Chřipka

Její typické příznaky jsou horečka, bolest končetin, kůže a kloubů, bolest hlavy, škrábání v krku.


Jak mu můžete pomoci:?? Citronový sirup: 10 citronů, 15 stroužků česneku, 500 g medu. Citrony vymačkáte, česnek protlačíte. Oboje dáte do mixéru a postupně přiléváte během šlehání med. Směsí naplníte sklenice, uzavřete a během dvou dnů necháte za občasného promíchání odstát. Preventivně podávejte nalačno každé ráno 1 polévkovou lžíci.?? Slepičí polévka: Při nachlazení dávejte dítěti nejen dostatek tekutin, ale můžete mu také nabídnout i dva talíře slepičí polévky denně. Vývar totiž brání tvorbě hlenu.?? Léčivý čaj: Na začínající chřipku pomůže čaj ze 2 lžiček bezového květu a šípků, 1 lžičky meduňky a mateřídoušky. Všechny bylinky zalijte horkou vodou a nechte 15 minut louhovat. Do čaje  přidejte pomerančovou šťávu.


Horečka

Léky a čípky proti horečce bychom měli používat jen v případech, když má váš potomek teplotu nad 38 °C. Látky obsažené v těchto lécích totiž brzdí obranné síly lidského těla, které jsou teplotou aktivovány. Dítě by mělo vypít hodně vlažných tekutin.


Jak mu můžete pomoct:

?? Omývání vlažnou vodou. Omývat můžeme záda, břicho, paže, nohy, případně celé tělo. Nepoužívejte studenou vodu, protože stažení cév by mělo za následek zvýšení teploty. Po omytí vlažnou vodou se začne tělo potit, čímž se zbaví přebytečného tepla a odplaví škodliviny z kůže. Omývání vlažnou vodou se hodí i pro kojence a malé děti.?? Zábaly lýtek: Pomáhají srážet vysokou teplotu. Aplikujeme je však jen tehdy, pokud je dětská kůže na dotek teplá. Má-li dítě zimnici, zábal se nedoporučuje. Jak postupovat?

? Na postel položíte gumovou podložku nebo přeloženou osušku.

? Dva ručníky namočíte do vlažné vody (ne víc než 30 °C). U malých dětí volíme teplejší vodu, aby to dítěti nebylo nepříjemné.

? Ručníky dobře vyždímáme.

? Jeden ovineme kolem pravého lýtka, druhý kolem levého lýtka. Navrch  je zavineme suchou látkou. Horní okraj zábalu končí u kolen. Chodidla by měla být volná.

? Zábal vyměníme, jakmile se zahřeje na teplotu těla, většinou po deseti minutách. Proceduru je potřeba opakovat až po delší přestávce, dokud teplo­ta neklesne o jeden až dva stupně. Klesne-li pod 38 °C, další zábaly už neděláme. Zábaly lýtek se dají použít také u kojenců.


Zánět středního ucha

Objevuje se rychle, dítě pláče a stěžuje si, že ho bolí ouško.
Jak mu můžete pomoct: Je potřeba důkladně odsávat hlen z nosu, většího potomka musíte přimět k tomu, aby se častěji vysmrkal.

?? Obklad z cibule: Nakrájíte ji na drobno, vložíte do kusu látky a přiložíte ho na bolavé ucho. Aby obklad nespadl, upevníte ho tak, že zavážete dítěti šálu kolem hlavy. Obklad na zánět by neměl být teplý.


Zánět hrtanu 

Většinou se projeví v noci náhle vzniklým suchým dráždivým kašlem nebo chrapotem. Dítě bývá většinou unavené a apatické, dokonce se může začít dusit.


Jak mu můžete pomoct: Vzduch je potřeba dostatečně zvlhčit. Zapněte zvlhčovač vzduchu nebo udělejte tzv. vlhký stan – nad postýlku zavěsíte vlhké ručníky nebo prostěradlo. Otevřete okno a větrejte, aby dítě dýchalo studený vzduch. Na krk mu můžete dát studený olejový obklad. Podávejte dostatek vlažných tekutin. Dítě uklidněte – když bude plakat, hrtan ještě víc oteče a sníží se přívod vzduchu. Hlavičku a záda podložte, aby byla výš než tělo.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:44