Doporučujeme

Pět rad, jak rychle a účinně přelstít jarní únavu

  • 0
K jaru patří nová energie, alespoň tak velí příroda. Jenomže kde vzít sílu, když to, co nám po zimě přebývá, rozhodně není energie, ale spíš kila navíc a únava. Potřebujeme nastartovat tělo pomocí pohybu, čerstvého vzduchu, vitaminů i otužování.

1. Postupně tělo otužujte

Otužováním posílíte imunitní systém, takže si ho do svého života naplánujte alespoň jednou denně. Pokud vám bydlení dovolí, vyběhněte nazí na zahradu, terasu, balkon, anebo si zacvičte při otevřeném okně. Vhodné je pokračovat ranním mytím minimálně půlky těla studenou vodou nebo raději studenou sprchou.

Otužování studenou vodu je nejúčinnější, ale jestli si netroufáte hned pod ledovou sprchu, začněte omýváním mokrou žínkou, houbou, nebo vyždímaným ručníkem. Mějte trpělivost a nepolevujte po prvním dotyku, vydržte klidně tři až čtyři minut. Až si troufnete pod sprchu, nezačínejte hned úplně ledovou vodou, nejste-li zvyklí, ale postupně den po dni si teplotu snižujte. Vydržte pod vodou minutu až dvě.

Ilustrační snímek

2. Jděte za sluncem

Jarní únava nastupuje jako důsledek toho, že máme přes zimu málo slunce. Chybí nám vitamín D, který se vlivem ultrafialového záření v organismu tvoří běžně z cholesterolu, ale když je slunce málo, může člověku chybět a oslabovat tak jeho imunitu. Jakmile svítí sluníčko, jděte ven. Nebo co si vyrazit alespoň na víkend na hory?  Výborným zdrojem vitaminu D jsou také ryby, na jídelníčku by neměly chybět alespoň jednou týdně.

Kromě sluníčka vám prospěje k načerpání nových sil i pohyb na čerstvém vzduchu. Pokud se rozhodnete pro cvičení doma u otevřeného okna, postačí denně dvacet minut, zkusit můžete jógu, tai-či, venku pak kolo, kolečkové brusle. Cokoliv, co vás těší.

Jaro (ilustrační fotografie)

3. Spěte kolik tělo žádá

Pocit únavy zvyšuje také nedostatek spánku. Odbourejte stres a nezkracujte si zbytečně noci. Nedostatek spánku, zvláště dlouhodobý, oslabuje imunitu víc, než jsme si ochotni připustit.  Po několika nocích s pěti nebo šesti hodinami spánku jsou lidé ospalí, klesá jejich pozornost a úsudek. Naučte se proto občas zabrzdit, o víkendech skutečně odpočívejte a spěte tolik, kolik potřebujete. Odborníci doporučují spát aspoň sedm hodin denně. 

Ilustrační fotografie

4. Jezte zdravěji

Důležitým pomocníkem, díky kterému se dají překonat potíže spojené s jarní únavou a oslabenou imunitou, je lehčí a přitom zdravější jídelníček.

Jezte více zeleniny, hutná zimní jídla nahraďte odlehčenými variantami a saláty. Zkusit můžete také očistu organismu v podobě půstu. Ne nadarmo se v dřívějších dobách držel na jaře až do Velikonoc masopust - jídelníček bez masa, do něhož naopak patřila třeba čočka, červená řepa, cizrna a hlavně kyselé zelí. To tělo pročistí a navíc obsahuje velké množství vitaminu C.

Řeřicha

5. Doplňte vitaminy

Po dlouhé zimě lidem obvykle chybějí vitaminy a minerály. Citelný bývá zejména nedostatek vitaminu C, který má na překonání jarní únavy rozhodující vliv. Zařaďte opět do jídelníčku citrusové plody, ale také rajčata, červenou papriku, řepu, brambory i zmíněné kysané zelí. Pokud chcete jistotu, kupte si klidně vitamin C v lékárně. Doporučená dávka je podle lékařů 100 miligramů denně, při nachlazení můžete nárazově i víc. Chybu neuděláte ani multivitaminem s jódem, selenem, kyselinou listovou a vápníkem.

Červená řepa

  • Vybrali jsme pro Vás