Doporučujeme

Co nás trápí po čtyřicítce. A bohužel i dřív!

Častá únava, zpomalující se metabolismus, přibírání na váze, proměna svalové hmoty ve faldíky... To se prý děje ženám po čtyřicítce. Jenže my víme, že problémy často přijdou i dřív. Jak jim předejít?

Mládí je sice v trapu, ale stejně se chceme pořád cítit skvěle. Jak na to? Prostě v tom nehledejte vědu, vnímejte své tělo a připravte se.



Co nás může potkat?



Deprese


Deprese po čtyřicítce může souviset s krizí středního věku, kdy jsme obvykle na vrcholu kariéry, založili jsme rodinu, postavili dům, ale co dál? „Pokud nedojde k revizi hodnot a změně priorit, přichází deprese a pocit prázdnoty,“ popisuje psycholožka PhDr. Andrea Mládková z Psychosomatické ordinace. Její slova dokazuje i psychosomatický lékař a terapeut R. Dahlke: „Žil do sedmdesáti, ale umřel ve čtyřiceti“.

Co s tím? Najděte si nějaké relaxační cvičení, které navodí fyzickou kondici i psychickou pohodu – jogging, nordic walking, tanec, plavání, jóga, tai-či




Špatné hubnutí


Zpomalující se metabolismus má za následek, že s hubnutím po čtyřicítce to už nebude tak jednoduché.


Co s tím? Začněte tím, že si upravíte jídelníček. Snižte energetický příjem a jezte kvalitní potraviny a snažte se o vyváženou, pestrou a pravidelnou stravu. Ta nejen, že pomáhá jako prevence mnoha onemocnění – nejen hypertenze, cukrovky, osteoporózy a některých nádorů, ale také přispívá k psychické pohodě. Dostatečně pijte, pomůžete tím i pleti. Dovolená je voda, kvalitní čaj i minerálka. Hlídejte si obsah tuků v jídle, ten by měl být max. 30 % z celkového energetického příjmu. Pro udržení ideální váhy a kondice je důležitý také pravidelný pohyb. Vhodná je chůze a posilování jednotlivých partií těla.




Co zařadit do jídelníčku a co vynechat?


Mléčné výrobky pro podporu kostí – polotučné mléko, sýry přírodního typu, tvrdé sýry do 30 % tuku v sušině, tvaroh.

Kvalitní sacharidy (jejich obsah v jídelníčku by měl být 50 % a většinu by měly tvořit polysacharidy z různých druhů zeleniny, luštěnin a obilovin). Dejte si záležet, neboť potraviny bohaté na komplexní sacharidy mívají také hodně vlákniny. A ta je neméně důležitá.

Bílkoviny pro podporu imunitního systému, mozku a cév (měly by tvořit cca 15 % z celkového příjmu) – libové maso, ryby.

Ořechy a semena (obsahují nenasycené mastné kyseliny, kyselinu listovou a bílkoviny)

Výhonky a naklíčené obilniny pro pomoc s regenerací buněk.




Chybějící hormony


Tento stav je, bohužel, nevyhnutelný. Pokles hormonů je provázen špatnou psychikou, únavou, nespavostí, návaly horka, nočním pocením, inkontinencí, zhoršenou kvalitou vlasů i nehtů či přibýváním na váze. Chybějící hormony se dají nahradit podáváním tablet, ale proč užívat zbytečně léky? „Světová zdravotnická organizace vydala v r. 2011 prohlášení, že se nemá předepisovat hormonální substituce v klimaktériu, neboť preparáty obsahují syntetický estrogen, který byl zařazen mezi prokázané humánní karcinogeny. Rozhodnutí je na každé ženě,“ říká lektorka hormonální jógové terapie Jana Černotová a dodává: „Už po víkendovém semináři hormonální jógové terapie zažijete změnu. Neoddělitelné propojení jógového cvičení s dechem představuje posílení vitality, životní energie a imunity organismu. Stačí 30 minut 3x týdně, abyste harmonizovaly hormony, zvýšily hladinu estrogenu, ulevily si a zajistily pohodový přechod.“



  • Vybrali jsme pro Vás