Doporučujeme

4 tipy pro dokonalou grilovačku

| foto: Shutterstock, Getty Images, Bauer Media

4 tipy pro dokonalou grilovačku

Čekají nás čtyři dny volna. Neopouštíte město, a přesto byste rádi uspořádali grilovačku? Využijte veřejná grilovací místa. My vám navíc poradíme, co všechno s sebou vzít a jak celou přípravu pojmout.

1. Jaké zvolit maso


Na mase rozhodně nešetřete a pořiďte si kvalitní kousek. Předem naložená masa ze supermarketu chutnají podobně a nepoznáte, jestli se jedná o kuřecí nebo vepřové. Marináda navíc mnohdy zakrývá nedostatky a horší kvalitu.

Potrpíte-li si na hovězí z farmy nebo jiného místa, kde garantují původ daného masa, vybírejte z býčka, volečka nebo jalovičky, v žádném případě nekupujte maso z krávy. Ta není určená na maso, a tak ho nikdy na grilu neuděláte měkké. Vepřové je na gril nejvhodnější, a to nejlépe tzv. mramorované. Maso lehce prorostlé tukem zkrátka zajistí chuťový zážitek jako žádné jiné.

http://gty.im/828225384

2. Jak připravit suroviny


Když máte opravdu dobré maso, ušetříte spoustu času. Kvalitní maso totiž nemusíte příliš dlouho marinovat, jednoduše ho připravíte několik hodin předem. Nakrájíte ho na souměrné tvary a přidáte trochu oleje, bylinek nebo dobře namíchaného koření. Naložit ho stačí jednu až šest hodin, ryby dokonce potřebují jen 20 minut. Méně hodnotná masa, jako jsou kližky nebo krky, je třeba marinovat pomalu a dlouho. Nechte je uležet klidně i den, a to v marinádě, která maso lehce „rozloží“. Maso změkčí a ke grilování skvěle připraví směs obsahující kyselinu octovou, citronovou šťávu, víno nebo tvrdý alkohol.

Marinády se nejvíce hodí ke kuřecímu masu, nicméně dobře doplňují i vepřové nebo divočinu. Avšak chuťově skvěle vyladí i další potraviny. Na grilu můžete připravovat také sýry, zeleninu nebo ovoce. I sýry a zelenina, která je u Čechů stále oblíbenější, vyžadují řádné dochucení, a to v dostatečném předstihu. Zrajícím sýrům neuškodí, pokud je ve směsi necháte naložené i několik dní. Plátky cukety, řepy či kedlubny v marinádě stačí jen lehce vykoupat.

V případě všech zmíněných surovin však platí, že koření by mělo být použito s mírou. Nejdůležitější je, aby vynikla hlavně jejich chuť.

3. Co dalšího s sebou?


Do piknikového koše si přibalte také nápoje, pečivo a steakové omáčky. Mezi další položky na grilovací seznam patří i talíře/tácky, kelímky, příbory, nebo alespoň kapesní nůž, ubrousky, deky, propriety ke grilu (pohrabáč, kleště), podpalovač, zápalky a topivo. Je dobré se informovat dopředu, zda si na vybraném grilovišti můžete zakoupit uhlí, musíte-li si donést vlastní, nebo jestli se můžete poohlédnout po dřevě v okolí (pokud je gril k topení dřevem uzpůsobený). Velkou výhodou jsou i toalety se zdrojem (pitné) vody nebo hřiště v okolí.

http://gty.im/91909014

4. Kam vyrazit?


Maso máte naložené, piknikový koš narvaný k prasknutí a nevíte, kde ve svém okolí najít volně přístupné grilovací místo? Na Grilujeme ve městě najdete mapu grilovacích míst i s detailními informacemi, které usnadní přípravy. A pokud objevíte skvělé místo, které na mapě ještě není, můžete ho přidat!

 


  • Vybrali jsme pro Vás