Přichází období chřipek a nemocí z nachlazení. Někdy nezbývá nic jiného, než navštívit doktora, ale zároveň můžete ulevit dětem i sami. Poradíme vám, jak na to.

Jistě jste to také prožili. Jen co vypipláte svoje dítě z kašle a smrkání a pošlete ho do školky, za chvíli ho máte zpět. Znovu s nudlí u nosu. Chladnější měsíce roku bývají pro rodiče dětí, které chodí do kolektivu, často mnohem únavnější než bezstarostné léto. Na podzim a v zimě totiž jejich ratolesti více marodí. Podle výzkumů v předškolním věku prodělá dítě běžně až deset akutních respiračních onemocnění za rok, aniž by šlo o jakoukoliv poruchu imunity.


A každá taková vlastními silami (tj. bez antibiotik) prodělaná infekce přitom funguje na imunitní systém trochu podobně jako očkování proti infekčním nemocem. Tím se vysvětluje, proč děti po nástupu do školky stůňou podstatně častěji, než když už do kolektivu chodí rok či dva. Ten první rok je proto zapotřebí absolvovat trpělivě s vědomím, že se nic neuspěchá. Pokud váš potomek onemocní, vždy je lepší navštívit lékaře. Několika domácími léčebnými prostředky mu však můžete pomoct také vy.


Rýma, bolest v krku

Dítě je nastydlé, z nosu mu teče hlen, má ucpaný nos, škrábe ho v krku.


Jak mu můžete pomoct:

?? Nepřetápějte: Důležité je, aby v míst­nosti, kde dítě spí a kde se zdržuje, nebyl suchý vzduch. Snažte se ho zvlhčovat třeba tím, že na radiátor položíte mokrý ručník nebo

si pořídíte zvlhčovač. Nezapomeňte na dostatek tekutin.?? Čistý nos: Větší děti by měly často smrkat, menším je potřeba hlen odsávat odsávačkou. Jinak se může stát,

že rýma přejde do zánětu středního ucha. Po odsátí hlenu stříkněte do nosu sprej s mořskou vodou. (Sterimar, Physiomer...) Kojeným dětem lze nakapat do nosu pár kapek mateřského mléka, které působí antisepticky a ničí viry a bakterie.?? Česnek: Větší děti mohou při bolestech v krku cucat stroužek česneku a pít čaj z tymiánu.?? Slaná voda: Kloktání slanou vodou dezinfikuje zarudlou sliznici v krku.?? Obklad na krk: Vyždímejte plenu namočenou ve slané studené vodě, překryjte igelitem a na to položte suchý ručník. Nechte dítěti na krku alespoň 2 hodiny.?? Tea tree oil: Do 2 dl vody dejte 2 lžičky soli a pár kapek Tea Tree Oil. Roztokem může dítě kloktat.?? Obklad z tvarohu: Tvaroh rozmačkáte vidličkou a nahřejete. Smícháte ho s udušenou cibulí. Masu rozložíte rovnoměrně na kapesník v šátku, přiložíte ke krku a zavážete. Necháte půl dne nebo přes noc.?? Obklad z cibule: Na lžičce vody krátce podusíte nakrájenou cibuli s anýzem a ještě teplé (ale ne horké) rozložíte na kus látky. Obklad přiložíte na přední část krku a zavážete. Nechte působit přes noc nebo větší část dne.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:44