se nám nechce zelí přímo konzumovat, účinná je i šťáva z něho, a to opět jak z čerstvého, tak ze zkvašeného. Zelí se vedle detoxikace osvědčuje i při redukčních kúrách.

Zázvor

Kořen zázvoru je nejlepší čerstvý, najdete ho v každém supermarketu. Případně...

Není jen účinným podpůrným prostředkem při virózách, ale pomáhá zlepšovat metabolismus, čímž přispívá k odstraňování různých toxinů z těla. Je to díky obsahu gingerolu. Ten může za ostrou chuť zázvoru, je ostatně podobný kapsaicinu, který dodává ostrost paprikám. Gingerol pomáhá při migrénách nebo žaludečních nevolnostech. Můžeme se jím ale předávkovat, takže bychom s konzumací syrového zázvoru měli být opatrní.

Často ho při přípravě čaje pouze spařujeme, při vaření se mění na zingeron, který je mj. méně štiplavý. Účinkuje i proti průjmu způsobenému bakterií Escherichia coli. Ale zpět k detoxu. Zázvor mimo jiné stimuluje krevní oběh a pomáhá odstraňovat škodliviny pocením a močí. Používá se často společně s česnekem ve formě čaje.

Vezmeme dva citrony, pět stroužků česneku a kousek kořene zázvoru, asi dva centimetry dlouhý. Vymačkáme citrony, kůru dáme do vody a přivedeme k varu. Mezitím smícháme protlačený česnek s jemně nastrouhaným zázvorem. Jakmile se voda vaří, vypneme vařič, přidáme do ní zázvor s česnekem a necháme 20 minut zakrytou stát. Scedíme, přidáme citronovou šťávu a uložíme do lednice. Pijeme nalačno každé ráno dvě deci nápoje, ideálně deset dnů až dva týdny.

Kopřiva

Kopřivy nacházejí uplatnění v lidovém léčitelství, kosmetice i v kuchyni.

Kopřiva je známá svými močopudnými účinky, což samo o sobě přispívá k detoxikaci. Čistí krev, posiluje nervy a pomůže i s jarní únavou. Kopřivy si můžeme natrhat sami, ale ne někde na rumišti nebo u cesty. Ideální je vyrazit někam k lesu, ostatně pár kopřiv nám určitě vyrostlo i na zahrádce.

Trháme mladé výhonky dřív, než kopřiva rozkvete, což bývá koncem května. Kopřiva je ale léčivá celá, jak listy, tak stvoly a květy. Na jaře a na podzim nám prospěje měsíční kúra z kopřivového čaje, pije se ráno šálek asi půl hodiny před snídaní a pak ještě celkem dva šálky během dne. Vzhledem ke zmiňované močopudnosti raději ne na noc.

Můžeme si udělat i výluh. Čerstvé kopřivové výhonky nasekáme nadrobno a necháme přes noc louhovat. Přecedíme přes plátno. Výluh stačí pít týden, a to dva decilitry třikrát až čtyřikrát denně. Ne víc, riskovali bychom ledvinové kameny.

Skořice

Ruličky sušené kůry skořice

Není jen oblíbenou příchutí do sladkostí, ale čistí krev a zlepšuje její průtok cévami. Podporuje také dobré trávení a vylučování škodlivin. Častá je v kombinaci s jablky a v této sestavě je také nejúčinnější. Můžeme si udělat nápoj z jednoho jablka, které nakrájíme na malé části, a kousku skořice vcelku nebo z trochy mleté. Zalijeme litrem a půl převařené vychladlé vody a necháme louhovat dvě hodiny. Popíjíme během dne. Místo vody můžeme použít i zelený čaj.

Skořice je mimochodem také léčivka, ničí plísňové infekce, snižuje krevní tlak a chrání před rozvojem nervových onemocnění. Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a podporuje vylučování inzulinu.

Kurkuma

Z čerstvého kořene kurkumy, ale i z kurkumového prášku si můžete každé ráno...

Kurkumin, tedy účinná látka z kurkumy, reguluje trávení a pomáhá chránit játra. Podporuje také tvorbu žluči a uvolňuje svaly střev, což napomáhá pohybu jejich obsahu, a tak přispívá k očistě trávicího ústrojí.

Kurkuma má i antibakteriální vlastnosti, dobře působí na nervový systém, psychiku i na dýchací ústrojí. Protože jde zároveň o koření, můžeme ji přidávat do různých jídel, výborná je například v rýži.

Doporučuje se konzumovat denně kávovou lžičku kurkumy. Mimochodem, můžeme vyzkoušet i kurkumové mléko, které nás v chladnějších dnech příjemně zahřeje.

Chřest

Chřest je možné i sterilovat a uchovat v nálevu (například ve sladkokyselém...

Povzbuzuje činnost ledvin a už tím pomáhá detoxikovat organismus. Ne nadarmo se mu celým jménem říká chřest lékařský. Urychluje látkovou výměnu a přispívá ke správné činnosti jater.

Jeho léčivé vlastnosti znali už staří Egypťané, pochvalně se o jeho čisticích schopnostech vyjádřil i starověký řecký lékař Galén. Římský císař Augustus dokonce využíval pro dovoz chřestu celou lodní flotilu. Dnes zná většina z nás chřest jako zeleninu, ale využít jeho zdravotní účinky se rozhodně vyplatí.

Čaje můžeme vařit jak z výhonů, tak z kořenů. Nasekaný výhon přelijeme dvěma decilitry vroucí vody a necháme čtvrt hodiny louhovat. Procedíme. Pijeme dvakrát denně po dobu dvou týdnů. Pokud používáme kořeny, necháváme patnáct minut louhovat lžičku nadrcených kořenů a opět pijeme dvakrát denně po dva týdny.


  • Vybrali jsme pro Vás